CHP 95 yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Çakır, partisinin 95.kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında ‘Önümüze çıkabilecek bütün zorluklara, baskılara rağmen, partimize, ilkelerine ve Cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacağız’ dedi.

CHP 95 yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Çakır, partisinin 95.kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında ‘Önümüze çıkabilecek bütün zorluklara, baskılara rağmen, partimize, ilkelerine ve Cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacağız’ dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir yurt gezisi sonrasında yaptığı konuşmada Cumhuriyet Halk Partisi'nin temel felsefelerinden birini oluşturacak şu ifadeye yer verdiğini hatırlatan Çakır, şunları söyledi: “Bence, bizim milletimiz birbirinden çok farklı menfaatleri takip edecek ve bundan dolayı da mücadele halinde buluna gelen çeşitli sınıflara malik değildir. Memleketteki sınıflar birbirlerine lazım olan ve birbirlerini tamamlayıcı ve bütünleyici mahiyettedir.  Onun içinde Halk Fırkası bütün sınıfların haklarını, yükselme sebeplerini ve saadetini sağlamak yolunda çalışmalarda bulunacaktır. Bağımsızlık mücadelesi yürüten Anadolu ve Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'nin devamı olarak Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923 yılında kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, dünyanın en köklü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin en eski siyasi örgütlenmesidir. Partimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin iktisadi ve çok partili siyasi yapılanmasında temel değeri olan demokrasi ve özgürlüklerin gelişmesinde önemli rol ve sorumluluklar üstlenmiş ve üstlenmeye devam devam edecektir.”

CHP’nin insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, lâik, çağdaş, katılımcı ve çoğulcu demokrasiye dayanan bir düzen içinde ülkemizin güvenliğini ve bütünlüğünü korumaya, özgür bireyler yetiştirmeyi her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmeye, halkın mutluluğu için haklardan ve özgürlüklerden eşit şekilde yararlanmalarını sağlayacak tedbirler almaya, cinsiyet eşitliğinin yaşamın her alanında uygulanmasını sağlamaya, engellilerin toplumsal yaşama katılımını sağlayacak tedbirler almaya, tüm emekçilerin örgütlenme, toplu sözleşme ve grev haklarını sağlayacak düzenlemeleri almaya, bilim ve sanatın gelişmesi için özgür ortamın sağlanmasına, sömürü ve sömürgeciliğe yönelik her türlü uygulamaların önlenmesi için mücadele etmeye, doğayı, çevreyi ve hayvanları koruyacak tedbirleri almaya yönelik çalışmaları yapmak için mücadele etmeye kararlı bir parti olduğunu dile getiren Çakır, “Üyesi olmaktan onur ve gurur duyduğumuz Cumhuriyet Halk Partisi asla yılmayacak, yıkılmayacaktır. Önümüze çıkabilecek bütün zorluklara, baskılara rağmen; partimize, ilkelerine ve Cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacağız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, partimizi bugünlere taşıyan bütün liderlerimize saygılarımızı, şükranlarımızı sunuyoruz. Nice 95.yıldönümlerine” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme