Vali Taşbilek GÜSİAD üyeleriyle buluştu

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gümüşhane Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜSİAD) üyeleriyle internet üzerinden yaklaşık 3 saat süren toplantıda bir araya geldi.

Vali Taşbilek GÜSİAD üyeleriyle buluştu

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gümüşhane Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜSİAD) üyeleriyle internet üzerinden yaklaşık 3 saat süren toplantıda bir araya geldi.

İlki 6 ay önce İstanbul’da gerçekleştirilen buluşmanın ikincisi Gümüşhane’de yapılması planlamasına rağmen koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen toplantı bu kez internet üzerinden yapıldı.

Oldukça verimli geçen toplantı aynı zamanda bir beyin fırtınası havasında geçerken Vali Taşbilek’in iş dünyasının konularına hakimiyeti dikkatlerden kaçmadı.

Karşılıklı görüşmelerde konu başlıklarını Vali Taşbilek’e aktaran GÜSİAD üyeleri notlarını alırken, bir sonraki toplantının Temmuz-Ağustos aylarında Gümüşhane’nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesinde yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıda Vali Taşbilek genel başlıklarıyla Gümüşhane’deki yatırım alanlarını paylaşarak, tarım, hayvancılık, turizm, madencilik ve endüstriyel işletmeler başlıklarında bilgi aktardı. Kelkit vadisinde yapılacak Hayvancılık OSB, Şiran'da aspir bitkisi ile yapılan girişimler, lavanta tarlaları ve tıbbi aromatik bitki ekimleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığa verdikleri destekleri anlatan Vali Taşbilek, özellikle küçükbaş hayvancılığı çok önemsediklerini belirterek, “Küçük köy işletmeciliği gibi geliştirilebilecek konuları birlikte işleyelim, Güsiad'ın da vereceği destek ile Gümüşhane AŞ kuralım” dedi.

Kuşburnu, zayıf orman alanlarında ceviz ağaçları dikimi çalışmaları olduğunu anlatan Vali Taşbilek, “Bu konuda yatırım yapacaklara hem destek veriyor, hem de yol gösteriyoruz. GÜSİAD’ın ifade ettiği arazi toplulaştırma programı şu anda devam eden projelerimizdendir. Hatta devlet arazilerimizden dahi tarımsal alan için kiralamalar yapabiliriz. Ama muhataplarımız proje tabanlı çalışmalarla muhatap işletmeler olmalı.  Kelkit’te tarıma dayalı OSB girişimimiz var. Aydın Doğan’ın organik tarım tesisleriyle Gümüşhane'de organik tarım altyapısı var. Bunu destekleyip güçlendirmek büyük bir katmadeğer kazandırır. Turizm yine Gümüşhane’nin en önemli kaynaklarından biri. Süleymaniye mahallesi projelerimiz içinde ilk sırada. Zaman zaman toplantılarımızı orada yapıyor, Süleymaniye'nin turizm değeri için sürekli fikirler üretiyoruz. Kayak merkezi projesinin teknik çalışmaları devam ediyor. Bu arada, şehir merkezindeki teleferik kurulumunu bu yıl tamamlamaya çalışacağız. Güzel bir çalışma olacağına inanıyoruz.  İmera Manastırını da restore ettik. Artabel Gölleri Tabiat Parkı sıradaki en önemli yatırım programımız. Şu anda altyapılarını tamamlamaya çalışıyoruz. Santa Antik kenti, Karaca Mağarası, Tomara Şelalesi, Limni Gölü, Torul cam terası, yaylaları gibi doğa turizminin cenneti Gümüşhane’nin turizm değerlerini daha da tanıtmaya ihtiyaç var. Burada hepimize iş düşüyor” dedi.

Toplantıyla ilgili bilgi veren GÜSİAD Genel Başkanı Yüksel Yalçın GÜSİAD olarak, iş dünyasının temsilcileri adına somut programları benimsediklerini ve desteklediklerini belirterek, “Hatta Sayın Valimize, kendilerinin başkanlığında Kent Konseyi gibi, Ticaret-Sanayi Konseyi kuralım Ticaret Sanayi Odamız, Sanayi İl Müdürlüğümüz, Yerel Yönetimlerimiz il dışı iş dünyasını temsilcileri içinde olsun, iş fikirleri üretip girişimcilere yol açalım, şeklinde önerimiz oldu. Bu konsey 6 ayda bir yapılacak toplantılarla il dışında iş yapan yatırımcıları da içine alırsa gelişimi destekleyen, motive eden bir yapıya dönüşür dedik. Sasın Valimiz bu öneriyi takdir etti ve iş dünyasını güçlendirecek her türlü girişime açığız dedi. Katılımcılarımızın verimli önerileri oldu. Mesala Onursal Başkanımız Prof.Dr.Kenan Aydın Süleymaniye Projesinin artık hızlı yol almasını, ve sonuçlanmasını, Atilla Kesler arazi toplulaştırma projesinin katma değeri yüksek ürünlerle gerekirse yabancı sermaye destekli daha profesyonel firmalarla işbirliğini, Yüksel Hamzaoğlu madenler konusunda eğer yapılacak ise "temiz çevre temiz madencilik" konusundaki hassasiyetleri, Salyazı eski Belediye Başkanımız Mühür Uçar, mobil silolar programını, Prof.Dr.Zafer Ulutaş hayvancılık konusunda çoklu doğum ırkı başta olmak üzere yerelin besin kaynaklarına ve iklimine uygun ırkın seçimi gibi konuları, Fahrettin Çiçek, lüks kamp turizm programını, Murat Koç iş dünyasının valilik ve yerel yönetimlerle daha yakın çalışması gerektiğini, Serkan Kaya her iş adamının Gümüşhane’ye en azından  bir ev yatırımı yapmasını önerdiler. Bizim açımızdan verimli bir görüşme oldu. Görüştüğümüz konuların birlikte takipçisi olacağız. Sasın Valimize ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER