Gümüşhane'de mayıs ayında sürpriz kar yağışı

Gümüşhane’de günlerdir etkili olan soğuk hava dalgası dün gece kar yağışına dönüşerek yüksek kesimleri beyaza bürüdü.

Nisan ayındaki sıcaklık rekorunun ardından Gümüşhane'ye Mayıs ayında kar yağdı

Günlerdir aralıklı ve zaman zaman şiddetli olarak gök gürültülü sağanak yağışın etkisi altındaki Gümüşhane’de hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte takvimler 14 Mayıs’ı gösterirken kentin yüksek kesimleri kar yağışıyla buluştu.

Nisan ayında 30 dereceleri aşan hava sıcaklığı nedeniyle 54 yılın Nisan ayı sıcaklık rekorunun kırıldığı Gümüşhane’de mayıs ayı oldukça serin ve yağışlı geçiyor.

Gece boyunca kent merkezinde aralıklı gerçekleşen yağmur yağışı yüksek kesimlerde havanın soğumasıyla birlikte yerini kar yağışına bıraktı.

Bin 800 metre ve üzerinde etkili olan yağışın ardından başta Zigana dağı, Kuşakkaya, Süleymaniye zirvesi, Camiboğazı, Taşköprü, Kazıkbeli yaylaları olmak üzere birçok yer beyaza büründü.

Yağışın ardından beyaz örtüyle yeniden buluşan denizde 2 bin 100 metre yükseklikte yer alan merkeze bağlı Yenice köyünün muhtarı Bayram Durdu ise "14 Mayıs tarihinde Mayıs şakası yaptı bize. Bahar geldi derken kış geri geldi. Bu mayıs ayında yağan ikinci kar oldu" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2024, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER