STK’lardan sınır tepkisi

Gümüşhane Kürtün ilçesine bağlı Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerinin bir kısmının Trabzon’un Şalpazarı ilçesine bağlanmasına ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Gümüşhaneli sivil toplum kuruluşlarının sürece dair tepkileri devam ediyor. 

STK’lardan sınır tepkisi

Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD), Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF), Gümüşhane Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF), Gümüşhane Mühendisler Platformu (GÜMÜP) ve Gümüşhaneli Hukukçular Platformu konuya dair bir değerlendirme yapmak üzere bir araya geldi.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 9 Aralık 2021 Perşembe tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararın alt yapısının olgunlaştırılmadan, kamuoyu bilgilendirme ve yerel idarelerin meclislerinden geçmeden yayınlanmasının Gümüşhane kamuoyunda büyük bir şaşkınlık oluşturduğu ifade edildi. 

“Yapılması gerekenleri, yasal haklar boyutuyla sonuna kadar takip edeceğiz”

Süreci değerlendiren heyet adına bir açıklama yapan Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) Genel Başkanı Yüksel Yalçın, “Dernek ve federasyon başkanları arkadaşlarımızla bir değerlendirme yaptık. İl sınırları içinde kalan alanların başka illere,  veya ilçe sınırlarındaki arazilerin başka ilçelere devrine ilişkin süreçlerde kamuoyu bilgilendirilmesi ve yerel idarelerin onaylarından geçmesi hem demokratik süreçlerin çalıştırılması hem de sosyolojik rahatsızlıklara sebebiyet vermemesi açısından çok önemli sayıyoruz. Böylesi bir teknik çalışmanın alt yapısının nasıl oluştuğu ve olgunlaştığı konusunda Gümüşhane kamuoyunda bir bilgilendirme olmaması maalesef hepimizi üzmüştür. Gümüşhaneli sivil toplum kuruluşları olarak bu konuda yapılması gerekenleri, yasal haklar boyutuyla sonuna kadar takip edeceğiz” dedi.

“Karara giden aşamalarda kimin veya kimlerin ne niyetleri vardır anlamış değiliz”

Sürecin detaylarının hukukçular tarafından inceleme ve araştırma aşamalarını müteakip tüm boyutlarıyla ele alınacağını ve bu değerlendirmenin ışığında yapılacakları kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydeden Yalçın, “Gümüşhaneliler olarak komşu illerimizle her zaman kadim dostluğumuz bakidir. Bu tip kararlar, kamuoyu psikolojisi açısından durduk yerde kafaları karıştıran ve sosyal rahatsızlıklar oluşturmaktan başka bir işe yaramaz. Bizim Yaylalarımız Trabzon, Giresun, Erzincan, Bayburt sınır vilayetlerimiz başta olmak üzere her yere açık olduğu gibi yayla turizmine de müsait olduğu için dünyanın dört bir tarafından ilgi alanındadır. Böyle bir bölümlemenin kime ne faydası var anlamış değiliz. Ne ilin ekonomileri üzerine etkisi vardır ne de coğrafi anlamda kamu hizmetlerine olumlu katkı sağlayacak faydaları vardır. Sürecin altlığının oluşturup karara giden aşamalarda kimin veya kimlerin ne niyetleri vardır anlamış değiliz. Konu Gümüşhane STK’ları tarafından takiptedir. Umarız birilerinin yanlış planlaması sonucu olmuştur ve gerekli düzenlemeler yapılarak bu yanlışın önüne geçilir” diye konuştu.

Diğer yandan konuyla ilgili Gümüşhane'deki STK'lardan ses gelmemesi, yaşanan bu olaylar hakkında 5 gündür tek bir kelime sarf etmemesi dikkatlerden kaçmadı.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2021, 00:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
merthan
merthan - 1 yıl Önce

sahipsiz bir şehrin sahipleri olarak çok kızgınız

Remzi KANDAZ
Remzi KANDAZ - 1 yıl Önce

Bu durum kesinlikle kabul ediliyor bir durum değildir. Bir an önce bu hatadan dönülmesi gerekmektedir. Bütün imkanlarımız seferber ederek, yapılan bu yanlıştan dönülmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Gümüşhaneliler Torul Köstere köyü kütüğüne kayıtlı, Gebze Arapçeşme Mh Muhtarı Remzi KANDAZ

Aziz TÜRE
Aziz TÜRE - 1 yıl Önce

Çok üzücü bir durum, Kanuni itiraz süresi geçmeden ilgili kurumlar Danıştaya gerekli müracaatı yapmalıdır. Bu konuda herkes omuz omuza vererek mücadele etmeli ve olayı sahiplenerek Gümüşhaneyi herkesin cirit attığı bir ilk konumundan çıkarmalıyız.

Ahmet bektaş
Ahmet bektaş - 1 yıl Önce

Ne söylesek boş kalem onlarda kağıt onlarda istedikleri gibi yazar istedikleri gibi oynar ama gün gelir kalemde kağıtta yer değişir

Hayati kocaman
Hayati kocaman - 1 yıl Önce

Bu nasıl bir şaçmalık kimin toprağını kime verirler halen tırabzon hegomanyasını Gümüşhane üzerinde devam ettirmek istiyorlar herkes bilirkişi Gümüşhane yaylalarını zaten Trabzonlular kullanır toprak vermek neden çıkıyor bu kararda kimin eli varsa kınıyorum Ellerinizi Gümüşhane den çekin lütfen

SIRADAKİ HABER