Zamlara karşı imza kampanyası başlatıldı

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Gümüşhane’de de vatandaşların belini büken elektrik ve doğalgaz zamlarıyla ilgili kent merkezinde KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Zamlara karşı imza kampanyası başlatıldı

Tüketici ve Çevre Haklarını Koruma Derneği ile Kamuoyu Bilinçlendirme Derneği son günlerde vatandaşların tepkisine neden olan elektrik zammıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirilerek, imza kampanyası başlattı.

Elektrik ve doğalgazdaki KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi, doğalgazdan alınan ÖTV ve elektrikteki enerji fonu kesintilerinin kaldırılması ve özel enerji şirketlerinin kamulaştırılması talepleriyle 15 Temmuz Zafer Meydanında kurulan stantta imza kampanyası başlatıldı.  

Kampanyayla ilgili basın açıklaması yapan dernek başkanı Eyyüp Demirel, son elektrik zamlarıyla birlikte dört kişilik bir hanenin aylık ortalama 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için ödeyeceği bedelin 211 TL'den 371,50 TL'ye yükseldiğini, yani dört kişilik hanenin ortalama aylık elektrik tüketim bedelinin yüzde 72 zamlandığını söyledi.

“Piyasada rekabet firması olmamasına rağmen elektrik ve doğalgaza zam yapılmaya başlandı”

İlk iki günde bin civarında imza toplandığını ve salı ve çarşamba günü kampanyanın devam edeceğini ifade eden Demirel, toplanan imzaların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) gönderileceğini belirterek, “Piyasada rekabet firması olmamasına rağmen elektrik ve doğalgaza zam yapılmaya başlandı. Takip ettiğimiz kadarıyla, aynı Türk Telekom gibi özelleşen elektrik firmaları da batmak üzereymiş. Toplamda 51 milyar dolar borçları varmış. Eğer bu borcu tüketicilerden tahsil edecek olurlarsa biz, bu kış ne doğalgaz yakabiliriz ne de elektrik tüketebiliriz. Böyle giderse biz de tüketimden gelen gücümüzü kullanabiliriz. Yani bir gece elektrik kullanmama, 2-3 gün boyunca doğalgaz kullanmama gibi hakkımız kullanabiliriz. Bu zam biçimi epeyce tahrik edici olmaya başladı” dedi.

“Soğukta üşümek istemiyoruz”

Hanedeki kişilerin gelir durumu, meskenin gayrimenkul rayiç değeri gibi unsurların dikkate alınmamasını eleştiren Demirel, günlük 5 kW'lık ayrımın çok düşük olduğunu, yaşamı 24 saat boyunca elektrikli makineye bağlı olanların da bu tarifede dikkate alınmadığını belirterek, şu taleplerde bulundu: “Kararda "mesken alçak gerilim tek zamanlı" dediğine göre 3 zamanlı okumalarda, anayasanın eşitlik ilkesi ihlali söz konusu olması, dar gelirlilerin ikamet ettiği meskenlerdeki kişi sayısı, meskenin rayiç bedeli, hanenin gelir durumu gibi kriterler dikkate alınmaması, 150 kW çağın gereksinimlerini karşılamıyor.Bunun en az 250 kW'ye çıkarılması, düzenlemenin bu haliyle düşük gelir gruplarına fayda sağlamaktan uzak olması gibi nedenlerle EPDK kararının iptali için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 1 Ocak 2022 itibarıyla yüzde 50 ila yüzde 12 aralığında yaptığı elektrik zamlarını reddediyoruz. Bu kararı Millet olarak kabul etmemiz mümkün değildir. EPDK hakkında; kurulun 31 Aralık 2021 tarih ve 10708 sayılı kararı ile karara Ek-1, Ek-2, Ek-3'de yer alan fiyat tarife tablolarının onaylanmasına ilişkin kararın yürütmesinin durdurulması için Tüketici Konfederasyonu DANIŞTAYA dava açtı. İmza kampanyamız ile katkı sağlayacağız. Tüketici olarak bu karar belimizi büküyor. Soğukta üşümek istemiyoruz. Garip gurebanın cebinden 51 milyar dolar kemer sıkma ile elektrik firmalarının borcu ödenmez. Bunu bize reva görmeyin. Başka bir çözüm önerisi bulun. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuya duyarlılık göstererek Elektrik ve doğalgazdaki KDV oranı %1'e indirilmelidir. Doğal gazdan alınan ÖTV ile elektrikten alınan enerji fonu kaldırılmalıdır. Özel Enerji şirketleri kamulaştırılsın” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fırtına29
Fırtına29 - 6 ay Önce

Helal olsun sana başkan.

Neşat Talip
Neşat Talip - 6 ay Önce

150 kilovatlı geçmemizi bekliyorlar hâlâ gelip yazmadılar faturaları ay sonu geldi

vah gümüshanem 29
vah gümüshanem 29 - 6 ay Önce

bedenen olmasak ta yanındayız başkan.
sen karınca misali konumunu veriyorsun.
tuzu kuru ,bahtı karalar nerede...

SIRADAKİ HABER