BRHD’ye Gümüşhaneli başkan

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği’nin (BHRD) yapılan olağan genel kurul toplantısında Gümüşhaneli hemşehrimiz Güzin Arısoy oybirliği ile başkanlığa seçildi. 

BRHD’ye Gümüşhaneli başkan

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği’nin (BHRD) yapılan olağan genel kurul toplantısında Gümüşhaneli hemşehrimiz Güzin Arısoy oybirliği ile başkanlığa seçildi. 

Türk sanatının en köklü derneklerinden biri olan BRHD’nin kuruluşunda Kayıhan Keskinok, Hamiye Çolakoğlu, Turan Erol, Fethi Arda, Lütfü Günay, Muammer Bakır, Nevzat Akoral, Osman Zeki Oral gibi önemli isimler yer almıştır. 1970 yılında seramik sanatçısı Hamiye Çolakoğlu’nun evinde kurulan derneğin ilk başkanlığını Türk resim sanatının yaşayan çınarı Turan Erol üstlenmişti. 

Derneğin kuruluşundan sonra dönemin önemli resim ve heykel sanatçılarının derneğe üye olmaları talep edilmiş; ilk üyeler arasında: Adnan Turani, Arif Kaptan, Arslan Güntaş, Burhan Alkar, Eşref Üren, Ferit Apa, Fikri Cantürk, Müşerref Köktürk, Nazlı Ecevit, Refik Epikman, Şefik Bursalı ve Turgut Pura gibi isimler yer almıştı.

Kuruluşundan bugüne kadar, Türk resim ve heykel sanatının en önemli temsilcileri olan çok değerli sanatçılar derneğe başkanlık yapmışlar. Turan Erol’un yanı sıra Refik Epikman Lütfü Günay, Nuri Abaç, Zafer Gençaydın, Münip Özben, Ercan Gülen, Gültekin Serbest, Celal Binzet, Himmet Gümrah, Saadet Gözde, Önder Aydın, Mehmet Ali Doğan, Hüseyin Yıldırım’dan sonra hemşehrimiz Güzin Arısoy dernek başkanlığına seçildi.

Derneğin yarım asırlık güzide birikimine ve kalitesine yakışır şekilde güzel işler yapmak istediklerini dile getiren başkan Arısoy, önceki yönetimlere müteşekkir olduğunu belirtti.

Yarım asırlık süreçte çok önemli çalışmalar yapıldığını, Hüseyin Yıldırım’ın başkanlığını
yaptığı dönemde, sanat ve sanatçı dostu Tuğrul Velidedeoğlu ailesinin bağışları ile müstakil bir adrese kavuştuklarını belirten Başkan Arısoy, BRHD’nin köklü kurumsal bir yapıya ve bilinçli üye mevcudiyetine sahip olmasının kendileri için kazanım olduğunu vurguladı. Birlik olma bilinci ile üretme ve paylaşma duygularının üst seviyelerde olan bir dernek olduklarını, yarım asırlık süreçte derneğin yardımlaşma kültürünün iyice özümsendiğini, adeta kurumsal bir kimlik haline getirildiğini bunun için çok şanslı olduklarını söyledi.

Sanatçı Arısoy, amaçlarının Türk sanatına ve sanatçılarına destek olmanın yanı sıra, sanatseverlere ve ülkemize kültürel ve sanatsal anlamda katkı sunmak olduğunun altını çizerek yeni dönemde yeni projelerle geniş kitlelere ulaşmayı amaçladıklarını vurguladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
YUSUF SADIK   Emekli MİLLİ EĞT.MÜD. ..Demokrat Gümüşhane Gazetesi Yönetmeni.
YUSUF SADIK Emekli MİLLİ EĞT.MÜD. ..Demokrat Gümüşhane Gazetesi Yönetmeni. - 4 hafta Önce

Güzin özener Arısoy Gümüşhaneli ve Kamil Özenerin kızıdır. İlimiz Atatürk Orta Okulunda(1984-...) yıllarında resim öğretmenliğ yapmıştır.
Alanında kendini yetiştiren Güzin, Açtığı kişisel sergilerle kısa zamanda ünlenerek Ressamlık Tac'ı ıle onurlandırılmıştır..
çalışmasındaki azmi ve daima ileri si için alternatıf eserler üretmeyi yeğleyen ressam güzün Arısoy. Önemli bir kuruluşun genel başkanı olma onuru ile görevli kılınması kendisi kadar bizleri de mutlu etmiştir. Liseli yıllarında kendisine öğretmen ve yöneticilik yapan birisi olarak iftihar ediyoruz.. Önemli eserlere imza atmasını bekliyor ve tebrik ediyoruz..

SIRADAKİ HABER