Türk Telekom Fen Lisesi’nde ve Gazipaşa Ortaokulu’nda Z-Kütüphaneler Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün destekleri ile Türk Telekom Fen Lisesi ve Gazipaşa Ortaokulu’nda Z-Kütüphane açıldı. 

Türk Telekom Fen Lisesi’nde ve Gazipaşa Ortaokulu’nda Z-Kütüphaneler Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün destekleri ile Türk Telekom Fen Lisesi ve Gazipaşa Ortaokulu’nda Z-Kütüphane açıldı. 

Özel tasarımlı teknoloji ve eğlenceyi bir araya getiren Zenginleştirilmiş Kütüphane (Z-Kütüphane) açılışlarına Vali Vekili Ali Arıkan, Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Gümüşhaneli hemşehrimiz Hüseyin Burak Fettahoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Günay Çakır, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mesut Olgun, İbrahim Taş,  Torul İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp Zengin, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

“Okuduğunuzu Anlamak İstiyorsanız Öncelikle Okuma Alışkanlığınızı Geliştirmelisiniz”

Burada konuşan Vali Vekili Ali Arıkan, “Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı okullarımızda Z Kütüphaneler sizler için güzel, çağa uygun hizmetler sunmakta. Siz akıllı telefonlarınızla sosyal medyada internette gezinmek istiyorsunuz ama en azından o istediğiniz geldiği kadar Z Kütüphanemizin içerisinde bilgisayarlarımızda mevcut. Tabi sizler sınavlara gireceksiniz. Okuduğunuzu anlamak istiyorsanız öncelikle okuma alışkanlığınızı geliştirmelisiniz. Sayısal bölümünde iseniz soruları niye yapamıyorum diye kendinize soracak olursanız okuma alışkanlığınız olmadığı için olacaktır. Ben sınavlarda çok zorlanmadım çünkü ortaokul ve lisede bulduğum kitabı gerçekten okumaya çalışıyordum o zamanlar imkânsızlıklar çok fazlaydı. Sizlerin gelecekte güzel işlere, mesleklere ve hayata kavuşmanızı canı gönülden istiyoruz” dedi.

“Bin 346 Adet Z Kütüphanenin Yapımı Tamamlandı”

Milli Eğitim Bakanlığının okuma kültürünü daha da yaygınlaştırmak amacıyla 2014 yılından itibaren renkli okuma ortamlarının olduğu öğrencilerin kitap okurken büyük bir mutluluk duyduğu Z kütüphane projesini başlattığını söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu ise ülke genelinde bin 346 adet Z kütüphanenin yapımının tamamlandığını, Z kütüphanelerin okuma kültürünü yaygınlaştırdığını görmenin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

“İlk Emri Oku Olan Dinin Mensuplarıyız”

Devletin okuma faaliyetlerinin artmasına her türlü desteği verdiğini belirten Fettahoğlu,  “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyu ile paylaşılan ikinci 100 günlük acil eylem planında da 255 adet Z kütüphane yapılmasına yer verildi. Bizler çok okuyan, okuması ilmi ve kültürel faaliyetleri ile tüm dünyaya örnek olmuş bir medeniyetin ve ilk emri oku olan dinin mensuplarıyız.  Geçmişimize baktığımızda Sultan Alparslan’ın Malazgirt ovasında askerlerine yaptığı o tesiri yüksek hitabında Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’un fethinden önce mucidi olduğu topları ve sonrasındaki cihanşümul dünya ufkunu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu Cumhuriyet’i şekillendirirken okuduğu kitaplardan büyük feyz ve ilham aldığını görmekteyiz. Bu itibarla bizler ecdadımızı daha iyi tanımak anlamak ve 2023 hedefleri doğrultusunda emin adımlarla yürüyen necip milletimizin evlatlarını maziden alacağımız bu yüksek öz güvenle donatarak güçlü kılmak için onları kitaplarla, kütüphanelerle dost kılmalıyız” dedi.

“Derdi Olan İnsan Okur Derdi Olmayan Da Okuyarak Dert Sahibi Olur”

Açılışını gerçekleştirdikleri kütüphanelerde nice şair, yazar sanatçı ve bilim adamları yetişmesini temenni eden Fettahoğlu, “Sözlerime çok kıymetli bir yazarımız yedi güzel adamdan biri Rasim Özdenören’in sözleri ile son vermek istiyorum. Yazarımız diyor ki derdi olan insan okur derdi olmayan da okuyarak dert sahibi olur. Asıl mesele insanın bir derdinin olmasıdır. Siz Gümüşhaneli çocukların ve gençlerimizin de en büyük derdi okumak olsun inşallah” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ise Gümüşhane’de 19 adet zenginleştirilmiş kütüphane bulunduğunu, Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu'nun bu konuda çok büyük desteklerini gördüklerini belirterek Fettahoğlu’na teşekkür etti.

Doğan, yeni ve modern bir tasarım anlayışı ile oluşturulan Z kütüphanelerde öğrencilerin okumanın keyfine, bilgiyi keşfetmenin heyecanına varacağını söyledi.

Okulun donanımından ve Z-Kütüphanenin donatım sürecinden bahseden Türk Telekom Fen Lisesi Müdürü Mehmet Akif Odabaş ise Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ve İl Milli Eğitim Müdürlünün katkılarını dile getirerek  teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Z-kütüphanenin açılışı yapıldı.

Açılışın ardından Vali Vekili Ali Arıkan, Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Günay Çakır ve eğitim yöneticileri, öğretmenlerle bir araya gelip sohbet etti ve paylaşımlarda bulundu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER