Çolak: Parti kapatmak çözüm değil

Yeniden Refah Partisi STK ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çolak teşkilat çalışmaları kapsamında Gümüşhane’ye geldi. 

Çolak: Parti kapatmak çözüm değil

Yeniden Refah Partisi STK ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çolak teşkilat çalışmaları kapsamında Gümüşhane’ye geldi. 

Esnaf ziyareti şeklinde Gümüşhane Merkez ve Şiran İlçelerinde gerçekleştirilen çalışmalara MKYK üyeleri Süleyman Polat, Abdurrahman Akyüz, bölge sorumlusu Ahmet Ziya Akıntürk, Gümüşhane İl Başkanı Ziya Nas ve Gümüşhane, Rize, Trabzon teşkilat üyeleri katıldı. 

Esnaf ziyaretleri öncesi parti binasında basın mensuplarının gündem ile ilgili sorularını yanıtlayan Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çolak, parti kapatmalarından en çok canı yananların kendileri olduğunu ve bu nedenle parti kapatma uygulamalarını demokratik bulmadıklarını söyledi.

Parti kapatmak ile ilgili kriterlerin belli olduğunu dile getiren Cemil Çolak, “Kim bireysel bir suç işlemişse ona yönelik cezai müeyyideler uygulansın. Partisi bu suçtan dolayı cezalandırılmasın. Bir milletvekilinin bir il başkanının veya bir ilçe başkanının yanlış işleri milyonlarca oy almış bir partinin kapatılmasını meşru kılmaz. Ayrıca bu tutum sorunu çözme noktasında da başarılı olmamaktadır. A Partisini kapatsanız bile B Partisi kuruluyor. Bunu herkes biliyor. Birey, grup veya güruh suç işlemişse hukuk çerçevesinde cezaları kesilsin” diye konuştu.  

Basın mensuplarının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili sorularını yanıtlayan Çolak, “Başkanlık sisteminin artıları olduğu gibi eksik noktaları da var. Sistemin hızlı karar alma ve uygulama noktasında avantajları mevcut. Ancak bu tartışmada asıl önemli olan başkanlık sistemi veya parlamenter sistem değil bu sistemlerin hangi amaç doğrultusunda kullanıldığıdır. Dediğim dedik, çaldığım düdük mü diyorsunuz yoksa demokratik bir tutum mu sergiliyorsunuz? Şeffaf mısınız, denetime açık mısınız? Elbette bu soruları çoğaltabiliriz. Bizim için en önemli noktalardan biri sistemin başında olan cumhurbaşkanının partisiz olmasıdır. Partili bir cumhurbaşkanının tarafsız olması mümkün değildir. Cumhurbaşkanı; vatanı, milleti, bayrağı, misakı milli sınırları ve mukaddes değerleri önceleyen her türlü öneriyi hangi kesimden geldiğine bakmadan alabilmeli, hayata geçirebilmelidir. Devletin başı, bir babanın çocuklarına yaklaştığı gibi tüm vatandaşlarına eşit mesafede olmalıdır” dedi. 

İttifaklar hakkındaki partisinin görüşlerini aktaran Çolak, “Seçim sathına girildiğinde, var olan konjonktür parti kurullarınca değerlendirilir, kimlerle veya yalnız başına mı seçime girileceği kararlaştırılır. Ancak HDP ve o zihniyeti taşıyanlarla birlikte olmayacağımız ortadadır. Milli ve manevi değerlere sahip, Milli Görüş politikalarına uyum sağlayabilecek, kriterlerimizi kabullenecek partilerle yola çıkmak mümkündür. Onun dışında şu an için tek başına seçimlere katılmak düşüncesindeyiz. Geçmiş dönemde merhum liderimiz Necmettin Erbakan’ın CHP ile koalisyon yaptığı söylenebilir, lakin o dönemde liderimiz taleplerini ortaya koydu ve merhum Bülent Ecevit’in “kurullarıma dahi getiremem” dediği şartları kabul ettirerek bir ortaklık gerçekleşti. Velhasıl bizim politikalarımızla örtüşecek, milli ve yerli politikalar ortaya koyan, Avrupa Birliği değil de D-8 İslam Birliği diyecek olan, Yaşanabilir bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve yeni bir dünya düzeni hedefini bizlerle paylaşacak olan, zalimlerin değil mazlumların yanında olacak olan partilerle ortaklıkta bir sakınca görmeyiz” ifadelerini kullandı. 

Yeniden Refah Partisinin Türkiye’nin 81 il ve 922 ilçesinde teşkilatlanmasını tamamladığını belirten Cemil Çolak, “İl ve ilçe başkanlıkları için yarışıldığı, halk teveccühünün yoğun olarak yaşandığı bir partiyiz. Biz tescillenmiş ve onaylanmış bir partiyiz. Necmettin Erbakan’ın bıraktığı yerden ikinci bir Erbakan bayrağı almıştır. Bazı mihrakların yok saymasına, ambargo uygulamasına karşın halkımızın gönlünde edinmiş olduğumuz yer mutluluk vericidir. Unutulmamalıdır ki sandığın başına o mihraklar değil; ürettiği ürünün karşılığını alamayan köylüm gidecek. Siftah yapamadan kepenk kapatan esnafım gidecek. Elektirik-doğalgaz faturalarını ödeyemeyen emeklim gidecek. Bir hafta önce aldığı malı bir hafta sonra 35 liraya alan bacılarım gidecek” diye konuştu.  


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya Nas
Ziya Nas - 3 hafta Önce

1996 uzun bir zaman değil 35-40 yaşından büyük insanlar iyi hatırlarlar Erbakan hocamızı. Küçüklerde büyüklerine sorsunlar. Tek kurtuluş milli görüş.

milli görüş kim???
milli görüş kim??? @Ziya Nas - 3 hafta Önce

o zaman sorarım: milli görüş kim
ak parti mi
saadet mi
yeniden refah mı

cevap ta vereyim. erbakan hocamızın her hayalini fazlası ile yerine getiren dünya lideri RECEP TAYYİP ERDOĞAN liderliğindeki ak parti tabiki

terör partisi
terör partisi - 3 hafta Önce

terör partisinin kapatmayıp ta ne yapacaksınız. erbakan hocamızın suçu neydide her kurduğu partiyi kapattılar. hdpkk birdaha açılmamak üzere kapatılmalıdır.

SIRADAKİ HABER