Gümüşhaneliler piknikte buluştular

Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneği üyeleri, Çatacık doğal mesire alanında düzenlenen piknikte bir araya geldi.

Gümüşhaneliler piknikte buluştular

Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneği üyeleri, Çatacık doğal mesire alanında düzenlenen piknikte bir araya geldi.

Gümüşhaneli hemşehrimiz Mustafa Darcan’nın Mihalıççık İlçesine bağlı doğal tabiat parkı ve mesire yeri olan Çatacık Ormanlarında düzenlediği 10. Geleneksel Darcanlar pikniğine katılım yoğun oldu.

Bilecik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof.Dr.Cihan Darcan, Odunpazarı İlçe Nüfus Müdürü hemşerimiz Ahmet Fuat Çamlıbel, Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Ataman, yönetim kurulu üyeleri, Kütahyada ikamet eden hemşehrilerimiz ile 7’den 70’e çok sayıda davetli katıldı.

Aslen Gümüşhane Merkez Aktutan köyünden olan iş insanı hemşehrimiz Mustafa Darcan yaptığı konuşmada dedesinin 170 yıl önce Gümüşhane’den  gelerek Mihalıççık İlçesinde çalışmaya başladığını bir daha geri dönmediğini söyledi.

Darcan, “Bugün çok kıymetli hemşerilerimizle birlikte Darcanlar ailesi olarak tanışma ve kaynaşma pikniğinin 10.sunu düzenliyoruz. Bizlerin kökleri Gümüşhane’ye gidiyor. Dedem Aktutan köyünden Elemanoğullarındandır. Ancak biz bir sefer köyümüze akrabalarımızı görmek için gidebildik. Rahmetli dedem ve babam hep geçmişten bize anlatırdı. Gümüşhaneli olduğumuzu her fırsatta söylerdiler. Bizde aslımızı unutmuyoruz” dedi.

“Bizleri bir araya getiren Mustafa Darcan ağabeyimize çok teşekkür ediyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Dernek Başkanı İrfan Ataman ise katılım gösteren üyelere ve ulaşım desteği sağlayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür etti, gelen talepler üzerine yakın zamanda Gümüşhane gezisi yapmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

Bilecik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof.Dr.Cihan Darcan da yaptığı konuşmada, “Darcanlar sülalesinin gelenekselleşen pikniğinin bu yıl 10. cusunu gerçekleştirdik. Akrabalık bağlarının güçlenmesine, yeni neslin birbirini tanımasına katkı sağlayan bu organizasyonu düzenleyen ve katılan tüm akrabalarıma ve dostlarıma sonsuz kere teşekkürlerimi sunarım. Rabbim birliğimizi ve dirliğimizi daim eylesin. Ayrıca pikniğimize katılan Danışma kurulu üyesi olduğum Eskişehirde yaşayan Gümüşhaneliler Derneği yönetim kurulu üyeleri ile katılan dernek üyelerine de teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.

Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneğinin yaptırmış olduğu dernek logosu yazılı şapkaların pikniğe katılan hemşerilerimize dağıtıldığı etkinlikte kemençe eşliğinde horonlar oynandı.

Güzel bir gün geçirdiklerini belirten dernek üyeleri Darcanlar ve Gümüşhaneliler Derneğine teşekkür etti.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406