Vaka sayısı en fazla azalan il olduk, teşekkürler

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 26 Haziran-2 Temmuz 2021 tarihleri arasında İllere Göre Haftalık Vaka Sayısını (100 binde) açıkladı. Geçtiğimiz haftalarda vaka sayılarında Türkiye birincisi olan Gümüşhane bu kez en fazla düşüşün yaşandığı il oldu.

Vaka sayısı en fazla azalan il olduk, teşekkürler

Aşının hızlanması, alınan tedbirler ve vatandaşların duyarlılığıyla birlikte Gümüşhane’de vaka sayılarında beklenen düşüş devam ediyor. 

Tabloya göre yüz bin kişiye düşen vaka sayısı Gümüşhane’de 26 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında bir önceki hafta 67,04 olan rakamlar yüzde 64’lük sert bir düşüşle 23,99 oldu. Bu rakamla Gümüşhane Türkiye'deki 81 il arasında vaka sayısı en fazla azalan birinci il oldu.

Diğer yandan Gümüşhane'de uygulanan ve son haftalarda hız kazanan Covid-19 aşı sayısı bugün itibariyle 75 bin 578 doza ulaştı. Birinci doz uygulanan kişi sayısının 46 bin 925 olduğu Gümüşhane'de ikinci doz Covid-19 aşısı uygulanan kişi sayısı ise 26 bin 258'e yükseldi.

Bakanlığın sitesinde “Vaka” rakamları için “PCR testi pozitif çıkan tüm kişilerin toplamı” tanımı yapılırken “Hasta” tarihi ise şöyle yapılıyor: “Başlangıçtaki test politikamız gereği, semptomlu kişilere test yapılmaktaydı. Tarama testleri ve semptom göstermeden test yaptıranların sayısı artmaya başladığından, başlangıçtaki veri tutarlılığını bozmaması açısından sadece semptomlu vakalara yapılan test sonuçları verilmeye devam edilmiştir. Bu sebeple vaka yerine “Hasta” terimi kullanılmıştır.”


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER