GÜMÜŞHANELİ 29 RENK

Hemen her yeni kitabımın önsözünü bu şehrin en sevdalısı ve kıymetlisi eski Adalet ve Milli Savunma Bakanımız Mahmut Oltan Sungurlu yazma inceliğini gösterir. Son eserim Gümüşhaneli 29 Renk kitabımın önsözünden bir paragraf;

“İsmail HAYAL yine yeni bir eseriyle karşımızda. Kendi sevecenliğini güzel üslubuyla bütün bu eserlere nakşetmekte, her gün yeni bir eserle karşımıza çıkmaktadır. Çok genç yaşta olmasına rağmen, dünyanın dört bir yanına serpilmiş Gümüşhanelilere ulaşarak, Gümüşhane kültürüne katkı sağlamaya, nüfus kütüğünde, kayıtlı, kayıtsız Gümüşhanelileri Gümüşhane Tapu kütüğüne geçirmektedir.”

Evet, 2014 yılında kaleme aldığım Gümüşhane Eğitim Tarihi kitabımdan sonra uzunca bir ara verdikten sonra 224 sayfalık biyografi eserim “Gümüşhaneli 29 Renk” adlı kitabı nasipse önümüzdeki hafta sizlere takdim edeceğim. Neden 29 ile sınırlı olduğunu düşündüğünü tahminen şehrimizin sembol rakamı yanında Gümüşhane’de kendi alanlarında iz bırakan ve yapılan anketlerde en çok oy alan 29 Gümüşhaneli isme yer verdim. Bildiğiniz gibi daha önce çıkardığım 3800 Gümüşhaneli değerimizin yer aldığı Gümüş Portreler eserimi çıkarmıştım. O eserin ikinci baskısı da hazır ancak maddi manada sponsor olmadığından henüz basım aşamasına getiremedik. Buradan bir babayiğit Gümüşhanelinin desteğini beklemek hakkımız olsa gerek.

Gümüşhane dendi mi ilk akla gelen isim olan Merhum Sabri Özcan San’ın izlerinden gitmeye devam ediyorum. Gayem onun bıraktığı eserler gibi kalıcı eserler bırakabilmek. Ve tek kazancım Gümüşhane kitaplığını zenginleştirebilme çabasıdır. Bu yüzden bir seri olacağına inandığım bu eserlerin ilk basamağında Gümüşhane’mizin sembolü 29 göz önüne alınarak bu sayıda Gümüşhaneli 29 biyografiye yer vermeye çalıştım.

Bu esere yaş sırasına göre aldığım ve ortalama 10-12 sayfa yer verdiğim ve her biyografiye bir şiir yazdığım isimleri kısaca hatırlayalım.

İlk isim Gümüşhane’nin eğitim alanında en büyük izi olan ve adeta bir eğitim neferi olan ve hepimizin hayatına dokunan Merhum Fahri AKAGÜN.

İkinci isim izinden yürümekle şeref duyduğum çıkardığı birbirinden değerli eserlerle bize ışık olan Eğitimci Yazar ve Siyasetçi Gümüşhane Kütüphanesi’nin mimarı Merhum Sabri Özcan SAN.

Üçüncü isim Gümüşhane siyasetinin kilometre taşlarından biri olan duayen bir siyasetçi ve hayırsever Gümüşhaneli Merhum Halit ZARBUN.

Dördüncü isim Gümüşhaneli özellikleri yanında Cumhuriyet Kadını olması hasebi ve şehrin bilhassa kadın hareketleri ve hakları konusundan en önemli isimlerinden biri olan Merhume Meliha KANTEK.

Beşinci sırada imanlı yüreği, haksızlık karşısında dik duruşu, İslami davası ve gençliğe verdiği mesajlarla tüm Gümüşhanelilerin yüreğinde yer alan dava adamı Ali Cengiz PINARBAŞI.

Altıncı sırada dört dönem rekoru hala kırılamayan ve adeta Gümüşhane’nin Belediye Başkanı değil hizmetkârı olan, küçükle küçük büyükle büyük, kıt imkânlarla destanlar yazan Gümüşhane Belediye Başkanı Merhum Sabahattin AYTAÇ.

Yedinci isim Gümüşhane’nin sosyal, kültürel, ticari, siyasi ve sanat aleminin en önemli seslerinden biri olan Kaleli Cemal ALEMDAROĞLU.

Sekizinci isim kitaba almakla onur duyduğum tam bir çile kadını, Gümüşhane kimliğinin özü, özel çocuklarını kimseye muhtaç etmeden yetiştiren, hanımefendiliği, insanlığı, kibarlığı ve asaleti ile iz bırakan ablamız, canımız, annemiz Merhume İclal ESEN.

Dokuzuncu sırayı Gümüşhane’nin en önemli rengi, en sevilen siması, hayırsever işadamı, muhabbet insanı, şehrin Paşa Dayı’sı Merhum Kadir Paşa AKÇAY alıyor.

Ve onuncu sıra eğitimde adı gibi bir yıldız gibi parlayan, yetiştirdiği öğrencileri ile ufuklar açan, şehrinden hiç kopmayan, birikimini adının verildiği okula bağışlayan ve Yıldız ESKİCİOĞLU öğretmenimize ayrılmış kitabımızda.

On birinci sırada sizlerden gelen yorumlara istinaden belki siyasi manada değil İslami alanda verdiği eserler, yetiştirdiği talebeler ve hala devam eden manevi irşat ve sohbetleri ile hafızalarımızı besleyen manevi bir liman olan Lütfi DOĞAN.

On ikinci sırada belki de en çok oyu alan, adeta herkesin sevgilisi olan, merhameti, insanlığı ve bilhassa yardımseverliği ile zirve bir isim olan Merhum Kemal AKÇAY.

On üçüncü sırada kadri ve kıymeti bilinmeyen, bu şehrin adını o dönemde Avrupa ve dünya arenasında duyuran adını bir kayak merkezine dahi veremediğimiz dağların delisi milli kayakçı merhum Muzaffer Demirhan.

On dördüncü sırayı ise o dönemde verdiği azimli mücadelesi ile adeta bir romanın başkahramanı olan öğretmenimiz azmin ve sabrın sembolü Merhume Şükran KAYA alıyor.

On beşinci sırada Gümüşhane için alanlarında zirve olan bir çifte yer verdik. Merhum Kemal Saygınar ve eşi Merhume Eğitimci Memnune SAYGINAR.

On altıncı sırayı bu şehrin gönül mimarlarından olan ve seksen yaşından sonra yazdığı eserlerle ve sağlam Gümüşhane profili ile Gönül SUNGURLU.

On yedinci sırada kısaca Gümüşhane’nin Hafızası dediğimiz, yaşamı, duruşu, karakteri ve çizdiği sağlam profili ile taraflı tarafsız herkesin saygıyla bahsettiği isim Turan TUĞLU.

On sekizinci sırada adeta Türkiye’nin marka ismi olan ve Gümüşhane’ye yaptığı eğitim katkıları ile gönüllerde taht kuran Aydın DOĞAN.

On dokuzuncu sırada en sağlam Gümüşhane hayırseveri olan, verdiği burslarla, eğitim katkıları ile ve sağlam Gümüşhane kimliği ile Avukat Rafet ATAÇ.

Yirminci sırada adına kitap yazdığım, varlığı ile her daim onur ve gurur duyduğumuz, hemen her şehrin imrenerek keşke bizim de bir tane böyle bir ismimiz olsaydı denilen Gümüşhane’nin özeti dediğimiz Mahmut Oltan SUNGURLU.

Kitabımızın yirmi birinci ismi adeta Gümüşhane Kütüphanesi olan ve maalesef hak ettiği değeri gör(e)meyen şehrimizin eğitim, spor, basın ve hemen her alanında dopdolu Yusuf SADIK.

Yirmi ikinci isim o yıllarda yaptığı çalışmalarla, fotoğrafçılığı, gazeteciliği ile şehrimizin adını yerel ve ulusal platformda duyuran herkesin sevgilisi olan Gümüşhane’nin gür sesi Ekrem GÜRSES.

Yirmi üçüncü isim belki hepinizin iyi ki kitaba aldın diyeceğiniz şehrin en sevileni, maskotu, her şeyi ve rengi olan Merhum Bıcık Aydın.

Yirmi dördüncü sırada Gümüşhane beyefendisi, şüphesiz en hayırseveri, mütevazı kimliği, alçakgönüllülüğü, sağlam milliyetçiliği ve şehre kazandırdığı Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi külliyesi ile A.Erkan KOCATÜRK.

Yirmi beşinci isim hemen hepimizin hemfikir isminde birleştiği Gümüşhane aşığı, hizmetkârı, en sevilenlerinden biri olan Eğitimci, Fotoğrafçı Merhum Güneri KADİRBEYOĞLU.

Yirmi altıncı sırada asil bir Gümüşhaneli isim var. Şehrin hemen her derdini kendine dert edinen, ufuklarını açan, hayırsever kimliği ile zirve olan isim Merhum Hakkı ÇUBUKÇU.

Yirmi yedinci isim Türkiye’m şiiri ile milliyetçilik damarlarımızı galeyana getiren, yazığı şiir ve eserlerle dimağımızı besleyen Merhum Şair Dilaver CEBECİ.

Yirmi sekizinci isim hemen her alanda telefonun diğer ucunda herkesin yarıdmına koşan, şehre ufuklar açan, mesaisini bu şehre adayan, adeta Gümüşhane dendi mi ilk akla gelen isim olan, ayakkabılarını bu şehirde eskitmekten onur duyan Gümüşhane sevdalısı İsmail AKÇAY.

Ve kitabın 29. ismi olarak azmi, kararlılığı ve inancı ile adeta destanlar yazan bir isim olan ve bu şehre RAMADA markasını kazandıran azmin sembolü Zekai ARAZ yer almaktadır.   

En güzel hediye kitaptır sloganı ile hemen her Gümüşhanelinin kütüphanesinde yer alması gereken bu eserimi temin etmek isteyenler bana 0530 607 29 29 nolu telefondan ve ismhayal29@gmail.com e-mailinden ulaşabilirler.  

YORUM EKLE

banner406