AK Kadınlar kadına şiddeti kınadı

AK Parti Kadın Kolları İl Başkanlığı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında açıklama yaparak kadına yönelik şiddeti kınadı.

AK Kadınlar kadına şiddeti kınadı

Parti binasında gerçekleştirilen etkinlikte basın açıklamasını günün simgesi olan siyah elbise ve turuncu fularla okuyan Kadın Kolları İl Başkanı Münire Şeyhoğlu, kadına yönelik şiddetin yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranış olduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddetin sadece ülkemizde değil tüm dünyada bir sorun olduğunu kaydeden Şeyhoğlu, “AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor” diye konuştu.

Türk-İslam medeniyetinin kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyet olduğunu ifade eden Şeyhoğlu, “Biz, şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.” AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yorumcu
Yorumcu - 1 hafta Önce

İstanbul sözleşmesine karşı çıkanların kadına şiddete karşı gelmesi... şakaysa komik değilse daha komik.

Ozan
Ozan - 1 hafta Önce

İstanbul sözleşmesi neden kaldırıldı. Kadınlar bunu tartışmalı

Hayri
Hayri - 1 hafta Önce

İstanbul sözleşmesi neden iptal edildi demiş bazıları. İstanbul sözleşmesi gayet uygulanıyor merak etmeyin. İstanbul sözleşmesi ucube bir plan siz islam sözleşmesi neden kaldırıldı onu sorgulayın önce ...

istanbul sözleşmesiymiş
istanbul sözleşmesiymiş - 1 hafta Önce

şu istanbul sözleşmesini savunanlara soruyorum. acaba kaç defa açıp istanbul sözleşmesini okudunuz. boş boş konuşmayın.istanbul sözleşmesi yürürlükte iken hiçmi kadın öldürülmedi bu ülkede. bilip bilöeden sallamayın

SIRADAKİ HABER