Yeşilyurt köyünde "Sondaj" isyanı

Gümüşhane’nin Yeşilyurt Köyü’nde maden araması yapan firmanın köyün tek içme suyu kaynağı yakınlarında yaptığı sondaja tepki gösteren köy sakinleri köye ulaşım sağlanan tek yolu trafiğe kapattı. 

Gümüşhane’de geçtiğimiz yıllarda başka bir firmanın yaptığı sondaj çalışmasının ardından İkisu köyünün Hamitler Mahallesi susuz kalınca merkeze bağlı Yeşilyurt Köyü sakinleri de köylerinde yapılan maden arama sondaj çalışmalarının köyün tek su kaynağına zarar verebileceğini söyleyerek tepki gösterdi. 

“Biz güçlüyüz istediğimizi yaparız” anlayışına karşı olduklarını, değil maden firmalarının kimsenin köyde yaşayan insanları tehdit edemeyeceğini kaydeden köylüler bugün öğle saatlerinde köy girişinde toplanıp köye ulaşımı sağlayan tek yolu kapatarak özel maden firmasına ait araçların geçişini engelledi. 

Köyde maden aramasına karşı çıkmadıklarını ifade eden Yeşilyurt köyü sakinleri, sadece köyün su kaynağına yakın bölgedeki aramaların durdurulması için ilgili kurumlara başvuruda bulunduklarını fakat söz konusu firmanın belirlenen sınırların içinde arama yapmayı ısrarla sürdürdüğünü söyledi. 

“Suyumuzu koruyacağız, onları köyümüze koymayacağız”

İl Özel İdaresi tarafından su kaynağının arama bölgesinin dışına çıkarıldığını fakat firmanın buna uymadığını söyleyen Yeşilyurt Köyü sakini Adem Çilenk, “Bizim köyümüzde maden arama sondaj çalışmaları var. Firmalar geldiler köyümüzde maden arıyorlar. Bizim burada küçük bir bölgede bir su kaynağımız var, dedik ki bu su kaynağının olduğu bölgeyi sondaj aramalarının dışına çıkarın diğer bölgelerde istediğiniz kadar arama yapabilirsiniz, biz de size yardımcı olalım dedik. Bizi hiç dinlemediler halk olarak biz bu konudan rahatsızız. Köyümüzde su sıkıntısı var. İnsanlar burada tarım yapıyorlar, yaşıyorlar bu insanların suya ihtiyaçları var ve bu su da çok küçük bir alandan çıkıyor. Biz bu konuyla ilgili kurumlarla diyaloğa girdik, bize yardımcı oldular fakat bunlar kimseyi dinlemiyor. Biz İl Özel İdaresi’ne başvurduk, vali beyin de emriyle bir taslak hazırlandı, bir bölge çıkarıldı. Bizim su kaynağımızın olduğu bölge proje dışına çıkarıldı. Sondajı bu alanda yapmayacaksınız, bu alanın dışında yapabilirsiniz dediler. Fakat bunlar kurumları bile geri plana attılar. Bu sondajları yaparken kimyasal madde kullanıyorlar, bunlar yer altı sularımıza zarar veriyor. Su kirleniyor, burada insanlarımız yaşıyor, hayvanlar var, insanlar su içiyor bu gerçekten sakıncalı bir durum. En son bunlar kurumları bir tarafa bırakınca biz köylü olarak burası bizim köyümüz dedik, bunu istemiyoruz dedik. Biz suyumuza ve köyümüze sahip çıkacağız. Tapulu alanımızdan yolları geçiyor, biz bu yolu kapattık ve onları köyümüze koymayacağız” dedi 

“Burası Türkiye Cumhuriyeti, herkes kurallara uymak zorunda”

Bölgedeki tek su kaynağını korumak için mücadele ettiklerini söyleyen Mehmet Koyun, “İlk günden bu yana bu köy halkının hiçbir zaman maden çıkarılmasına karşı olmadığını, sadece bu köyün tek bir su kaynağı olduğu için içme ve sulama sularına dokunulmaması için, İl Özel İdaresi’nin çizdiği alan dışına çıkılmamasını istedik. Fakat onlar ilk günden itibaren devletin onlara sağladıkları imkânlara uymadılar. Tamamen asılsız ve ihbarsız iş yaptılar. Belgeleri işlemleri yaptıktan sonra iş işten geçtikten sonra alıyorlar. Dün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden geldiler ve onlara kullandıkları maddelerin yanlış olduğunu buranın içme, sulama suyuna ve insanlara zarar vereceğini söylediler. Bunun üzerine kullandıkları malzemeyi değiştirdiler. Demek ki bu zamana kadar bizi zehirlediler. Biz güçlüyüz istediğimizi yaparız diyorlar. Burası Türkiye Cumhuriyeti burada kanun var kural var, herkes bunlara uymak zorunda. İnsanları küçük göremezler, insanları tehdit edemezler. Burası Türkiye Cumhuriyeti, burası Gümüşhane, burası da Gümüşhane’nin bir köyü buradaki bu halkı kimse tehdit edemez” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2024, 17:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin Dülger
Metin Dülger - 6 ay Önce

Yeşilyurt köyü halkını kutluyorum helal olsun Gümüşhane dışından gelerek adını madenci olarak adlandıran karakteri bozuk insanların köy muhtarını ve halkını öldürmekle tehdit etmesine göz yummamaktadır taktire şayan bir durumdur. Ayrıca Gümüşhanemizin halkının yanında olan Sayın Valimizi ileri geri kelimelerle tehdit vari hareketlerle sindirmezler Çünkü şehrimiz böyle Valileri hakeden güzide memlekettir. Bir maden firmasına Sayın valimizi yem edecek kadar basiretsiz olamayız sonuna kadar valimizin arkasındayız. Tüm platformlarda da dile getirmeyi bir borç biliyoruz.

Ali Polat
Ali Polat - 6 ay Önce

Köy vatandaşının tutumu gayet haklı, o köy insanların yaşam alanı. Susuz bir ortam da insanların yaşamasını bekleyemezsiniz. Maden aranması ülke ve millet için iyi bir çalışmadır fakat insanların hakkını gözetmek gerekmektedir. Maden çalışmalarında farklı köylerden de haberler kulağımıza geliyor. Maden çalışmalarının yapılıpta köylerin susuz bırakılıp köy halkının yaşadıkları yeri terk etmek zorunda bırakıldıklarına da şahit olduk. Bu köyler susuz tam bir harabe haline dönüştü. Yeşilyurt köyü halkının bu davasında arkasındayız. Bu ülke kimsenin tekeli altında değildir. Saygılar.

SIRADAKİ HABER