Akdeniz son yolculuğuna uğurlandı

Gümüşhane'nin ilk kadın öğretmenlerinden Şükran Akdeniz, 93 yaşında son yolculuğuna uğurlandı.

Akdeniz son yolculuğuna uğurlandı

Gümüşhane'nin ilk kadın öğretmenlerinden Şükran Akdeniz, 93 yaşında son yolculuğuna uğurlandı.

Eğitimci Merhum Karabey Akdeniz'in eşi, Trabzon Lisesinin efsane Müdür Yardımcısı Ufuk Akdeniz'in annesi, Akdeniz sülalesinin tarihi çınarı Şükran (Ballı) Akdeniz öğretmen Hakk'a yürüdü. 

Cenazesi bugün Trabzon Gülbaharhatun Camii'nde öğlen kılınan cenaze namazı sonrası Boztepe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

BALLI (YİĞİT) AKDENİZ

1925 yılında Gümüşhane Merkez Mescitli (Beşkilise) Köyü’nde dünyaya geldi. 1942 yılında Trabzon Beşikdüzü Köy Enstitüsü’ne aynı köyden kardeşi Mehmet Yiğit, Saime Yiğit, Kamile Kılıç ve Fahri İnce ile birlikte kayıt oldular.

1947 yılında Beşikdüzü Köy Enstitüsü’nden mezun oldu. 1949 yılında Erzurum Pulur Köy Enstitüsü mezunu Gümüşhane Zimonlu Karabey Akdeniz ile evlendi. Trabzon’da 32 yıl gibi uzun bir süre çeşitli okullarda görev yaptı. Trabzon İsmetpaşa İlkokulu’nda görev yaptı. Trabzon Gülbahar Hatun İlkokulu’ndan emekliye ayrıldı.

Son derece müşfik, öğrencilerini anne sıcaklığında kucaklayan ve onları vatan aşkıyla dopdolu olarak yetiştiren bir yapıya sahip. 15.02.2019 tarihinde Trabzon’da vefat etti.

KAYNAK: Gümüşhane Eğitim Tarihi (İsmail HAYAL)
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Hayal
İsmail Hayal - 13 ay Önce

Gümüşhane'nin ilk bayan öğretmenlerinden olan Ballı (Yiğit) Akdeniz'e Rabbimden rahmet diliyorum. Mekanı Cennet olsun inşAllah.

SIRADAKİ HABER

banner406