Yılın ahisi belli oldu

Gümüşhane’de 34.Ahilik Haftası nedeniyle Yılın Ahisi olarak Mustafa Öztürkçü, yılın kalfası Recep Erden ve yılın çırağı Muharrem Andiç seçildi.

Yılın ahisi belli oldu

Her yıl Eylül ayı içerisinde kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Gümüşhane Ticaret İl Müdürü Mürsel Yaşar, 13. Yüzyılda Ahi Evran Veli'nin öncülüğünde temelleri atılan Ahilik’in Anadolu'da birlik, beraberlik ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük ettiğini, ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri ile günümüzde de esnaf ve sanatkarlara yol gösterdiğini söyledi.

Anadolu topraklarının Ahilik gibi kendinden sonraki zamanları aydınlatan, etkileyen ve biçimlendiren bir hayat üslubunu ortaya çıkardığını ifade eden Yaşar, “Ahilik, Anadolu’ da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin mayasını oluşturmuş, 13’üncü yüzyıldan 19 uncu yüzyıla dek Anadolu’da Balkanlarda ve Türkistan’ da yaşayan Türk Halkının sanat ve meslek alanında yetişmesini ve ahlaki yönden gelişmesini sağlamıştır. Ticari ve toplumsal hayatta, iş ve meslek ahlâkında dürüstlük, güvenilirlik, başkasının hak ve hukukuna saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma, birlikte hoşgörüyle yaşayabilme, Ahiliğin temel kurallarıdır. Bu kurallara dayanan Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca karşılıklı dayanışma, sevgi, saygı, hoşgörü ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve sanatkâr yetiştirmiştir” dedi.

Ahi teşkilatlarının çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatın gelişmesine de katkı sağladığını, ahiliğin sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde temelinde vatan ve millet sevgisi bulunan Türk Milletine has sosyo-ekonomik bir sistem olduğunu dile getiren Yaşar, “Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneği, 2023-2053-2071 hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen ülkemizin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir. Kovid-19 salgını ile sağlık, ekonomi ve diğer alanlarda tüm insanlığın sınandığı bu günlerde, dayanışma ve yardımlaşma üzerine inşa edilen Ahilik geleneğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Bu sürecin günümüzün Ahileri olarak kabul ettiğimiz esnaf ve sanatkarlarımız üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için gereken acil tedbirler Ticaret Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarca süratle alınmış, alınmaya devam edilmektedir. Bu yıl Ahilik Haftası’nın 34’üncüsü Kovid-19 salgınına yönelik tedbirler çerçevesinde kısıtlı olarak kutlayacağımız ilimizde; “Yılın Ahisi” seçilen Sayın Mustafa ÖZTÜRKÇÜ’ yi “Yılın Kalfası” seçilen Sayın Recep ERDEN’i ve “Yılın Çırağı” seçilen Sayın Muhammer ANDİNÇ’ i tebrik ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yaptıkları üretim, sağladıkları istihdamla ekonomik büyümeye katkı veren, sosyal istikrarı ayakta tutan ve refahın tabana yayılmasını sağlayan esnaf, sanatkâr ve tacirlerimizin Ahilik Haftası'nı kutluyor kendilerine bol ve bereketli kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER