Süleymaniye kayak merkezi için 12 milyon TL ödenek geldi

Gümüşhane’nin uzun yıllardan beri hayalini kurduğu Süleymaniye Kış Sporları Turizm Merkezi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 12 milyon lira kaynak aktarıldı.

Süleymaniye kayak merkezi için 12 milyon TL ödenek geldi

Gümüşhane’nin uzun yıllardan beri hayalini kurduğu Süleymaniye Kış Sporları Turizm Merkezi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 12 milyon lira kaynak aktarıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un birkaç ay önce Gümüşhane’yi ziyareti sırasında verdiği müjdelerden birisi olan bu kaynağın aktarımı gerçekleştirilmesi Gümüşhane spor camiasında büyük bir sevinçle karşılandı.

Gümüşhane Valiliği uzun yıllardır çalışmaları yürütülen, çok kültürlü yaşamın izlerini taşıyan tarihi yapılarıyla 2010’da Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Turizm Bölgesi” ilan edilen Süleymaniye Mahallesi’ne yapılacak olan kış sporları turizm merkezi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 12 Milyon Türk Lirası kaynak aktarıldığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, ilimizi ziyaretlerinde tarihi Süleymaniye Mahallemizde yapılması planlanan Kış Sporları Turizm Merkezi için kaynak aktaracaklarını iletmişlerdi. Söz konusu kaynağı ilimize tahsis ettiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Tahsis edilen kaynakla, Kış Sporları Turizm Merkezimizin altyapı çalışmalarını, günübirlik kullanım alanlarını ve sağ olsunlar Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun ilimize tahsis ettikleri teleferiğin pist alanına kurulum altyapısını sağlayacağız. Süleymaniye Kış Sporları Turizm Merkezi ilimizin turizmini geliştirecek çok önemli bir projedir. Hazırlatmış olduğumuz master plan çerçevesinde kış sporları turizm merkezimizi başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Bakanlarımızın destekleriyle tamamlama, ilimize ve ülkemize bir değer olarak kazandırma gayretinde olacağız. Bu vesileyle; Süleymaniye Kış Sporları Turizm Merkezi için ödenek tahsis eden Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve hem kayak pistlerinde kullanılacak teleferiği ilimize tahsis eden hem de ‘10 Bin Pota’ projesi kapsamında ülkemize örnek olacak 35 adet semt sahasını ilimize kazandıran Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na değerli Gümüşhaneliler adına tekraren teşekkür ediyorum” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Aydın
Kenan Aydın - 2 hafta Önce

Süleymaniye Projesinde Önemli Gelişme

GÜSİAD olarak; büyük emek verdiğimiz ve 10 yılı aşkın bir süredir yoğun bir biçimde takipçisi olduğumuz, 2010 yılında da tüm paydaşların katılımı ile adına “Çalıştay” düzenlediğimiz “Gümüşhane Süleymaniye Kış Sporları Turizm Merkezi ve Koruma Amaçlı İmar Planı Kentsel Tasarım Projesi” ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Gümüşhane GenTr’ nin haberine göre; söz konusu Süleymaniye Projesinin iki önemli ayağından birisi olan “Gümüşhane Süleymaniye Kış Sporları Turizm Merkezi” için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12 milyon TL kaynak ayrılmıştır. Kayak sporunda uluslararası şampiyonluklara sahip, Merhum Muzaffer Demirhan gibi bir değere sahip olan Gümüşhane için bu kaynağın hem önemli hem de anlamlı olduğunu düşünüyorum.
Söz konusu kaynağın sağlanmasında; Gümüşhane’ye geldiği günden beri projeye inanan, önemseyen ve hayata geçirilmesi için büyük çaba gösteren ve aynı zamanda bu düşüncelerini GÜSİAD mensupları ve kamuoyu ile de paylaşan Sayın Valimiz Kamuran Taşbilek başta olmak üzere; Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na değerli katkıları nedeniyle öncelikle teşekkür etmek isterim.
Diğer taraftan bu uzunca sayılabilecek süreçte projeye katkı sunan önceki dönem valilerimiz, belediye başkanlarımız ve Belediye Başkanımız Sn. Ercan Çimen ile gerek ilimizde gerekse de Trabzon ve Ankara’daki siyasilerimize, bürokratlarımıza minnet ve şükranlarımı belirtmek isterim.
“Gümüşhane Süleymaniye Kış Sporları Turizm Merkezi” için ayrılan kaynağın değerlendirilerek bir an önce hayata geçirilmesi ile büyük bir heyecanla izlediğimiz ve belirli bir aşamaya gelen ve devam etmekte olan projenin diğer ayağı “Koruma Amaçlı İmar Planı Kentsel Tasarım Projesi” nin de tamamlanarak bir bütün halinde turizmin hizmetine sunulmasını temenni eder, ilimiz ve ülkemiz için çok önemli katkılar sağlayacağına inandığımız proje için burada sayamadığımız tüm emeği geçenleri tebrik eder, sağlıklı güzel günler dilerim. 17.10.2020.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Kenan Aydın

SIRADAKİ HABER