Gümüşhane Birlik Haber-Sen’den kadro talebi  

Gümüşhane’de Memur Sen ve Birlik Haber-Sen tarafından İdari Hizmet Sözleşmeli (İHS) ve TRT’de görev yapan Özel Hizmet Tazminatlı (ÖHT) personellerin kadroya alınması talebiyle basın açıklaması düzenlendi. 

Gümüşhane Birlik Haber-Sen’den kadro talebi  

Ülke genelinde başlatılan imza kampanyasında 100 bin imzaya ulaşılırken Gümüşhane’den de 300 imzanın yer aldığı kampanya kapsamında toplanan imzalar 81 ilde eş zamanlı olarak PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderildi. 

Gümüşhane’de topladıkları 300’ü aşkın imzayı PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderdiklerini kaydeden Birlik Haber-Sen Gümüşhane Şube Başkanı Yusuf Satılmış, talepleri ile ilgili çalışmalara kararlılıkla devam edeceklerini dile getirdi. 

“Uzun zamandır mücadele ediyoruz”

Sözleşmeli personellerin kadroya alınmaları için uzun zamandır mücadele ettiklerini belirten Satılmış, “Kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellerin kadroya alınması hususunda uzun zamandır mücadele eden Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen 01.01.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6. Dönem Toplu sözleşmenin 52. Maddesinde ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır.’ Hükmünün eklenmesini sağlanmıştır. Bu bağlamda 2022 yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen heyetleri arasında birçok toplantı yapılarak çalışanın talep ve beklentileri dile getirilmiş çalışmanın tüm sözleşmelileri kapsaması gerektiği her fırsatta ifade edilmiştir” ifadelerini kulandı.

Personeller arasındaki farkın iş barışını ve kurumsal aidiyetliği de zedeleyen bir durum olduğuna dikkat çeken Birlik Haber-Sen Gümüşhane Şube Başkanı Satılmış, sözlerine şu şekilde devam etti: “Hizmet kolumuzda yer alan Posta ve Telgraf Teşkilatında, yaklaşık 12.000 İdari Hizmet sözleşmeli personel ve TRT’ de 4000 Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personel bulunmaktadır. PTT’de İdari Hizmet sözleşmeli olarak çalışan personeller KPSS sınavına girerek başarılı olanlar içerisinden atanmış ve bu personeller diğer kamu personelleri gibi Memur sendikalarına üye olabilmekte, toplu sözleşme kapsamında yer almaktadırlar. Aynı iş yerinde aynı işi yaptıkları halde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabii personel ile aralarında Temel ücretleri, İş güvenceleri, Sosyal Güvenlik hakları, Görevde yükselme ve unvan değişikliği şartları bakımından farklar bulunmakta bu durum iş barışını, kurumsal aidiyeti zedelemektedir. Yine TRT’de Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personeller de mevcut TRT personeli ile aynı işi yapmalarına karşın başta iş güvencesi olmak üzere mali ve özlük hakları konusunda birçok problemler yaşamaktadırlar. Bu minvalde ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak iş barışının tesis edilmesi için öncelikli talebimiz PTT' de İdari Hizmet Sözleşmeli personelin 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye, TRT' de Özel Hukuk Hükümlerine tabii sözleşmeli personelin de memur olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerekmektedir.”

İmza kampanyalarına tekrar değinen ve mücadelelerinin süreceğini kaydeden Yusuf Satılmış, “Konuyla ilgili PTT ve TRT yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulu, Twitter etkinlikleri ve son olarak ta Cumhurbaşkanımıza konu arz edilmiş konunun teknik boyutu ile yapılacaklar en üst perdeden sendikamızca ifade edilmiştir. Her ne kadar PTT Kamu İktisadi Teşebbüsü kapsamında olmasa da üstendikleri misyon ve ürettikleri hizmet boyutuyla kamunun en önemli kurumları arasında yer almaktadır. Bu nedenle gerek PTT’de ki İdari Hizmet Sözleşmeli gerek ise TRT’ deki Özel Hukuk hükümlerine Tabii Sözleşmeli personellerin başta kendileri, eşleri, anneleri, babaları, akrabaları, komşuları ve vatandaşlarımızın imzaladığı 100 bini aşkın imzada da talep ettikleri üzere kadro beklentilerini içeren imzaları bu gün buradan hep birlikte kargoya veriyoruz. Bir kez daha üzerine basarak ifade ediyoruz ve diyoruz ki bu arkadaşlarımız kadroya alınana kadar haklı mücadelemize çeşitli eylemlerimizle ve kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022, 11:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
.
. - 5 gün Önce

Ptt'deki amcalar dayılar artık emekli olunda gençlerin önü açılsın, valla kanser oluyorum PTT'ye işim düşünde 2 saatte işlem oluyor.

SIRADAKİ HABER