Kara haberler ard arda geliyor

Geçtiğimiz günlerde Lütfi Doğan ve Dr. Mustafa Çalık’ı kaybeden Gümüşhane bu kez de hayırsever iş insanı İhsan Topkara’nın (90) vefatıyla üzüldü.

Kara haberler ard arda geliyor

Kürtün ilçesine bağlı Özkürtün Beldesinden olan ve ilçede bugüne kadar yaptığı hayırlı çalışmalarla bilinen Topkara, Kürtün Meslek Yüksekokulunun yapımında da büyük katkı sağlamıştı.

Aynı zamanda Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) yönetim kurulu üyesi Lütfü Topkara’nın babası olan Gümüşhane’nin hayırsever çınarlarından İhsan Topkara, bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 

Topkara, bugün İstanbul Kağıthane Merkez Daye Hatun Caminde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ayazağa Köy Mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

Vefat haberini sosyal medya hesabından duyuran GÜSİAD Genel Başkanı Yüksel Yalçın, merhum hayırsever İhsan Topkara’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

İhsan Topkara kimdir?

1933 yılında Gümüşhane Kürtün İlçesinde doğdu. İlkokulu Kürtün’de okudu. Babası müteahhit Mehmet Topkara İl Meclisi Üyesiydi. Orman İşletme binalarının yapımını aldık ve babam ben çocuk yaşta bu işlerin içerisine soktu. Öylesine başarılı oldu ki işi teslim ettiğinde şaşıranlar ileride çok iyi müteahhit olacağını söylediler. 1953 yılında İstanbul’a yerleşti. Cağaloğlu’nda esnaflık ve işletmecilik yaptı. Askerliğini Konya’da tamamladı. Teskere sonrası Konya’da kalarak müteahhitliğe başladı. 1962 yılında Gümüşhane’ye döndü.

Taşlıca İlkokulu, Kürtün Karakolu, Sağlık Ocağını yaptı. Trabzon Kürtün DMO ihalesini aldı. Orman ürünlerinin müteahhitliğini yaptı. 1966’da İstanbul’a döndü. Cağaloğlu’nda Topkara Kardeşler Koll. Şti’ni kurdu. Arazi ve gayrimenkul alımı yaptı. Nakliyat, hafriyat ve inşaat işleri yapmaya başladı. 1980’li yıllarda mermer işine girdi. Cabir Tunç’la “Tunç-Topkara Mermer Ltd Şti” kurdu. 1995 yılında Topkara Mermer İşl. San. Tic. Ltd. Şti’ni kurdu. Mermer İş Adamları Derneği Başkanlığı yaptı.

Birçok sivil toplum örgütü ve Gümüşhane derneklerinde faal olarak görev alan İhsan Topkara, evli ve altı çocuk babasıdır.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER