Şiran’a Gençlik Merkezi Açıldı

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde Diyanet Gençlik Merkezi açışı törenle gerçekleştirildi.

Şiran’a Gençlik Merkezi Açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2018 yılı itibariyle gençlere yönelik başlattığı projeler kapsamında Şiran ilçesinde Tekke Mahallesinde Diyanet Gençlik Merkezi'nin açılışı yapıldı.

Açılış törenine Şiran Kaymakamı Yasin Gürkan, Belediye Başkan Vekili Ali Özel, İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, İlçe Müftüsü Gökhan Badem, kurum müdürleri, iş adamları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende ŞEKAV Şiran temsilcisi iş adamı Baki Kara, Şiran İlçe Müftüsü Gökhan Badem, Gümüşhane İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık ve Şiran Kaymakamı Yasin Gürkan konuşma yaptı.

“Bizler vakıf olarak gençlerimizin yanındayız”

İlk sözü alan Şiran Eğitim Vakfı Şiran Temsilcisi Baki Kara, “Her zaman Şiran’daki eğitim faaliyetlerinin içerisinden yer almaktan onur ve gurur duyduğumuz, bugünde birlikte açılışını yapacağımız, gençlik merkezimizin de birçok hususunda yanlarında olduk. Hocalarımızın, bundan sonraki hizmetlerinde vakıf olarak her daim yanlarında olacağımızı bilmelerini istiyoruz. Şehrimizde yetişen hafız kardeşlerimize de eğitim desteklerimiz vakıf olarak devam edecek. Anlamlı bir etkinlikteyiz gençlik merkezimiz bizler için çok önem taşıyor. Özellikle Şiran’ın yaşam bölgesinin olduğu noktada açılması da bizler için çok önemli, bu noktada emeği geçen her kim varsa hepsine çok çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Üç ay gibi kısa sürede gençlik merkezini hizmete açtık”

Katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başlayan Şiran İlçe Müftüsü Gökhan Badem, “Yaklaşık on aydır sürdürmüş olduğum ilçe müftülüğü görevimde en fazla eksikliğini hissettiğim husus genç kardeşlerimizle bir araya gelip, oturup kalkabileceğimiz, kendileri ile dertleşebileceğimiz bir mekânımızın olmamasıydı. Bu hususta hocalarımızla istişarelerimiz sonucunda Şiran içerisinde en uygun yerin yıllardır kullanılmayan burada bulunan eski kuran kursumuz olduğunu tespit ettik. Okullar bölgesi olması hasebiyle ve bizimde çok hızlı bir şekilde bu hizmeti hayata geçirmenin gerekliliği sebebi ile burayı gençlik merkezine çevirmeye karar verdik. Üç ay gibi kısa bir süre içerisinde burayı hizmet edebilecek hale getirdik. Şiranlı hemşerilerimiz, hayırseverlerimizin desteği ile bahçe alanında bazı değişiklikler yaparak bu alanı sosyal tesis haline getirmeyi düşünüyoruz. Bugün bizler için birçok güzelliği içerisinde barındırıyor. Bizlerde bugün inşallah Şiran’ın bağrıma bir tohum bırakıyoruz. Tek isteğimiz bu tohumların ilerleyen zamanlarda meyve vermesi, buradan yetişen gençlerin devlete, millete, İslam’a hizmet etmesidir. Bizim buradaki en büyük maksadımız budur” diye konuştu.

“Gençlik adeta bir pastadır”

Yaklaşık 15 aydır Gümüşhane’de görevde olduğunu ve en fazla heyecan duyduğu anın bu an olduğunu dile getirten Gümüşhane il Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık ise “Yaklaşık olarak 15 aydır Gümüşhane’deyim. En en fazla kalbimin çarpmasına vesile olan bir andır. Çünkü bu güzel mekânın Allah’ın izniyle genç nesillerin manevi olarak yetişmesine vesile olacağına inancındayım. Dolayısıyla müftülüğümüz nezdinde onların şahsında bütün Şiran’ı tebrik ediyorum. Allah’ı Teâlâ sizin bu gayretinizi diğer ilçelerimiz ve merkezimiz için de bir numune olarak addeder. Gençlik birçok çevrenin iştahını kabartan enerjidir. Şöyle bir tarihi gözden geçirdiğimizde şu andaki dünya sahnesinde bütün oluşumlara baktığımızda, gençlikten bigâne büyüyen, hız kazanan, güç kazanan bir oluşum bir akım göremiyorum. Herkes muhakkak ki gençliği bir şekilde elinde tutmak ister. Dolaysıyla gençlik âdete bir pasta ve bu pastayı kapışmak için herkes olabildiğince bir gayretin içerisindedir. Bu pastadan ne kadar nemalanırsak ne kadar istifade edersek o oranda başarılı oluruz. Anlayışı dünyada hakimdir. Onun için bütün alanlar gençliğin dikkatini çekmeye yönelik olarak icra edilmektedir. Ben genç kardeşlerimle bir araya gelince şu cümleleri kullanmaya çalışıyorum. Genç kardeşlerim sizler samimisiniz, sizler delikanlısınız, sizler heyecanlısınız, sizler enerji dolusunuz, dolayısı ile sizin duygunuz çok ön planda. Canınız istenirse vereceksiniz, varlığınız istenirse ortaya kayacaksınız, herkes sizin bu samimiyetinizi bilmekte, sizin bu kara gözlülüğünüzü fark etmekte, ama unutmayın ki ey gençler sizler hangi konuda samimi iseniz o konu da oyuna gelmeye çok daha fazla yakınsınız demektir. Çünkü insanlar hangi alanda gençliğin bir samimiyetini görse onu kullanmak sureti ile kendi emeline, kendi hedefine nail olmaya çalışmakta. Dolayısıyla biz görüyoruz ki peygamberimizin aşkını kullanmak suretiyle peygambere aşık olan gençleri farklı şekillerde katalize etmeye çalışanlar var. Vatanını milletini seven gençlerimiz var. Onların bu duygularını istismar etmeye çalışanlar var. Onun için diyoruz ki ey gençler samimiyetinizi ihlasınızı kimseye peşkeş çektirmeyin. Bu konuda biz büyükler olarak gençliğimizin bu noktadaki önünü bizim açmamız lazım. Basiretlerini ve ferasetlerini en güzel şekilde kullanabilmelerinin önünü açmamız lazım. İnşallah bu gençlik merkezide böyle bir güzelliğe hizmet edecektir diye temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Yeni Firdevs Hatun’lar yeni Şeyhi Şirani’ler çıksın”

Konuşmalarına başlamadan evvel Şiran’ın manevi sahipleri olan Firdevs Hatun’u, Şeyh Şeyrani’yi ve aziz şehitleri rahmetle, hürmetle yad eden Şiran Kaymakamı Yasin Gürkan, “Müslüman Türk milleti Karahanlı Hakanı Abdülkerim Saltuk Buğrahan’dan bu zamana kadar yalnızca sunun için yaşadı; İ’la-yı kelimetullah, nizam-ı alem. İ’la-yı kelimetullah ve nizam-ı alem Müslüman Türk Milletinin, Türkiye’nin, bizim milletimizin dünyaya geliş gayesi, dünyada varlık gayesi budur. Bunu asla unutmayacağız. Bizin gayemiz, bizim davamız, bizim hareketimiz budur. Hepimiz bugün bu davanın temsilcisiyiz. İ’la-yı kelimetullah imansızlıkla, ahlaksızlıkla, cehaletle mücadeledir. Yeryüzünde arzda Allah’ın bir halifesi olarak küresel adaleti, o adil nizamı tahsis etmektir. Bunu asla unutmamamız lazım, sevgili gençler bizim harekemizin bizim davamızın bu olması lazım. Bu sene malumunuz 2021 senesi istiklal marşının 100 seneyi devriyesi demektir. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un bir ideali var. Asım’ın nesli ideali, asımın nesli ne idi onu bir düşünmeye çalışalım. Asım’ın nesli bizim ideal neslimiz. Yani bu nesil öyle bir nesil ki hem manevi olarak güçlü, ahlakıyla, edebiyle, muamelatıyla İslam’ı yaşatma ve yaşama iradesiyle manevi olarak derin bir nesil. Hem zahiri ilimlerde en derin, en bilgili hem de bedenen güçlü kuvvetli bir nesil. İşte Mehmet Akif Ersoy dedemiz bize bir gençlik ideali olarak Asım’ın Neslini sunuyor. Bugün burada güzel bir hizmet yapılıyor bu hizmetin öncüsü olan kıymetli ilçe müftümüze ve ilçe müftülüğümüzü destekleyen insanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu hizmetin hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum ve şunu temenni ediyorum ki buralardan böyle yerlerden yeni Firdevs Hatun’lar yeni Şeyhi Şirani’ler çıksın, yeniden bu güzellikleri bu hayrı yaşasın inşallah” açıklamalarında bulundu.

Program sonunda çeşitli ikramlarda bulunuldu ve Gençlik merkezi gezilerek etkinlik sona erdi.

Haberin Kaynağı: Şiran Gündem Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER