Çakır’dan Belediye’ye konut eleştirisi

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Gümüşhane İl Başkanı Hamza Çakır, Gümüşhane Belediyesi’nin hayata geçirdiği GÜMSAŞ Yaşam Evlerinden konut satmak için İngiltere’de showroom açmasını eleştirdi.

Çakır’dan Belediye’ye konut eleştirisi

“Arabasını satıp konut için belediyeye yatıran alıcı, geri alacağı parayla sattığı arabanın tekerlerini ancak alabiliyor”

Yaptığı açıklamada İnönü Mahallesi Mordut mevkiinde yapılması vaat edilen, ancak randımanlı ilerlemeyen konut inşaatının birçok vatandaşın mağduriyetine yol açtığını öne süren Çakır, “Birçok vatandaşımız bize gelerek mağduriyet yaşadıklarını ve sorunlarını gündeme taşımamız gerektiğini ifade ediyorlar. Birkaç yıl önce konutlara müracaat eden vatandaşların, aşırı fiyat artışı ile ödemelerinin güncellenmesi talebini karşılayamadıkları için sözleşmeden çekilme şartının önlerine konduğunu, iade edilen paralarının enflasyon karşısında pula döndüğünü dile getiriyorlar. Arabasını satıp konut için belediyeye yatıran alıcı, geri alacağı parayla sattığı arabanın tekerlerini ancak alabiliyor. Bu insanlara yazık değil mi?” diye sordu.

“Hani Avrupa'da raflar boştu?”

Belediyenin İngiltere'de showroom açarak konut satma girişiminin Türkiye’nin içine düştüğü vaziyetin ifadesi bakımından net bir gösterge olduğunu dile getiren Çakır, “Birkaç gün önce sayın Belediye Başkanı Gümüşhane'den 60 vatandaşın yapacakları konutlardan satın alma fikrinden cayarak parasını geri aldığını, buna mukabil İngiltere'de yaşayan 100 vatandaşın konut satın almak için sözleşmeye katıldığını ifade etti. Bu durum şehrimiz için utanç vesikası değilse nedir? Bu şehirde yaşayan insanlar aşırı fiyat artışından dolayı satın aldıkları konutları geri iade ediyor, belediye başkanı gidip İngiltere'de çalışanlara aynı konutları yüksek fiyattan satabiliyor. Hani kriz küreseldi? Hani Avrupa'da raflar boştu? Hani daha iyi cep telefonu, daha iyi araba, daha iyi ev almak için başka ülkelerin kapısında dolaşmak süfli (aşağılık) bir hevesti? Kuru patlatıp, millî paramızı pula çevirip, sonra da gidip Avrupa kapılarında daire satmak için müşteri arıyorlar. Hangi peteğin bal verdiğini de iyi biliyorlar" diye konuştu.

“Millet bu yükü daha fazla taşıyamaz”

Makamların şahısların mülkü değil, milletin emaneti olduğunu anımsatan Çakır, “Bir de uzun vadeli taahhütlerde bulunuyorlar. Konutlar için 36 ay sonra teslim tarihi veriyorlar.  Bir makama gelince oradan hiç gitmeyeceklerini düşünüyorlar. Halbuki İlk seçimde müsait bir yerde inecekler. Bu millet artık bu yükü daha fazla taşıyamaz” dedi.
 

ilgili haber/ler:

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alp
Alp - 1 yıl Önce

Bu konudada hakklisin n başkan mileltin evini elleriden aldialr herkese dairesini verecekler diye hayal oldu ayda bir kat beton atmayla onca konutu pitirecekelr sözde hayaldi gerçek oldu

kendi görüşü
kendi görüşü - 1 yıl Önce

sayın çakır sadece konutların ve belediye başkanının demeçlerinde size katılıyorum diğer beyanların yanlış dış ülkelerden asla kıyaslama olmamalı

SIRADAKİ HABER