banner522

‘Ezan’a tahammülsüzlük kabul edilemez’

Diyanet-Sen Gümüşhane Şube Başkanı Mürsel Gergin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de bir araya gelen kadın grupların yürüyüş düzenledikleri esnada yatsı ezanının okunmasını ıslıkları ile protesto ederek Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza attıklarını söyledi.

‘Ezan’a tahammülsüzlük kabul edilemez’

Diyanet-Sen Gümüşhane Şube Başkanı Mürsel Gergin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de bir araya gelen kadın grupların yürüyüş düzenledikleri esnada yatsı ezanının okunmasını ıslıkları ile protesto ederek Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza attıklarını söyledi.

Diyanet-Sen’in ezana yapılan ıslıklı saygısızlıkla ilgili 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla ezana saygısızlık protesto edildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de bir grup marjinal kadın tarafından ezanın ıslıklanmasını protesto eden Diyanet-Sen Gümüşhane Şubesi, “İstikbal de, İstiklal de Ezansız olmayacak” vurgusu yaptı.

Gümüşhane’de basın açıklaması gerçekleştiren Diyanet-Sen Şube Başkanı Gergin, “Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede ezan sesini protesto etme cüretini göstermek ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkı provoke etme amaçlı bu protestoyu gerçekleştirenler derhal büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli haklarında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.  Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca birçok inanç ve kültüre sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamayı başarmış, diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bu gün kendi ülkesinde ezanına tahammül edilememesi üstelik de bu tahammülsüzlüğün protesto ile gösterile bilmesi bizlerinde tahammül sınırlarını zorlamaktadır. Ezanımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacağız. İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma amacıyla yapılan bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir. Türkiye her dinden-inançtan insanların yaşadığı geniş bir mozaiktir. Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunlar da göz önünde bulundurduğumuzda, maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan şu günlerde Müslümanları namaza çağıran evrensel mesaj olan ezan sesini protesto etmenin toplumdaki kardeşlik duygularını yıkmaya yönelik, birlik ve beraberliğin çimentosu dinimiz ve ezanımız üzerinden ayrılık tohumları ekmeye çalışmak olduğunu kaydeden Gergin, “Aziz milletimiz bu tür oyunları gayet iyi bilmektedir. Kimse bu oyunlara prim vermemeli sağduyu ile hareket etmeye devam etmelidir. Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet-Sen olarak hukuk çerçevesinde 85 Bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 2 hafta Önce

Öncelikli olarak sakın yanlış anlaşılmasın, ben vatanıma, bayrağıma ve dinime sadık bir insanım. bu olayı ilk duyduğumda çok sinirlenmiştim, böyle şey olur mu dedim. Sonra dün bu haberi ortaya adan gazeteci Süleyman Özışık bunu yalanladı. Dedi ki o sırada polis göstericilere müdahale ediyordu, bayanlar bu müdahaleye karşılık ıslık çalıyordu tam da o sıra ezan okunmaya başlamıştı. yani bu ıslık ezanın okunmasına değil, polisin müdahalesine diye önceki gün ortaya attığı "ezan okunurken ıslık çalındı" iddiayı bir gün sonra kendisi yalanladı. Arkadaşlar biz ne ara buraya geldik, biz neden kutuplaştık, biz niye A yanlısı B yanlısı gazetecilere anında güveniyoruz. Biraz sorgulayalım, biraz düşünelim, aklımızı hiç kimseye ve oluşuma vermeyelim.

SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

banner524

banner525

Yandex.Metrica