Futbol Sohbetleri Söyleşisi Gerçekleştirildi

Gümüşhane Üniversitesinde “Erdal Hoş İle Futbol Sohbetleri” adlı söyleşi programı düzenlendi.

Futbol Sohbetleri Söyleşisi Gerçekleştirildi

Üniversite Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Köşe Yazarı ve Spor Yorumcusu Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Erdal Hoş konuk oldu. 

Söyleşi programı öncesinde yönetmenliğini Öğr. Gör. Erdal Hoş’un yaptığı Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesinde futbolun üstlendiği rolü dönemin tanıkları üzerinden anlatan ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle hazırlanan “Gol Atan Cepheye” belgesel film izleyenlerin beğenisine sunuldu. 

Belgesel filminin gösteriminin ardından moderatörlüğünü Araştırma Görevlisi Hasan Bozkurt Çelik’in üstlendiği söyleşi programında Öğr. Gör. Erdal Hoş belgesel film ve sporun bağlayıcı etkileri üzerine konuştu. 

Öğr. Gör. Hoş konuşmasında “Sanayi Devrimi ile başlayan göç ve şehirleşmeyle beraber boş zaman olgusu ve bir kimlik problemi ortaya çıkıyor. Yani köydeyken aile ilişkileri kuvvetlidir. Köydeki dostluklar farklıdır; fakat şehre gelince dostluklar değişiyor. Bu durum bazı kimlik sorunlarının yaşanmasına yol açıyor. İlgili kimlik problemi bir takım taraftarı olarak aşılmaya çalışılıyor. Ve bu, bireye kuvvetli bir aidiyetlik sağlıyor. Oyun oynayanlar sahadakiler değil, aksine oyun oynayanlar taraftarlardır. Sahadakiler sadece iş yapıyor. Oyun ile ilgili birinci gereklilik hiçbir karşılık beklememektir. Bugün futbolcuların oyun oynadığı söylenemez, onlar bir iş yapıyor ve bundan karşılık bekliyor. Tam tersine oyun oynayan taraftardır. Dolayısıyla futbol bana göre insanlara oyun oynama imkânı sağlıyor. Benim babamla kurduğum tek ilişki futboldur. Çünkü babamla maç seyrederken oyun oynadığımızı hissediyorum” dedi.

Söyleşi programı Öğr. Gör. Erdal Hoş tarafından katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi. Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Nazır tarafından Öğr. Gör. Erdal Hoş’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Sporun bireye ve topluma birlikteliği, uyumu öğreten toplumsal bir olgu olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Değerleri, standartları ve görevleri en iyi şekilde tanımlayan spor, bireyden öte toplumsal önemi ağır basan bir etkinliktir. İlk insan topluluklarına kadar uzanan sporun toplumla bağı doğaya, canlılara ve insanlara karşı verilen mücadelelerden yola çıkmaktadır. İnsanların hayatta kalmak adına bir araç olarak kullandıkları bedensel etkinlikler, toplumların zamanla gelişmesi sonucunda futbol gibi örgütlü sporun ortaya çıkmasına yol açmıştır. Başarılarıyla gurur duyduğumuz Üniversitemizin spor kulüpleri ve takımları birlikteliğin en güzel örneklerindendir. Bu amaçla da Üniversitemize gelerek sporun ve futbolun bağlayıcılığı hakkında bilgiler veren ve ‘Gol Atan Cepheye’ adlı belgesel filmiyle gönlümüzde taht kuran Köşe Yazarı ve Spor Yorumcusu Sakarya Üniversitesi Öğr. Gör. Erdal Hoş’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER