Trabzon’da acı bekleyiş sürüyor

Trabzon’da dün dalgalara kapılarak kaybolan Beşikdüzü İMKB Fen Lisesi öğrencisi Gümüşhaneli hemşehrimiz Uğurcan Korkmaz ile arkadaşı Emir Berke Aşık’ı arama çalışmaları devam ediyor.

Trabzon’da acı bekleyiş sürüyor

Torul ilçesine bağlı Altınpınar köyünden olan Beşikdüzü Fen Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Uğurcan Korkmaz ve arkadaşı dün Beşikdüzü ilçesi liman mevkiindeki deniz fenerinin orada fırtına nedeniyle oluşan dev dalgaların fotoğrafını çekmek isterken dalgalara kapılarak denizde kayboldu.

Dev dalgaların fotoğrafını çekmek için limandaki bayrak direğinin yanına gelen gençler bir süre sonra gözden kaybolurken çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine gelen Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanlığına bağlı DEGAK Özel Timi-02 Komutanlığı, deniz polisi ve AFAD ekiplerince arama çalışmalarına başlandı. 

Hava şartları nedeniyle güçlükle sürdürülen arama çalışmalarının ikinci günü sabahın erken saatlerinde tekrar başladı. 40 kişilik bir ekiple sürdürülen arama çalışmalarında dalgıçlar tarafından bölge didik dikik aranıyor.

Köylerinde mütevaziliği, terbiyeleri ve alçak gönüllülükleriyle bilinen Uğurcan Korkmaz’ın babasının inşaat işleriyle uğraşan Kamil Korkmaz olduğu ve AK Parti Torul İlçe Başkanı Hüseyin Zengin’in de yeğeni olduğu öğrenildi.

Haberin duyulmasının ardından arama çalışmalarını takip eden aile bireylerinin zorlu ve acılı bekleyişi sürüyor.

Trabzon Valisi Azil Yıldırım da arama çalışmalarını inceleyerek öğrencilerin aileleriyle görüştü.

“Ümit ediyoruz ki buluruz”

Hemşehrimiz Uğurcan Korkmaz’ın babası Kamil Korkmaz ile görüşen Vali Yıldırım, “Üzgünüz. Ne söylesek boş. İki evladımız dün okula gelmediler bildiğimiz bu. Dün iki gencimizin de burada dışarıdan vuran dalgalar ile liman içerisine düştüğünü gören tanıklar var. Kurtarma çabası içerisine girenler olmuş. İki olay birbirine çok benziyor. Büyük bir ihtimalle dün Fen Lisesine gelmeyen iki öğrencimizin olduğunu düşünüyoruz. Hakikaten çok üzgünüm. Ama şuanda onlar için neler yapabileceğimize bakıyoruz. Dalgıçlarımız dünkü hava koşullarının ve deniz dalgalarının hiçte uygun olmamasına rağmen kendi hayatlarını hiçe sayarak onları arayıp bulabilme, kurtarabilmek için çaba sarf ettiler. Dün yine AFAD vasıtasıyla farklı illerden arama kurtarma için gerek ekipman gerek ekip gerekse de dalgıç istedik onlarda bugün geliyorlar. Hep birlikte bir taraftan Sahil Güvenliğimiz bir taraftan polis dalgıçlarımız bir taraftar AFAD ekiplerimiz ile deniz düşen iki vatandaşımızı arama çalışmalarına devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki buluruz. Ama burası Karadeniz” dedi.

“Vatandaşlarımız, gençlerimiz çok dikkatli olsunlar”

Ellerinden geleni yaptıklarını ve taramaların devam ettiğini kaydeden Vali Yıldırım, “Aileler tabi ki de hüzünlü bir bekleyiş içerisinde. Hepimiz çok üzgünüz. Dileyelim ki bir daha böyle olmasın. Biz Meteorolojimizin raporlarını kendi gerek valilik, kaymakamlık sayfalarında gerek se sosyal medyamızda kendimiz paylaşıyoruz. Bu tür havalarda tehlikeli olabilecek kıyılardan uzak durulması, hatta mümkünse dışarı bile çıkılmaması bizim tavsiye ettiğimiz hareket tarzıdır. Buna zaman zaman uymayanlar oluyor. Bunu konuşmanın yeri değil belki ama bundan sonra böyle acılar yaşamayalım. Lütfen vatandaşlarımız, gençlerimiz çok dikkatli olsunlar. Bu tür havalarda da kendilerini tehlikeye atabilecek, fotoğraf çekme, gezme, manzara seyretme gibi durumlarda da kendilerini lütfen korusunlar. Dünkü hava şartlarını hepimiz yaşadık. Hakikaten hem deniz hem hava hem de rüzgar hırçındı. Bundan kendimizi korumamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2023, 13:05

ilgili haber/ler:

YORUM EKLE
YORUMLAR
Talat
Talat - 3 ay Önce

Allah rahmet eylesin başınız sağ olsun

SIRADAKİ HABER