TOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi'ne Gümüşhaneli dekan

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Gümüşhaneli hemşehrimiz Prof. Dr. Alpaslan Demir oldu.

TOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi'ne Gümüşhaneli dekan

Yüzlerce bilimsel çalışmasının yanında Gümüşhane üzerine de çok sayıda çalışması olan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Demir, aynı fakülteye dekan olarak atandı.

Prof. Dr. Alparslan Demir, Fen Edebiyat Fakültesi dekanlık makamında gerçekleşen devir teslim töreninde yeni görevini Prof. Dr. Ercan Tunç’tan devraldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rasim Koçyiğit, Rektör danışmanı Doç. Dr. Yusuf Temur’un da hazır bulunduğu törende Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Tunç dekanlık görevine atanan Prof. Dr. Alparslan Demir’i tebrik ederek yeni görevinde başarılar diledi ve çiçek takdiminde bulundu.

Prof.Dr. Alparslan Demir kimdir?

1975 yılında Gümüşhane’nin merkeze bağlı Akçahisar köyünde doğdu. İlkokulu Kocaeli’nin Hereke beldesinde, ortaokulu ve liseyi ise Kocaeli Koleji’nde burslu olarak okudu. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nü kazandı ve 1997 yılında bu bölümden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans’a başladı ve  Doç. Dr. Üçler Bulduk danışmanlığında “16. Yüzyılda İçel ve Çevresinde Bozdoğan Cemaati” adlı tezi hazırlayarak 2000 yılında mezun oldu. Yüksek lisansı yaparken Başbakanlığa bağlı bir proje kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kuyûd-ı Kadîme Arşivi’nde 2,5 yıl uzman olarak görev yaptı. 2001 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktoraya başladı. Doktora eğitimi devam ederken 15.10.2001 tarihinde Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne Araştırma Görevlisi olarak girdi. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu danışmanlığında hazırlamış olduğu “16. Yüzyılda Samsun-Ayıntab Hattı Boyunca Yerleşme Nüfus ve Ekonomik Yapı” adlı doktora tezini 09.04.2007 tarihinde savunarak doktor unvanı aldı. 17.09.2007 tarihinde Gazi Üniversitesi’nden ayrıldı ve 13.11.2007 tarihinde Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne Yardımcı Doçent olarak atandı. 24.05.2013 tarihinde Doçentliğini aldı. 2018 yılında Profesör oldu. Halen Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak göreve devam etmektedir. İngilizce bilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER