Yeni Zigana tünelinde radar uygulaması başladı

Türkiye’nin vizyon projelerinden birisi olan ve geçtiğimiz mayıs ayından bugüne 1 milyondan fazla aracın faydalandığı yeni Zigana Tüneli hız tutkunlarının adresi olunca radar uygulaması başladı.

Yeni Zigana tünelinde radar uygulaması başladı

Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni birbirine bağlayan, 14,5 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun, dünyanın da 3.en uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Yeni Zigana Tünelinde hız sınırı 80 kilometre/saat olarak uygulanmaya başlandı.

Son günlerde özellikle gençlerin 14,5 kilometrelik oldukça uzun tünelde araçlarını sonuna kadar zorlayıp aşırı sürat yaparak o anların videolarını sosyal medyadan paylaşmasının ardından vatandaşların can ve mal güvenliği için tünel içinde hız sınırı uygulaması başlatıldı.

Konuyu bugün yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme getiren ve vatandaşların bu konuda sitem ettiklerini dile getiren Belediye Başkanı Ercan Çimen, “Tünel içinde hız sınırı 80’e düşürülmüş. Bu konuda vatandaşlarımızdan serzenişler bize iletiliyor. Hız limitinin artırılıp artırılamayacağını bize soruyor” dedi.

Başkan Çimen’in bu sorusuna cevap veren Karayolları 10.Bölge Müdürü Mehmet Aşık ise “Türkiye’nin her yerindeki tünellerde uygulanan hız uygulaması yeni Zigana tünelimizde uygulanmaya başlandı. Trafik güvenliği için ülkemizin her yerinde bu böyle uygulanıyor. Yaptığımız tespitlerde araçların 180’lere ulaşan hızlarda tünellerden geçtiğini belirledik. Ortalama 130-140 kilometre arasında hızları var. Birkaç noktada tünelde kaza da oldu. Standartlar yüksek olduğu için vatandaşlarımız yüksek hızlarla geçiyorlar tüneli. Tünel içindeki en büyük tehlike yangın, yangına sebebiyet verecek olan şey de oluşabilecek bir kazadır. Tünellerde genel manada yapılan bir uygulamadır” dedi.

Bölge Müdürü Aşık, hız limitinin artırılabileceğini fakat tünel dışardaki hızla aynı olmasının mümkün olmayacağının altını çizerek, “Tünel içinde maksimum güvenliği almamız gerekiyor. Özellikle gençler çok hızlı araç kullanıyorlar. Tünel içinde yapabildikleri kadar hız yapıyorlar. Orada 1 saniyelik bir hata sadece onların değil başkalarının da canına mani olacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
celal ettin
celal ettin - 10 ay Önce

böyle olacağı belliydi 80 km hızla o tünel biter mi bari 100 km olaydı ne kadar da en son modern teknik ile yapılmış olsada içerden biran önce çıkmak için hızlı gidiliyor 130 dan yukarısı fazla ama 80 çok düşük bir sefer gideyim dedim darlandım bitmiyor

Onur özkan
Onur özkan - 10 ay Önce

80 km hız limiti 14.5 km uzunluk için çok az oluyor türkiye geneline göre değil tünellerin uzunluklarına göre hız limiti belirlenmesi gerekiyor zigana tüneli 80 değilde 100 - 120 arası olması çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Tünelde 80 ile gitmek insanı fazlasıyla geriyor ayrıca aynı ışıklar sürücülerin gözünü daha çok yoruyor mavi ışıklar fazla olsaydı sürücü için göz kayması dediğimiz olay olmaz ayrıca sürücü ve yolcular sıkılmazdı..

yabancı
yabancı - 10 ay Önce

Hız sınırı 110 km olursa daha sağlıklı olur. Yoksa 14 km ' lik tüneli 80 km hızla gitmek insan psikolojisi için de iyi olmaz.

Murat
Murat - 10 ay Önce

80 kmh ile tünel içinde kaza riski daha fazla artar. Hız sınırı 100+10 olmalı.

.
. - 10 ay Önce

80 Km ile Tünel'den gideceğime dağa vururum daha kısa sürer.

uygulama şehri gümüşhane
uygulama şehri gümüşhane - 10 ay Önce

şehrimizin kaderi bu.bir kanun meclisten çıksa ilk önce yürürlüğe girmesi için gümüşhanede uygulanmazsa geçersiz sayılır hiçbir ilde tünellerde olmayan bu uygulama neden ziganada.şuna emin olun tünelin içinde il sınırlarını belirten işaretlere dikkat edin trabzon tarafında değilde gümüşhane tarafında vardır o radarlar

Kararenizli61
Kararenizli61 - 10 ay Önce

Özellikle aşağıya inerken 80 km’yi tutturacağız diye fren yapıyoruz bunun bi standardı olmalı yol var ama gidemiyorsun binek araçların 100-110 gibi hızları makul olmalı 80 kmlik hız yorucu ve bunaltıcı oluyor bunu yetlililerimizin değerlendirmesi gerekiyor …

Fırtına29
Fırtına29 - 10 ay Önce

Çok güzel, yerinde bir uygulama.


SIRADAKİ HABER