GÜSİAD-GÜMÜP’ten Enerji Paneli

Gümüşhane Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜSİAD) ile Gümüşhaneli Mühendisler Platformu (GÜMÜP) ‘Enerji Verimliliği ve Akıllı Bina Sistemleri’ konulu panel düzenledi. 

GÜSİAD-GÜMÜP’ten Enerji Paneli

Gümüşhane Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜSİAD) ile Gümüşhaneli Mühendisler Platformu (GÜMÜP) ‘Enerji Verimliliği ve Akıllı Bina Sistemleri’ konulu panel düzenledi. 

Programın açılışında GÜMÜP Başkanı Hasan Pezük, “GÜMÜP olarak enerji konusunu çok önemsiyoruz, amacımız toplumun bilgilendirilmesini sağlamanın yanında yatırımcıları ve bireysel girişimcilere dikkat çekmektir. Gümüp olarak enerji rüzgar ve  güneş başta olmak üzere bu başlıkta 2 panel daha yapmıştık. Bilim alanını ve iş çevresini bu konuya odaklamaya devam edeceğiz” dedi. 

İkinci aşamada söz alan GÜSİAD Genel Başkanı Yüksel Yalçın, “GÜSİAD bünyesinde Enerji Komisyonu oluşturduk, 2018-2019 ylını enerji yılı ilan ettik, toplam cari açığın %78 ni enerji ithalatımız oluşturuyor, bu konuda daha hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Yapmamız gereken iki önemli şey var, enerji yatırımcılarını motive edip daha fazla enerji üretmek ve enerjiyi daha doğru kullanmak. Bu sorumluluğu sadece hükümet çözsün demek, duyarsızlık olur. Enerji herkesin ortak teması olmalı. Siemens PPP Koordinatörü Z.Murat Nayal, ve Schneider İnovasyon Direktörü Türker Öztürk  enerji verimliliğini dünyada en son uygulamlarını “Dijital Dönüşüm” örnekleriyle anlatacaklar. Eyoder(Enerji Yöneticileri Derneği) başkanımız Cihan Karamık konusunun uzmanı olalı, yatırımcılara ışık tutacak konularda bilgi verecek. Daha öncede ifade ettik, şimdi de tekrarlayalım, bugün inşaat sektörü son 20 yılın en zayıf dönemini yaşıyor, bugün enerji alanına yatırım bir fırsat iş alanıdır” diye konuştu.

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, enerji konusunda üniversitenin programlarını paylaştı. Gümüşhane Üniversitesi Vakfı kurulması konusunda GÜSİAD ile işbirliği programı hakkında bilgi veren Rektör Zeybek, “Gümüşhane Üniversitesinin markalaşması Gümüşhane’nin gelişimini daha da güçlendirecektir. Vakfımız üzerinden üniversitemize desteklerinizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İkinci aşamada panel oturumuna geçildi. Başkan Yalçın’ının oturum başkanlığı yaptığı toplantıda, panelistler Cihan Karamık, Türker Öztürk, Z.Murat Nayal sunuşlarını gerçekleştirdi. 

Ardından GÜSİAD’ın bir sonraki aşamada enerji konusundaki programları şu şekilde özetlendi: “EPDK yetkilisinin de katılacağı toplantıda Enerji Yatırımcıları Toplantısı gerçekleştirilecek.  Gümüp ve Günöp ile birlikte “Enerji Verimliliği Yöneticisi” eğitimi programları başlatılacak. İnşaat Firmalarımıza projelerinde enerji verimliliği özellikle dikkate almaları konusunda destek sağlamak adına BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ UYGULAMALARI konulu teknik bülten hazırlanacak. Başta elektrik, makine, mekatronik mühendisleri olmak üzere, Enerji Mühendisliği konularında gençlerimizin yüksek lisans yapmaları konusunda tavsiyelerde bulunulması.”

Programda son olarak Gümüşhaneli Üniversite Öğrencileri Platformu’nun (GÜNÖP) Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile birlikte gerçekleştirdiği “Solid Works Sertifika Eğitim Programını başarıyla tamamlayan 19 öğrenciye sertifikaları verildi.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406