Turizm Fakültesi’nin saha uygulamaları devam ediyor

Gümüşhane Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından öğrencilerin uygulama yaparak ve yerinde görerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen saha uygulama gezileri tüm hızıyla devam ediyor.

Turizm Fakültesi’nin saha uygulamaları devam ediyor

Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı içerisindeki bir diğer uygulamanın rotası Hekimoğlu Süt Fabrikası, Sultan Pestil Köme Fabrikası, Şiran Tomara Şelalesi ve Çakırkaya Manastırı oldu. 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Fazıl Kaya ve Öğr. Gör. Rıfat Pir öncülüğünde gerçekleştirilen uygulamada öğrencilerin Gümüşhane’nin önemli geçim kaynaklarından biri olan pestil, köme, süt ve süt ürünleri ile turizme konu olan doğal ve kültürel değerler hakkında bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılması hedeflendi. 

Araştırmanın ilk durağında Kelkit Hekimoğlu Süt Fabrikası Müdürü Mehmet Hekimoğlu tarafından karşılanan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine, tesisin kuruluş amacı, bölge açısından önemi, tesise süt tedariği hakkında bilgiler verildikten sonra, tesislerin üretim sahasına geçilerek üretim sürecinde kullanılan ekipmanlar hakkında yerinde anlatımlarla bilgilendirmeler yapıldı. Anlatımların akabinde, üretim sonucunda elde edilen nihai ürünlerin gösterimi ile uygulamanın ilk rotası noktalandı.

Gümüşhane ile özdeşleşen pestil ve köme üretimi hakkında detaylı bilgi almak ve yerinde üretime tanık olmak için uygulamanın ikinci durağı olan Sultan Pestil Köme Fabrikası’na geçildi. Tesislerde öncelikle herle ve çay ikram edildi, akabinde tesis müdürü Tolga Yılmaz tarafından üretim sürecine ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Yılmaz, tesis hakkında verdiği bilgilerde pestil ve köme hammaddesinin tedariği, üretim süreci, üretim sürecinde kullanılan ekipmanlar, üretim sürecinde hijyen ve sanitasyon uygulamaları ve ürünlerin ihracatına değindi. Anlatımların sonunda öğrencilerden gelen sorular yanıtlanarak tesisler gezdirildi.

Gümüşhane’nin çekici turizm merkezlerinden Tomara Şelalesi ve Çakırkaya Manastırının gezilmesiyle sonuçlanan uygulama hakkında Dr. Öğr. Üyesi Fazıl Kaya, “Saha uygulamaları, yerinde deneyim kazanılması, turizm destinasyonlarının tanınması, iletişim becerilerinin artırılması gibi öğrencilere yeni bilgi ve kazanımlar sunması itibarıyla oldukça önemli bir işleve sahiptir. Ayrıca uzman kişilerden doğru bilgilerin alınması saha araştırmaların da diğer önemli kazanımlarındandır” ifadelerini kullandı.

Öğr. Gör. Rıfat Pir ise “Öğrencilerimizin kent ile entegrasyonunu sağlamada saha araştırmaları önemli bir rol oynamaktadır. Uygulamalarda, üretim sahaları ziyaret edilmekte, tesisler hakkında detaylı bilgiler elde edilmekte ve doğal ve kültürel açıdan zengin bölgeler gezilmekte, böylece öğrencilerin yeni bilgiler kazanması söz konusu olmaktadır. Böylece öğrencilerin şehir ve endüstri ile sıcak temasları sağlanmaktadır. Öğrencilerden gelen memnun edici dönüşlerde bizi mutlu etmektedir” değerlendirmelerinde bulundu.

Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği bölümü saha uygulama gezilerinin bir sonraki durağı ise Kromni Vadisi ve İmera Manastırı oldu. 

Saha uygulaması Doç. Dr. Uğur Akdu ve Dr. Öğr. Üyesi Emine Şimşek Evren gözetimi altında Rektörlük binası önünden hareket eden Turizm Rehberliği bölümü öğrencilerine varış rotası boyunca otobüs içinde tanıtım, rota bilgisi, bölgenin coğrafi, tarihsel ve kültürel özellikleri hakkında bilgiler verildi. 

Öncelikle Kromni Vadisi, ardından İmera Manastırı ziyaret edildi. Tarih boyunca Romalılar, Bizanslılar, Pontus Rum Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyeti altında bulunan Krom bölgesi etnik açıdan birçok kültüre ev sahipliği yaptı. Bu sebepten dolayı rehberlik öğrencileri kültür turizmi ve inanç turizmi açısından oldukça önemli bir antik bölgeyi yerinde deneyimleme, gözlemleme ve tanıma-tanıtma fırsatı elde etmiş oldu. 

Kısa bir süre önce kısmi restorasyonu tamamlanan İmera Manastırı’nın mimari özellikleri, stilize bitki ve hayvan motifleri, frizleri ve sütunları sırayla Turizm Rehberliği bölümü öğrencilerine anlatıldı. Dr. Öğr. Üyesi Emine Şimşek Evren tarafından hem bölgenin hem de manastırın dinler tarihi açısından önemine vurgu yapılarak dinler tarihi dersi kapsamında önemli bilgiler verildi. Doç. Dr. Uğur Akdu ise dönüş rotasında bölge turizmi açısından oldukça değerli olan bu iki coğrafi ve tarihsel destinasyonun Gümüşhane ili için önemine vurgu yaptı.

Yıl boyunca aralıksız olarak devam eden saha uygulama gezileri hakkında Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Aralıksız bir şekilde devam eden saha uygulama gezilerinin bu durağında öğrencilerimiz tarihi ve kültürel yönden zengin olan, aynı zamanda da turizm potansiyeli yüksek yerleri görme ve deneyimleme şansı elde etti. Farklı yerlerden gelen gençlerimiz üniversite eğitim öğretim dönemi boyunca mezun oluncaya kadar gittikleri il ve ilçelerde yerel halkla sosyal ve kültürel anlamda etkileşim halinde olmaktadırlar. Üniversite eğitimi süresince o bölgenin doğal, tarihi, kültürel çekicilikleri hakkında bilgi sahibi olmakta ve gönüllü tanıtım elçisi olarak bölgeden ayrılabilmektedirler. Bu amaçla da gezilerin düzenlenmesi noktasında emeği geçen başta Turizm Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Sevim Beyza Öztürk Sarıkaya olmak üzere tüm hocalarımıza teşekkür ederim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER