Dağ Kayağı Türkiye Şampiyonası tamamlandı

Türkiye Dağcılık Federasyonunun faaliyet programında yer alan ve Zigana dağında gerçekleştirilen Dağ Kayağı Türkiye Şampiyonası tamamlandı.

Dağ Kayağı Türkiye Şampiyonası tamamlandı

Türkiye Dağcılık Federasyonunun faaliyet programında yer alan ve Zigana dağında gerçekleştirilen Dağ Kayağı Türkiye Şampiyonası tamamlandı.

Gümüşhane Valiliği ve Gümüşhane Belediye Başkanlığının destekleriyle gerçekleştirilen organizasyon, Türkiye’nin ve bölgenin en önemli kayak merkezlerinden birisine sahip olan Zigana dağında ülke genelinden 65 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana dağında bulunan Gümüşkayak Yaylakent tesisleri Muzaffer Demirhan Kayak Pistinde startı verilen yarışmada sporcular özel kayak ve ekipmanlarla önce Muzaffer Demirhan Kayak Pistinin yan tarafından tırmanışa geçerek ardından kayarak tekrar start noktasına, ardından 2 bin 551 metre rakımlı Ali Kemal Kepenek zirvesine çıkarak tekrar kayaklarıyla aşağıya inme işlemini 2 kez gerçekleştirdi.

Yarışma sonucunda büyük erkeklerde Muhammet Furkan Polat Türkiye birincisi, Ali Osma Türkiye ikincisi, Mustafa Eroğlu Türkiye üçüncüsü, büyük kadınlarda ise Yeliz Esen Türkiye birincisi, Cansel Taşçı Türkiye ikincisi, Dilara Yılmaz Türkiye üçüncüsü oldu.

Genç Erkekler A kategorisinde Emirhan Çimen birinci, Kürşat Emin Korkmaz ikinci, Suat Uluç üçüncü, Genç Erkekler B kategorisinde Vahit Arıklı birinci, Doğukan Kömür ikinci, Ertuğrul Kağcı üçüncü olurken, yıldız erkeklerde Emircan Akpınar birinci, Ahmet Uçgun ikinci, Halil Kömür üçüncü, yıldız bayanlarda da Melisa Yaren Dönmez birinci, Sultan Doğanay Türkiye ikincisi oldu.

Zorlu bir spor olan dağ kayağı sporuna minik yaşta gönül veren sporcular için verilen minikler teşvik ödülünü ise Batuhan Tayyar Kampçı, Faik Efe Gündüz, Emirhan Urtekin aldı.

Yarışmalarda dereceye giren sporculara ödülleri Vali Vekili Ali Arıkan, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, Torul Kaymakamı Hasan Hüseyin Alpaslan, Kürtün Kaymakamı Ekrem Çeçen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mücahit Atalay ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Ersan Başar tarafından verildi.

Burada konuşan Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Ersan Başar, federasyon olarak Gümüşhane’de faaliyet yaptıklarını, Zigana dağının Türkiye Dağcılık Federasyonu için çok önemli bir faaliyet alanı olduğunu söyledi.

Bu dağlarda birçok yarışmalar yapıldığını kaydeden Başar, “Bu yarışmayı başta Gümüşhane Valiliğimiz, Gümüşhane Belediyemizin destekleriyle tamamlamış bulunmaktayız. Güzel bir yarışma oldu. Bu yarışma sonucunda da biz Gümüşhane ilinde bundan sonra da dağ kayağının çok güzel bir şekilde ilerleyeceğini ümit ediyoruz. Bu konuda federasyon olarak destek vereceğimizi de buradan sizlerle paylaşmak isterim. Dağ kayağı zor bir branştır. Hem sporcular hem de yöneticiler açısından. Zigana dağı ve Gümüşhane’deki çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bir hafta sonra 150 kişi katılımlı Türkiye Dağcılık Federasyonunun kış temel eğitimi yapılacak. Yine burası için çok önemli bir katkı olacağını düşünüyoruz. Burada faaliyeti yapmamızda Gümüşkayak Tesisi sahibi ve işleticilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Gümüşhane Valiliğinin destek ve katkıları nedeniyle Vali Vekili Ali Arıkan’a plaket takdiminin ardından AFAD’ın özel ekipmanları ve personeli ile 112 Acil Servis ekiplerinin bölgede hazır bulunduğu, Jandarma ekiplerinin de güvenlik tedbirlerini aldığı yarışmanın sonunda tüm sporcular ve protokol üyelerinin hatıra fotoğrafı çekilmesiyle etkinlik sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica