Yeni sanayi sitesi Harmancık köyüne yapılacak

Gümüşhane’de artık şehir içinde kalan, ve ihtiyacı karşılamayan sanayi sitesinin yerine yapılacak olan Modern Karma Sanayi Sitesinin Harmancık köyündeki 169 dönümlük alana yapılması karar verildi.

Yeni sanayi sitesi Harmancık köyüne yapılacak

Daha önce Mescitli bölgesinde yapılması hedefiyle çeşitli çalışmalar yapılan fakat bir dizi sorunlarla karşılaşılan Modern Karma Sanayi Sitesinin Pirahmet kavşağına yakın bir noktada Organize Sanayi Bölgesinin altında Harmancık köyü sınırlarındaki alana yapılması kararlaştırıldı.

Hazineye ait bu alanla ilgili kısa sürede Milli Emlak Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlere başlanması kararı alınan toplantı Bağlarbaşı mahallesinde bulunan sanayi sitesinde gerçekleştirildi.

AK Parti Gümüşhane Milletvekilleri Hacı Osman Akgül, Cihan Pektaş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tarkan Tarık Kocagöz, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, kooperatif başkanları ve sanayi esnafının katıldığı toplantıda Gümüşhane-Bayburt-Erzincan karayollarının kavşak noktasında yer alan bölgede en az 200 dükkanlı sanayi yapılabileceği konuşuldu.

“Seçilen bölge de çok uygun bir yer”

Toplantının ardından bir açıklama yapan Milletvekili Cihan Pektaş, “Bugün sanayi sitemizi ziyaret ettik. Buradaki yönetici arkadaşlarımızla oturduk konuştuk. Kendileri yeni bir sanayi sitesiyle alakalı çalışma başlattılar. Burada bir yer üzerinde çalışma yaptık ve oraya karar verildi. Harmancık denen bölgeye taşınacak. Buradaki yerle ilgili Milli Emlak Genel Müdürümüzle görüşüp çalışmalara başlayacağız. Artık Gümüşhanemizin diğer şehirlerle bağlantı yolları bitmek üzere. Zigana, Pekün, Vauk tünellerimiz bitiyor. Seçilen bölge de çok uygun bir yer. İnşallah hızlı bir şekilde sanayi sitesini oraya kazandıracağız” dedi.

“Mevcut sanayi sitesi yetmiyor”

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay ise mevcut sanayi sitesinin esnaf sanatkarlar için fiziki mekân bakımından yeterli olmadığını hatırlatarak, “Kendi adına bağımsız işyeri açıp çalışmak isteyen esnaf ve sanatkarımız ne satılık ne kiralık dükkan bulamıyor. Dolayısıyla bizim sanayimizin büyümesi, esnaf ve sanatkarımızın mesleğini yapıp üretim ve istihdama katkı sağlaması için yeni bir sanayi sitesine ihtiyacımız var. Milletvekillerimizle, Belediye Başkanımızla bu yeni sanayi çarşısı kurma çalışmalarını küçük sanayi sitesi için kurduğumuz kooperatifin önderliğinde, aracılığında, onlarla yeni bir arazi bulup bu arazi tapusunu aldıktan sonra Sanayi Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın verdiği sözün takibinde, akabinde sayın Bakanımızı ziyaret edip tapumuzu aldık sanayi sitemizin alt yapısının ve üst yapısının yapılmasını talep edeceğiz. Sanayi Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın bize böyle bir sözü var. Gümüşhane’ye geldiğinde yaptığımız toplantıda biz sanayi sitesini istediğimizde yeri bulun gelin dedi. Bu çalışmalar doğrultusunda milletvekillerimizle, belediye başkanımızla çalışıyoruz, kooperatifimize çalışıyoruz. Kooperatifimiz işi yakından takip ediyor. İnşallah kısa vadede bu işi sonuçlandıracağız. Ama bu bir kooperatif binası, konut binası, dükkan binası yapılması gibi basit bir iş değil. Detaylı bir iş. En az 150-200’e yakın küçük sanayi sitesi yapılmasını istiyoruz. Burada 120 bağımsız bölümümüz vardı. Belediye Başkanımız 40 bağımsız bölüm daha ilave etti, 160’a çıktı ama yetmiyor. 200’ün üzerinde bize yer lazım” dedi.

“Bahse konu alan çok önemli bir kavşakta”

Belediye Başkanı Ercan Çimen ise küçük sanayi sitesinin bahse konu yere taşındığı zaman organize sanayiye yakın, çok önemli, çok kritik, İpek Yolu'nun geçtiği ve havaalanına yakınlığı, Kelkit ve Köse ilçesi ile Bayburt’a yakınlığıyla çok önemli bir nokta olduğunu söyledi.

En kısa zamanda bu konuyla ilgili milletvekilleri, Ticaret ve Sanayi Odası, kooperatif başkanları ve esnaflarla beraber Milli Emlak Genel Müdürüyle görüşeceklerini kaydeden Çimen, sanayi sitesi taşındığında mevcut yerin ne olacağıyla ilgili soruyu şöyle cevaplandırdı: “Burası şehrin en güzel yerlerden birisi. Buradaki sanayide oturan, burada ikamet eden esnaflarımızın yeri. Mülkiyeti onlara ait, yalnızca yolları bize ait. Ortaklaşa çok güzel bir yer olur bence. Yanı başı üniversite şehrin en güzel tarafı. Alt katı otopark üstleri iş merkezi, rezidanslar ve üst alanları konut. Şehrin belki en güzel noktası olur. Yeni imar planında da burayla ilgili bir çalışmamız da var. Yine işyeri olarak planlanıyor. Bir kısmı ticaret alanı bir kısmı okul alanı konut alanı olarak planlanıyor. Burada en iyi şekilde değerlendireceğiz.”

“Tekke, Pirahmet, Yeniyol, Mescitli ve İkisu köylerini mahalle yapacağız”

Belediye olarak kısa zamandaki hedeflerinin Tekke, Pirahmet ve Yeniyol köyleriyle Mescitli ve İkisu köylerinin kent merkezinin birer mahallesi yapmak olduğunu kaydeden Başkan Çimen, “Biz bütünşehir yasasını çok bekledik. Bazı siyasi nedenlerden dolayı uzadı. Ama belki 2022’nin ilkbaharında da bu dediğim yerleri inşallah şehrin mahallesi yapacağız. Tekke, Pirahmet ve Yeniyol’da doğalgaz kapılarının önünden geçiyor. Bu nimetten o bölge faydalanamıyor. Oraların dokusunu bozmadan şehrin bir mahallesi yapacağız. Hayırlı olmasını diliyorum. Güzel bir yer” ifadelerini kullandı.

“169 dönüm bir alan ve tamamen hazineye ait bir alan”

Modern Gümüşhane Karma Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Nurettin Saraç ise kooperatifi geçtiğimiz Mart ayında kurduklarını hatırlatarak, “Yeni sanayi sitesi için Bakanlığın bize birinci şartı “tapuyu alın, bize gelin”di. Biz bu şartı yerine getirmek için birkaç yer baktık. Yer noktasında önümüze bazı engeller çıktı. Gümüşhane'de 100 dönüm, 200 dönüm yeri bir arada bulmak zordu. Onun için biz Mescitli’ye ağırlık verdik. Orada bazı yerlerin şahıs yerleri olması, bazılarının Karayollarının olması bizi sıkıntıya soktu. Kooperatif olarak işin içinden çıkamadık, bir yere geldik tıkandık. Sayın Vekillerimize gittik ve Pirahmet’teki yeri teklif ettik. Onlar da bu konuda bize yardımcı olacaklarını söylediler. 169 dönüm bir alan ve tamamen hazineye ait bir alan” şeklinde konuştu.

“En geç 3 yıl içerisinde yeni sanayi sitesinin açılacağını düşünüyorum”

Bağlarbaşı mahallesindeki aynı adlı sanayi sitesinde hali hazırda aktif olarak 120’den fazla esnaf olduğunu, yeni sanayi sitesinde bu rakamın 200’ü aşacağını dile getiren Saraç, “Buradaki dükkan sayısının artması mümkün değil. Buradaki dükkanların tamamı sahipli ve bir kısmı de depo olarak kullanılıyor. Onun için artmıyor burada esnaf sayısı. Biz bugün tapuya aldığımız zaman en geç 3 yıl içerisinde yeni sanayi sitesinin açılacağını düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 00:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamza sarı
Hamza sarı - 2 yıl Önce

Söyleyin vauk dağına yapsınlar yarın tünel açılınca tercih tamamen Trabzon olur esnaf kendi ayağına sıkıyor. Artık Bayburt çalıştırır sanaiyi

hasan sarı
hasan sarı - 2 yıl Önce

torul .kürtün trabzona gitsin diyemi oraya yapıyorsunuz....

Trabzon giderim
Trabzon giderim @hasan sarı - 2 yıl Önce

Oraya indikten sonra ne kaldı Trabzon a ki . Araç arızalansa perişan olursun oraya gitmek için bence şahsen saçma sapan bir durum şehir olmadı yeni şehir sitat assagiya gitmedi gitmiyor aksine akça kale tekke yeniyol arzular gidiyor . At gözü ile bakılıyor bu konuya aynı asgari ücreti nasıl belirleyen maaşı 20asgari ucretse bu istense sanayiye yolu dusmeyenlerin aldığı bir karar . Kim aldıysa çok yanlış çok ayip

söylemezsem patlarım
söylemezsem patlarım - 2 yıl Önce

Gümüşhane'yi bence trabrona bağlayın daha mantıklı tünel açılsın göreceksiniz ne demek istediğimi hava alanı tercihim Trabzon sanayi tercihim Trabzon hastane tercihim Trabzon alışveriş tercihim Trabzon sosyal aktivite günü birlik yine Trabzon olacak. esnaf kendi ayağına sıkıyor haberi yok!!

Mesut şen
Mesut şen - 2 yıl Önce

Gidin Bayburt’a bayburta sanayinize gelir kalite çıkartın daha yakın olur

.
. - 2 yıl Önce

Büyük şehirde yaşayanlar için bu mesafeler az olabilir ama, bence Gümüşhane için uzak bi yer.

Temel daldaban
Temel daldaban - 2 yıl Önce

Yakinimizda yapilacak olan boyle bir projeye yasal yollarla mudahele edecegiz yasam alanimiza direk mudahele olarak gordugumuz bu proje yasam kalitemizi dusrucegine inaniyorum buralar ilerde sehir ici daralan konut ihtiyaci icin daha uygun olacagi durur iken oda belli bir alan icersinde burnumuzun dibine gelen boyle bir ucube projeye siddetle karsiyiz bununla ilgili herturlu yasal yollar dahilinde mucadele yapacagimizi karar vericilerin dikkatine arz ediyorum

Molla
Molla - 2 yıl Önce

Yapılacak olan sanayi sitesine millet vekili ve gümüşhaneliler gider ancak tünel açılsın kimtutar torulluyu yıllarca torulu bir türlü gümüşhaneden sayamadınız gitti neden Torul tarafına değilde Erzincan tarafına anlaşılması gitti

İlker bayram ögretmek
İlker bayram ögretmek - 2 yıl Önce

Hastaneyi dağ başına çıkardılar,Tüv türk şehir dışında, otgarda çıkarılacak bildiğim kadarıyla. Şimdi de sanayi bölgesi şehirden uzaklaştırılıyor. Ve her nedense genelde şehrin bir tarafına çalışılıyor. Dikkatinizi çekmiştir. Bu işin siyasi yolu. Fakat gelişmekte olan bir şehir hammadde, yedek parça, sağlık hizmetleri gibi acil gereksinimini her zaman kaynağından alır. Siz endüstriyel limanlardan uzaklaştıkca işiniz yavaşlar. Hatta hiç işte yapamayabilirsiniz. Ben Gümüşhane liyim. Merkezden kalkıpp Harmancığa gideceğime Trabzona inerim. Yarım saat oynar en fazla. Zorlaştırmayın. Sanayi bölgesini şehre yakın yapın. Yapınki memlekimizde esnafta iş yapsın. Eğer gerçekten samimi olsaydınız, üzerine dursaydınız şehrin aşağısında yer bulurdunuz.


SIRADAKİ HABER