Gümüşhane’de bahar ayında buzdan şelaleler

Geçtiğimiz günlerde bahar ayında kışı yaşayan ve yüksek kesimlerinde kar kalınlığının 40 santimetreyi geçtiği Gümüşhane’de soğuk hava nedeniyle buzdan şelaleler oluştu.

Gümüşhane’de bahar ayında buzdan şelaleler

İl genelinde etkili olan kar yağışının ardından geceleri hava sıcaklığının sıfırın altında 14 dereceye kadar düştüğü Gümüşhane’nin yüksek kesimlerinde buzdan şelaleler güzel görüntüler oluşturdu.

Tarihi İpek Yolu üzerindeki Zigana köyünden Zigana Dağı geçidine ulaşan tarihi yol kenarında akan suların soğuyan hava nedeniyle donması sonucu buzdan şelaleler ortaya çıktı.

Bölgeye bahar fotoğrafı çekmeye giden fotoğraf sanatçıları ise çam ağaçlarının beyaz örtülerinin arasından buzdan şelaleleri fotoğrafladı.

Aynı zamanda doğa gezgini olan Samet Çelik ve Metin Aydın, bahar fotoğraflarının en güzel çekildiği noktalardan birisi olan Torul ilçesine bağlı Zigana köyüne gittiklerinde büyüleyici manzaralarla karşılaştıklarını söyledi.

Çelik ve Aydın, Zigana Dağı zirvesine doğru giderken yol kenarında akan suların oluşturduğu devasa buz kütlelerinin Nisan ayında görmeyi beklemediklerini belirterek bahar ayında buz şelalelerinin görüntülerini de ölümsüzleştirdiklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER