Yemenici: Her organ bağışı yeni bir umut ışığıdır

Gümüşhane İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada “Organ Bağışı, Hayattayken Yapabileceğiniz En Güzel İyiliklerden Biridir” dedi.

Yemenici: Her organ bağışı yeni bir umut ışığıdır

Organ naklinin vücutta görevini yapamayan bir organın yerine sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi olduğunu ve organ nakillerinin canlıdan ve tıbben beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapıldığını kaydeden Yemenici, “Bir bireyin organlarından birinin görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmemesinin onun yaşam fonksiyonlarını etkileyerek hayat kalitesini düşürmektedir. Bu hastaların tedavisi sadece nakil ile mümkün olan hastalar için organ ve doku naklinin tek şanslarıdır. Ülkemizde kalp, karaciğer, böbrek, pankreas, akciğer ve ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, kemik, kas dokusu, kıkırdak, yüz ve saçlı deri ve kol ve bacak nakillerin gerçekleştiği, akli dengesi yerinde olan 18 yaşını doldurmuş herkesin organ bağışında bulunabilmektedirler. Yıllar içerisinde oluşan bilinç sayesinde organlarını bağışlayan kişilerin sayısının giderek arttığı gözlenmektedir. İnsanların genellikle hayattayken organlarının bir parçasını sevdikleri kişiye vermekten çekinmemesine rağmen, hayatını kaybettikten sonra organ bağışlama fikrine sıcak bakmadığından dolayı Ülkemizde organ nakli için sıra bekleyen binlerce kişi mevcuttur. Organ nakli kadavra donör (verici) ve canlı donör den organ nakli yapılmaktadır” dedi.

“Organ Bağışı, Hayattayken Yapabileceğiniz En Güzel İyiliklerden Biridir”  

Organ bağışında bulunmak isteyenlerin sağlık müdürlükleri, hastaneler toplum sağlığı, aile sağlığı ve organ nakil merkezlerine başvuru yapabileceklerini ifade eden Yemenici, “Organ bağışının tamamen gönüllülük esasına dayanmakta olup, “Organ bağışı, insanların hayatındayken yapabileceği en büyük iyiliklerden biridir ve yapılacak her organ bağışı, bağış bekleyen hastalar için yeni umut ışığı olacaktır. Organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası dolayısıyla vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyor, herkese sağlıklı günler diliyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER