banner522

Yeni Gümüşhane Devlet Hastanesinde sorun tespiti tamamlandı

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, bitirilmesine rağmen yol sorunu nedeniyle açılamayan 200 yataklı yeni Gümüşhane Devlet Hastanesinde sorun tespit çalışmalarının tamamlandığını, diyafram duvarla en kısa zamanda sorunun giderileceğini söyledi.

Yeni Gümüşhane Devlet Hastanesinde sorun tespiti tamamlandı

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, bitirilmesine rağmen yol sorunu nedeniyle açılamayan 200 yataklı yeni Gümüşhane Devlet Hastanesinde sorun tespit çalışmalarının tamamlandığını, diyafram duvarla en kısa zamanda sorunun giderileceğini söyledi.

Gümüşhane için son derece önemli olan hastane yolu ile ilgili gerekli çalışmaların yürütüldüğünü kaydeden Vali Memiş, Valilik toplantı salonunda Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan ve İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mesut Bayrak’la beraber düzenlediği basın toplantısıyla gelinen süreci gazetecilerle paylaştı.

“Kütle alınacak, diyafram duvar yapılacak”

Konu ile ilgili Türkiye’nin dünyanın en saygın proje firmalarından birisinin bölgede çalışmasını tamamladığını hatırlatan Vali Memiş, “Hastanenin olduğu bölgede bizim yeni açtığımız yol güzergahına kadar olan ve onun aşağısına kadar olan bölgede kayma yok. Ancak hastanenin inşaatının olduğu yer ve biraz daha yukarısında yaklaşık 200 ve 500 metre civarında enine ve boyuna milimetrik bir kayma var. Bu kayma çok yavaş bir kayma. Bu hastanenin açılışına hiçbir engel teşkil etmiyor. Ancak bu kayma bilimsel olarak tespit edildiği için önleyici tedbirlere yönelikte bize öneride bulundular. Riski sıfırlamak, minimize etmek adına hastanenin arka tarafındaki kütlenin belli bir seviyeye kadar alınması ve o baskıdan kurtulması ve diyafram duvar yapacağız” dedi.

“Yoldaki çatlaklar hafriyat birikintisinden”

Hastanenin önünde ki yolda meydana gelen çatlakların yüzey çatlağı olduğunun ve oradaki hafriyatın birikmesinden dolayı oluştuğunun da tespit edildiğini ifade eden Vali Memiş, “50 metre inecek kadar yer yer diyafram duvar yapılacak. Toplamda 600 metrelik diyafram duvar yapılacak. Bu fore kazıktan daha güçlü bir şey. O makinalar çok teknolojik makinalar” ifadelerini kullandı.

“Temmuz ayında hastaneyi açmayı planlıyoruz”

Hastane arkasındaki hafriyatı alımının bir ay, diyafram duvar işinin de yaklaşık 3 ay sürmesini beklediklerini dile getiren Vali Memiş, “Temmuz ayında hastaneyi açmayı planlıyoruz. Hastaneyi şu anda bile açmamızda teknik açıdan hiçbir sakınca yok. Türkiye’nin en iyi uzmanlarının bize verdiği rapor bu. Bunun maliyeti yaklaşık 20 milyon lira. Maliye bakanımız ve AFAD başkanımızla yaptığım görüşmelerde ödenek sorununun hiçbir şekilde olmayacağını yeter ki teknik açıdan çözün bize getirin dediler” diye konuştu.

“Orada bir hata varsa devletin bunu tespit etmesi asli görevidir”
 

Hastane yeri tespit edilirken bir kusur olabileceği konusunda da değerlendirmede bulunulduğunu kaydeden Vali Memiş, “Firma böylesine nitelikli ölçümlerin ancak bir krizle beraber yapılabileceğini söyledi. Hiçbir binanın jeolojik etüdü yapılırken bu kadar detaya inilmez. Hastanenin yerinin yanlış tespit edildiğini teknik olarak söyleyemeyiz. Bunu herhangi bir jeolojik raporla tespit edemezler. Çünkü ciddi anlamda maliyetli bir şekilde tespit ettirdik biz. Ben bu beyanatı verdiğimde bazı arkadaşlar alındılar. Benim kastım asla eski dönem görev yapmış milletvekilleri ve siyasi yetkililer değil. Bizim burada ki kastımız teknik anlamdadır, mühendislik anlamındadır. Orada bir hata varsa devletin bunu tespit etmesi asli görevidir” şeklinde konuştu.

“Yolda kayma yok”

Bölgedeki hareketliliğin yeni yapılan yoldan kaynaklanmadığının da kesinlik kazandığını kaydeden Vali Memiş, “Kesinlikle yok. Yolun olduğu yerde kaymanın olmadığını ifade ettiler. Dolayısıyla burada inşallah önümüzdeki günlerde AFAD yetkililerimiz ile beraber ondan sonra bunun ihalelerini yapacağız ve hemen çalışmamıza başlayacağız. Çok olumsuz bir durum yok. Orada arazisi olanların konuları hala duruyor. Biz hastaneyi şimdi yol sorunu var diye tahmin ederken açıkçası hastanenin oturduğu zeminde sorun olduğu ortaya çıktı. Yani bizim açtığımız yolda jeolojik açıdan her hangi bir sorun tespit edilemedi. Şuanda bile hastaneyi açabilecek durumdayız. Risk alamayız. Devlet olarak biz bunu önleyecek tedbir almak bizim görevimiz” diye konuştu.

“Alternatif yol çalışmalarına başladık bile”

Yol güzergahındaki şahsa ait arsadan kaynaklanan kamulaştırma sorununun da belediye tarafından çözüleceğinin altını çizen Vali Memiş, bu arada hastaneye ulaşımı sağlayacak olan alternatif yol olan Alemdar yolunda en az 7 metre genişliğinde bir yol için çalışmaların sürdüğünü de sözlerine ekledi.

“Benim Gümüşhane Valisi olarak hastaneden ve hastane yolundan daha önemli ikinci bir işim yok”

Yerin 50 metre altına girerek özel bir makineyle diyafram duvar yapılacağını, bunun bir örneğini şuanda Trabzon Kaşüstü’nde yapıldığını dile getiren Vali Memiş, “Alemdar yolunda şu anda duvar çalışması var. Duvar yapıyoruz. Taş düşmesini önledik. En az 7 metrelik yol. İki otobüsün rahatlıkla geçebileceği yol. Topoğrafik yapının müsait olduğu kadar. Alemdar yolu ile biz vatandaşımıza hizmete başlayacağız” dedi.

Göreve geldiğinden beri “Benim Gümüşhane Valisi olarak hastaneden ve hastane yolundan daha önemli ikinci bir işim yok” söylemini yineleyen Vali Memiş, biran önce çalışmalara başlayacaklarını belirterek sözlerini sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

banner524

banner525

Yandex.Metrica