Çimen: Görevden alma yetkimi kullandım

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Hakkı Gündüz’ün görevden alınmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Çimen: Görevden alma yetkimi kullandım

Açıklamasında 5393 sayılı kanunun 49’uncu maddesinin 7’inci fıkrası gereğince “Norm kadrosunda belediye başkan yardımcısı bulunan belediyelerde Belediye başkanı, zorunlu gördüğü takdirde, belediye meclis üyesini belediye başkan yardımcısı olarak görevlendirebilir. Belediye Başkanı, görevlendirme yaptığı Belediye Başkanı Yardımcısını görevden alabilir” hükmü yer aldığını hatırlatan Çimen, “Belediye Başkanı olarak şahsımın atama yetkisiyle 9 Nisan 2019 tarihinde ilgili kanun çerçevesinde Belediye Başkan yardımcılığı görevine atadığım sayın Hakkı Gündüz’ün yine aynı kanun çerçevesinde 19 Ocak 2023 tarihi itibariyle görevine son verdim. Kamuoyunda Sayın Gündüz’ün görevden alınma işleminin Ankara ziyaretinden kaynaklandığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Basın üzerinden bu şekilde algı oluşturmak doğru değil. Belediye’de görevli her çalışan amirinden izin alması durumunda istediği yere gidebilir. Öte yandan Belediye Kanunu’nda iş ve işlemlerin yürütülmesi ilgili hükümler de açıkça belirtilmektedir. Bu hükümlere karşı gelen herkes idarece cezalandırılabilir. Bu kapsamda, Belediye Kanununun bana tanıdığı yetkiyi kullanarak Sayın Gündüz’ün görevine son verdim” dedi.

Türkiye’nin önemli bir seçim arifesindeyken Gümüşhane de hiç şüphesiz siyasi hareketliliğin de başladığını kaydeden Çimen, “Son günlerde bazı basın organları sayın Gündüz’ün görevden alınması sürecini Belediyemizi yıpratmak üzere kullanmaya çalışmaktadır. AK Parti teşkilatları ve diğer tüm üyeler her görev ve makama her an hazırdır. Bizler için ise önemli olan partimizin başarısıdır. Dolayısıyla öncelikle partimizi korumak ve siyasi çekişmelere prim vermemek adına elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Kimsenin siyasi çıkar ve emellerine değil yalnızca partimizin başarısına önem verdiğimizi ayrıca belirtmek isterim. Gümüşhane'mizin her bir ferdini, Belediyemizi ve AK Partimizi olumsuz şekilde etkileyen hiçbir duruş veya girişime dün olduğu gibi bugün de izin vermemiz mümkün değildir. İstişare ve şeffaf belediyecilik ilkemiz kapsamında dün olduğu gibi bugün de gece gündüz demeden kanunların bize tanıdığı yetkiyle Gümüşhane’miz için çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Sayın Gündüz’e bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz. Kamuoyuna saygılarla duyurulur” diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2023, 19:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Aydin
Murat Aydin - 2 hafta Önce

Akp gümushanede bizden aldığı oyların deyersizligini dünde bugünde gösterdi nasıl derseniz musalla deresinin 10 köyünün yedigi şamarın parmak izleri ğülaçardaki taş ocaginâ izin verilmesi bizim burda sahipsiz olmamız vede taş ocağı sahibi tarafından şahsıma ve Gülacar koyü muhtarı olarak bizleri idare edenleri Allaha havale ediyoruz tozun gürultunun içinde kalan vede halen duyarsız kalanları ğörmek istemiyoruz Allah yar ve yardimcimiz olsun

ysuf sadık
ysuf sadık - 2 hafta Önce

Yönetim bir ekip işidir. ve antrenirü de amir konuundaki zattır. nasıl ki bir futbol maçının sonucu tek. direktörleilgili ise kurumun hiizmatteki başarısıda onu yönetenle izah edilir

Neden görevden alındı. hakkı gündüz İHL den öğrencimdir. Dürüst ve ilkelidir. Ancak Bizim bilmediğimiz bir şeyler mutlaka vardır. Açıklanması da gerekmez bu aile sırrı gibi bir şeydir. üstüne varmamak gerekir. netice itibarı ile. seçimle gelen bir başkan tasarruflarında kamu yararı ve hukukun üstünlüğünü yeğliyorsa diğer hususlar kişileri bağğlar. aslında üzülecek bir şey de yoktur. Dünyanın sonu da değildir. hakkı gündüz iş adamıdır. belediye meclis üyesidir. isterse ayrılır. Bren 5 defa müdürlükten alındım . of da demedim henüz hayattayım. herkes işine baksın vesselam..

Ozan
Ozan - 2 hafta Önce

Görevden Alınan görevden alanı basın önünde suçluyor sa alınan mahkemeye neden gitmiyor?

Ekrem Erdoğan
Ekrem Erdoğan - 2 hafta Önce

Canım Hemşehrilerim paylaşamadığınız mesele nedir?? Çıkın bir meydana karşılıklı kozlarınızı paylaşın bence..Halkımız aydınlansın..

SIRADAKİ HABER