Vaka sayılarında artış devam ediyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 6-12 Kasım tarihleri arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Rakamlara göre Gümüşhane’de vaka sayısı bir önceki haftaya göre yine yüzde 6 oranında arttı.

Vaka sayılarında artış devam ediyor

Tabloya göre Gümüşhane’de her 100 bin kişide görülen vaka sayısı bir önceki hafta 164,43 iken 6-12 Kasım tarihleri arasında bir önceki haftada olduğu gibi yine yüzde 6’lık artışla 174,31 oldu.  

Geçtiğimiz haftalarda günlük ortalama 100-130 pozitif vakanın yerini son haftalarda günlük ortalama 50 ve altı sayıda pozitif vakaya bırakan Gümüşhane’de toplum önderleri tarafından sürekli "aşı olun" çağrıları yapılırken, sağlık çalışanları da vatandaşların aşı olması için her türlü imkanı sunuyor. 

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı’nın artık verileri paylaşmaması nedeniyle Gümüşhane'de uygulanan Covid-19 aşı sayısı ve 1.doz aşı oranı artık sistemde gözükmezken Gümüşhane'nin 2 doz aşı yapılma oranı yüzde 69,4 olarak SARI kategorideki iller arasında yer aldı. Doğu Karadeniz bölgesinde Gümüşhane’de tüm iller 2.doz aşılamada MAVİ kategoriye yükseldi.

Bakanlığın sitesinde “Vaka” rakamları için “PCR testi pozitif çıkan tüm kişilerin toplamı” tanımı yapılırken “Hasta” tarihi ise şöyle yapılıyor: “Başlangıçtaki test politikamız gereği, semptomlu kişilere test yapılmaktaydı. Tarama testleri ve semptom göstermeden test yaptıranların sayısı artmaya başladığından, başlangıçtaki veri tutarlılığını bozmaması açısından sadece semptomlu vakalara yapılan test sonuçları verilmeye devam edilmiştir. Bu sebeple vaka yerine “Hasta” terimi kullanılmıştır.”


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER