Geçit köyünde iftar geleneği 15 yıldır sürüyor

Gümüşhane-Bayburt karayolu üzerinde her Ramazan ayında binlerce kişinin ücretsiz iftar yaptığı Geçit köyündeki iftar sofrası geleneği 15 yıldır devam ediyor.  

Tarihi İpek Yolu üzerinde Gümüşhane-Bayburt arasındaki Vauk dağının eteklerinde yer alan ve kent merkezinde 30 kilometre uzaklıktaki Geçit köyünde yaklaşık 15 yıl önce başlayan iftar geleneği köylülerin, köy derneğinin ve ülke genelindeki Geçit köylü hayırseverlerin katkılarıyla sürüyor. 

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’in de katıldığı iftar sofrası etkinliğinde yoldan geçen tır şoförleri, kamyoncular ve vatandaşlar gönül rahatlığıyla oruçlarını açıyor. 

Köyde kurulan iftar sofrasında Gümüşhane’deki bir yemek fabrikasından getirilen 3 çeşit yemek iftar saatinde hazır ediliyor. 

Kadınlar için özel bir alanın bulunduğu iftar programında köy muhtarı, dernek yetkilileri, köy imamı ve köylüler her gün kurdukları masalarda sıraya girerek yemeklerini alan vatandaşlara iftarlarını yaptıktan sonra yine ücretsiz olarak çay ikram ediyor.

 “Geçit köyü sakinleri bu hayırlı geleneği el birliğiyle sürdürüyor”

Geçit köyünde gelenekselleşen iftar programına katılan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, “Bugün iftarımızı güzel köylerimizden Geçit köyünde, köylülerimizle ve iftar vaktinde yoldan geçen ve misafirimiz olan kardeşlerimizle birlikte yapıyoruz. Geçit köyümüz bu istikamette yaklaşık 15 yıldır Ramazan ayında yolda kalan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için başlatmış oldukları bu hayırlı geleneği el birliğiyle yürütüyorlar. Dinimizin de örfümüzün de gereği yardımlaşma ve dayanışma” dedi.

Geçit Köyü Muhtarı Hayri Osmanoğlu, köyün İpek yolu üzerinde yer aldığını, Bayburt, Erzurum, Trabzon’a giden tüm yolların Geçit köyünden geçtiğini belirterek, “Bu nedenle köyün ismi de Geçit olmuştur. Biz bu işi ilk olarak 4 yıl boyunca köy halkı arasında gerçekleştiriyorduk. Dernekle organize ederek bu işi Ramazan ayı boyunca tüm gelen giden yolculara vermek için böyle bir şeye kalkıştık. Yıllardır bu şekilde sürdürüyoruz. Finansmanını da köy halkı ve dernek tarafından sağlanıyor. Biz de gelen misafirlerimize bu yemekleri ikram ediyoruz. Oldukça rağbet var. Burada genelde kamyoncular, otobüsler, pazarcılar duruyor” ifadelerini kullandı.

İftar yapan vatandaşların olumlu tepkiler gösterdiğini dile getire Osmanoğlu, “Yoldan gelen geçen, burayı gören insanların hepsi burada durarak iftar yapıyorlar. Güzel bir şekilde buradan ayrılıyorlar. Böyle güzel bir etkinlikle karşılaştıkları için çok mutlu oluyorlar. Bu durum bizi de mutlu ediyor. Elimizden geldiğince insanlara Ramazan ayı nedeniyle en iyi şekilde hizmet sunabilmenin gayretindeyiz. Bizim burada aç geçmeleri mümkün değil. Bilhassa bizde yola çıkıp insanları durdurup Ramazan günü iftar yapmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Kırıklı köyünde de iftar programı yapılıyor. Erzincan bölgesinden gelenler orada iftar yapıyor. Bizim burada da Trabzon’dan Bayburt, Erzurum istikametine ve tersi istikamete gidenler iftar yapıyorlar. Ramazan boyunca Gümüşhane’den, Kırıklı ve Geçit köyünden aç geçmeleri mümkün değil” diye konuştu.

Pazar esnafı Nizamettin Polat ise “Pazarlara gidiyoruz pazarcı esnafıyız her sene burada muhtarımız ve köylüler tarafından verilen iftar yemeğine katılıyoruz. Normal vatandaş olsun, işçisi olsun buraya gelerek iftarını rahat bir şekilde açabilmesi için bu işe vesile olan herkesten Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

“Bu tür faaliyetlerin yaygınlaşması gerekiyor”

Bu tür faaliyetlerin Türkiye genelinde yaygınlaşması gerektiğini vurgulayan Hayati Doğan, “Bu uygulamalar güzel çünkü biz mağdur olmamak adına iftarlarımızı burada açıyoruz. Bu işlere katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun. Yaygınlaşmasını isteriz çünkü bizim için önemli değil ama bazı vatandaşlarımız var belki evine gidemeyip, mecburiyetten iftarını burada açacak insanlar var. Uzaktan gelenler gelip iftarını açıp, çayını açıyor ve toplumsal bir etkileşim oluyor. Bundan dolayı bu tür kültürel faaliyetlerin yaygınlaşması gerekiyor” diye konuştu.

Gümüşhane genelinde Gümüşhane-Kelkit-Erzincan güzergahındaki Kırıklı ve Gümüşhane-Bayburt-Erzurum güzergahındaki Geçit köylerinde gerçekleştirilen iftar etkinliklerine benzer birçok iftar etkinliğinin başlatıldığı öğrenildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdoğan KADAKAL
Erdoğan KADAKAL - 1 yıl Önce

Geçit köyü halkına bu özverili davranışlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Allah yaptıkları hizmeti kabul etsin,gönülleri hoşolsun.

SIRADAKİ HABER