Eskişehir’de Porsuk ile Harşit’in dostluğu adına iftar sofrası kuruldu

Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneği üyeleri, Tepebaşı Belediyesinin katkılarıyla verilen iftar yemeğinde birlikte oruç açtılar.

Eskişehir’de Porsuk ile Harşit’in dostluğu adına iftar sofrası kuruldu

İftar yemeğine il dışında bulunan Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yerine Başkan Vekili İbrahim Kökdere katıldı. 

Açılış konuşmasında dernek faaliyetleri hakkında bilgiler veren Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneği Başkanı İrfan Ataman özetle şunları söyledi: “Uzun bir pandemi sürecinde siz kıymetli hemşehrilerimizle bir araya gelemedik görüşemedik. Ancak bugün geleneksel hale getirdiğimiz iftar yemeğinde sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Tepebaş Belediye Başkanı Ahmet Ataç Beye ve ekibine huzurlarınızda yönetim kurulumuz adına şükranlarımı sunuyorum. Bugün burada Anadolumuzun iki kadim şehri Gümüşhane ve Eskişehir’in dostluğunu ve kardeşliğini iftar soframızda görüyorum. Yunus Emre’nin kenti sevginin ve saygının üst düzeyde yaşandığı Eskişehirimiz’de bundan sonra hep birlikte faaliyetlerimize devam edeceğiz. Katılımınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, yaklaşan Ramazan Bayramınızı şimdiden kutluyorum” dedi.

“Eskişehirdeki Gümüşhanelileri çok seviyoruz diyerek” selamlama konuşmasına başlayan Tepebaşı Belediye Başkan Vekili İbrahim Kökdere de “Başkanımız Ahmet Ataç beyin selam ve sevgilerini size getirdim. Kendileri il dışında olduğundan bugün sizlerin arasında bulunamıyor. Ama biliyoruz ki bu güzel şehrimize hizmet eden tüm sivil toplum örgütleriyle derneklerle belediyemizin ve başkanımızın çok sıcak diyalogları var. Bunlardan birisi de sizlersiniz. Belediyemizin imkanları ölçüsünde faaliyetlerinize destek olmaya çalışıyoruz. Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneği biraz önce başkanınız anlattı yaptığı sosyal ve kültürel çalışmalarla şehrimize değer katıyor. Başkan ve yönetim kuruluna sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Bu vesileyle Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum” diye konuştu.

İftar yemeğine katılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Gümüşhaneliler Derneği Onur Kurulu Üyesi Prof.Dr. Muzaffer Metintaş’da kısa bir selamlama konuşması yaparak iftar yemeği organizasyonu için dernek yönetimine teşekkür etti.

40 yıldır Eskişehirde ikamet ettiğini ve ilk kez dernek programına katıldığını dile getiren Öğretmen Gönül Ay Başakıncı ise yaptığı konuşmada memleketten uzak ama gönlü hep Gümüşhanede olan hemşerileriyle iftar sofrasında buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek bundan böyle dernek çalışmalarına katılacağının altını çizdi. 

Mahmudiye ilçesinden iftar davetine katılan hemşehrimiz Tarım İşletmeleri Müdürü (TİGEM) Hüseyin Yılmaz ise yaptığı konuşmada Tepebaşı Belediyesine ve Dernek yönetimine teşekkür etti.

İftar yemeği  Han İlçesinden katıldığını belirten Bayram Kazankaya da eşinin Gümüşhane’nin Şiran ilçesinden olduğunu, fırsat buldukça dernek programlarına eşi ile birlikte katıldığını söyledi.

Emekli öğretmen Nihat Özçelik ise duygu dolu bir konuşma yaparak Eskişehir’de yaşayan Gümüşhaneli hemşehrilerinin birlik beraberlik içerisinde hareket ettiklerini bundan sonrada bu şekilde devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

İftar yemeğinde yöresel ürün olan pestil ve köme Gümüşhane’den getirilerek davetlililere ikram edildi. Programda Eskişehirde ikamet eden Gümüşhane üzerine birçok şiiri bulunan şair Bilal Yılmaz “Gümüşhanem” şiirini okurken duygu dolu anlar yaşandı.

İftar yemeği pandemi nedeniyle uzun süredir biraraya gelemeyen hemşehrilerimizin hasret giderip karşılıklı gönül sohbetleri ile devam etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2022, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER