Uluslararası öğrenciler Bayburt ve Trabzon’u gezdi

Gümüşhane Üniversitesinde öğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin kültürel kaynaşmasına katkı sunmak amacıyla Bayburt ve Trabzon gezisi gerçekleştirildi.

Uluslararası öğrenciler Bayburt ve Trabzon’u gezdi

Çevre şehirlerin kültürlerini görmek ve iyi vakit geçirmek adına Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Ahmet Sayın’ın organizasyonunda gerçekleştirilen kültür gezilerinin ilk durağı Bayburt ve Trabzon illeri oldu. 

İki gün süren gezilerde öğrenciler önce Bayburt Kalesi’ni gezerek, kendilerine eşlik eden Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürü Bekir Kurtoğlu tarafından kalenin tarihi ve yapılışı hakkında bilgiler aldı

Gerçekleştirilen kale gezisinin ardından öğrenciler Bayburt şehir merkezini ve Merkez Ulu Cami’ni ziyaret etti. Gümüşhane Üniversitesi Yabancı Öğrenci Birliği (GÜYOP) kulübü öğrencilerinin katıldığı gezide Bayburt’un Demirözü ilçesinde tarımsal sulama amacıyla yapılan barajda tekne turu gerçekleştirildi. Daha sonrasında öğrenciler Bayburt Beşpınar köyünde kurulan ve Avrupa Konseyi himayesindeki Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından düzenlenen EMYA (European Museum of the Year Award) SILLETTO büyük ödülünü kazanan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ni gezdi. Burada müzenin kurucusu olan Kenan Yavuz’dan müzenin yapılış amacı ve süreçleri hakkında bilgiler alan öğrencilerimiz müze içerisinde eğlenceli vakit geçirdi.

Kültür gezisinin ikinci durağı da Trabzon oldu. Öğrencilere burada Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)’de görevli öğretim elemanları Öğr. Gör. Gülşah Bulut Murat ve Yağmur Ülkmen eşlik etti. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)’ne giderek kampüs alanını gezen öğrencilere KTÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı V. Ömer Salimoğlu eşlik ederek kampüsü ve KTÜ’yü tanıttı. Kampüs içerisinde öğrencilere çorba ikram edildi. Kampüs gezisinin ardından öğrenciler Trabzon’un Ortahisar ilçesinde iki vadi arasında bulunan bir tünel içerisinde inşa edilen ve dünyada tünel içerisinde inşa edilen ilk akvaryum olarak kayıtlara geçen Trabzon Tünel Akvaryum’u gezdi. Trabzon sahil gezisinin ardından EYOF (Olimpiyat) Parkı bünyesinde bulunan EYOF Restoran’da yemeklerini yiyen öğrencilerimiz keyifli vakit geçirdi.

Kültürel tanıtımın ve kaynaşmanın etkili bir şekilde gerçekleştirildiği gezi hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Ülkemizin gönül elçileri olarak gördüğümüz uluslararası öğrencilerimizi her konuda desteklemeye devam ediyoruz. İki gün boyunca gerçekleştirilen kültür gezilerinde öğrencilerimiz hem çevre illerimizi görmüş oldular hem de ülkemizin kültürel, tarihi ve turistik potansiyelini keşfettiler. Büyük bir önemle üzerinde durduğumuz öğrencilerimizin buradan mezun olduktan sonra kendi ülkelerinde ülkemizin tanıtımını yapacaklarına inanıyorum. Gönül elçilerimizi en iyi şekilde ağırlamak ve onları buradan mutlu bir şekilde ayrılmalarını sağlamak ülkemiz tanıtımına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu amaçla öğrencilerimizin gezilerinde desteklerini esirgemeyen Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürü Bekir Kurtoğlu’na, Bayburt Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Kurucusu Kenan Yavuz’a, KTÜ Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Alp’e, KTÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı V. Ömer Salimoğlu’na ve TRABİTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Gül’e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca gezilerin düzenlenmesi noktasında Üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Ayyıldız başta olmak üzere Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Ahmet Sayın’ı, Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)’nde görevli öğretim elemanları Öğr. Gör. Gülşah Bulut Murat’ı ve Yağmur Ülkmen’i öğrencilerimize böylesi bir gezi imkânında yardımcı olduklarından dolayı kutluyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER