Telmelilerden eğitime destek gecesi

Gümüşhane Şiran Telme Köyü Derneği, geleneksel hale getirdiği ve eğitime destek amaçlı düzenlenen ‘Birlik, Beraberlik Gecesi’ programını İstanbul Tuzla Orhanlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Telmelilerden eğitime destek gecesi

Gümüşhane Şiran Telme Köyü Derneği, geleneksel hale getirdiği ve eğitime destek amaçlı düzenlenen ‘Birlik, Beraberlik Gecesi’ programını İstanbul Tuzla Orhanlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Birlik ve Beraberlik gecesi adı altında her yıl düzenlenen program yoğun ilgi gördü. Program ülkemizde son günlerde yaşanan acı olaylar nedeniyle şehit olan asker ve vatandaşlarımız, yaralılarımız için Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlandı.

Geceden elde edilen gelirin büyük çoğunluğu öğrenci burslarına aktarılırken, sanatçı Hüseyin Kaya türküleriyle geceye renk kattı. 

Gecede Telmeli kadınların elleriyle hazırlayıp satışa sunduğu kermesin yanında, folklör oyunlarıyla, okunan şiirlerle, sinevizyon gösterimleriyle Telmeli gençler göz doldurdu.

Programda ayrıca son günlerde Gümüşhane medyasında geniş yer bulan fedakar öğretmen Hilal Aydın’ın da Telmeli gençlerle yaptığı güzel çalışmalar izletildi.

Programda konuşan Şiran Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Telme Köyü Dernek Başkanı Alpay Yazıcı, üniversite okuyan kardeşlerine burs desteği sağlamak için düzenlenen ve geleneksel hale getirilen “Birlik ve Beraberlik” gecesine katılan tüm davetlilere teşekkür etti.

Başkan Yazıcı, “Dünyamızı, köyümüzü, evimizi, kültürümüzü kısaca evrende sahip olduğumuz her şeyi, bu dünyada yolcu olduğumuzu unutmadan paylaşmalıyız. Paylaşmak dendiğinde insanların aklına hemen maddi şeyler geliyor. Bu güzelliğin içinde mutlaka bu da var ama önce insanların yaşamını, sevinçlerini, acılarını, dertlerini, yalnızlıklarını paylaşmak gelir. Başkasının acısını paylaşmak kadar insana huzur veren, manevi bir haz yoktur. Bir ölüm acısını paylaşmak ne yüce bir davranıştır. Yardımlaşma ve paylaşma toplumun manen ve maddeten yücelmesine yardımcı olur. Ekonomik ve sosyal dengesizlikleri önler. Toplumun geleceğini aydınlık kılar. Özellikle çocuklarımıza paylaşmayı öğretmek, gelecek nesillerin, dünya geleceğinin önünü açmaktır. Huzurlu, dengeli, mutlu insan sayısının çoğalmasına yardımcı olmaktır. Bu nedenle, çocuklarımıza, gençlerimize vereceğimiz eğitimin temel konusu “Paylaşmayı öğrenmek” olmalıdır. İş, spor, siyaset dünyasında, her türlü sosyal yaşamda, özetle insanoğlunun birlikte var olduğu her ortamda paylaşmak mutlu olmanın, başarmanın, birlik halinde yücelmenin en kısa yoludur. Bugün sizlerin paylaşmada gösterdiği hassasiyet neticesinde onlarca ihtiyaç sahibi öğrencimiz burs almaktadır. Öğrenci burslarımızın üstünde hepinizin emeği mevcuttur, Allah razı olsun” diye konuştu.

Telme Köyü Derneği Gençlik Kolları Başkanı Nafi Söğüt ise Söğüt, “Öğrenci kardeşlerimize burs desteği ve Birlik-Beraberliğimizi perçinlemek için gerçekleştireceğimiz 3.Geleneksel Birlik ve Beraberlik Gecemize hoşgeldiniz, safalar getirdiniz. Son günlerde yaşadığımız olaylardan dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. Tüm yaşadığımız olaylarda şehit olan askerlerimize, güvenlik mensuplarımıza, vefat eden tüm kardeşlerimize Mevla rahmet eylesin, yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar versin. Ancak bugünleri tüm ülkemiz bir ve beraber olarak el ele vererek geçmişte olduğu gibi şimdi de ve bundan sonra da atlatacağımıza inancımız sonsuzdur. Köyümüz Şiran’ın genç potansiyele sahip olan en büyük köylerindendir. Ülkemizin bürokrasisinde, önde gelen şirketlerin yönetici statülerinde, ve ülkemizin kalkınmasında emeği ile çalışan yüzlerce gence sahiptir. 200’e yakın üniversite öğrencisi, 300’e yakın üniversite mezunu ve daha nicesi köyüne sevdalı gencimiz bulunmaktadır. Gençlik Kolları olarak köyümüze hizmet etmek, gençlerimizi birbirleri ile tanıştırmak ve kaynaştırmak, birlik ve beraberliğimiz pekiştirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gençlik Buluşmaları, sportif turnuvalar, kültürel geziler, ilmi ve dini eğitimler, iş insanları ile gençlerimizi buluşturan sosyal medya grupları yaptığımız çalışmalardan bazılarıdır. Genç kardeşlerimiz ve siz değerli köylerimizin katkılarıyla, yardımlaşma-dayanışma ve paylaşmayı yaymak amacıyla, 30’a yakın öğrenci kardeşimize burs desteği sağlıyoruz. Kim var denilince sağına soluna bakmadan ben varım diyen gönül zenginliğine sahip bir gençliğimiz var, bu gönlü zengin gençlerimiz mirası olan köyümüzü el üstünde tutmak için çalışıyor ve canı gönülden çalışmaya devam edecektir. Tabiki bereketin büyüklerle beraber olduğu ve istişarede rahmet vardır bilincini de unutmadan bize her daim destek olan dernek başkanımız ve yönetimine de ayrıca teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Şiran Dernekler Federasyonu Başkanı Serkan Kaya, Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Vahit Olgun ve Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Özcan selamla konuşmalarını yaptığı programa Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Özcan, Belediye Başkan Danışmanı Hüseyin Koca, Belediye Meclis Üyesi Cevdet Alemin, Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Vahit Olgun, Başkan Yardımcısı Tahir Soylu, Güdef Gümüşhane Sorumlusu Salim Koca, Şiran Dernekler Federasyonu Başkanı Serkan Kaya, ŞİDEF Başkan yardımcıları Orhan Celep, Zeki Kaya, Cemil Sarı, Akyayla Köyü Dernek Başkanı Yaser Sarı, İnözü Köyü Dernek Başkanı İbrahim Yılmaz, Ozanca Köyü Dernek Başkanı Selahattin Uslu, Pelitli Köyü Dernek Başkanı Mehmet Ali Paydaş, Kaynakbaşı Köyü Dernek Başkanı Birol Boz, Şiran Dernekler Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Burhan Gül ve başkan yardımcısı Akın Kaşıkçı, ŞEKAV Başkan Yardımcısı Sadi Yazıcı, Tuzla Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Turan Alemin, başkan yardımcıları Servet Yerli ve Mehmet Selçuk katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406