Gümüşhane’de karabuğday ekimi yapıldı

Gümüşhane’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından “Glütensiz Yaşam İçin Karabuğday Projesi" kapsamında üreticilerimize karabuğday tohumu dağıtımı yapılarak ekimlere başlandı.

Gümüşhane’de karabuğday ekimi yapıldı

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen “Glutensiz Yaşam İçin Karabuğday Projesi" kapsamında birinci etap olan Köse, Kelkit ve Şiran ilçelerinde üreticilere yüzde 70 hibeli 7 bin 675 kilogram sertifikalı karabuğday tohumu dağıtımın yapılarak bin 23 dekar alanda ekimleri gerçekleştirildi.

Şiran İlçesi Evren Köyünde düzenlenen tohum dağıtım ve ekim programına İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir, ilçe müdürleri ve Şube Müdürleri ile ekim yapan çiftçiler katıldı.

Son dönemde glütensiz besin kaynaklarına artan rağbet ve çölyak hastalarının aradığı ürün olmasının yanında ballı bir bitki olması nedeniyle arıcılığa da katkı sağlayan karabuğday, hayvan beslemede yem olarak, tıbbi bitki olarak, yeşil gübre ve toprak düzenleyicisi olarak da kullanılabiliyor.

Özellikle içeriğinde B vitamini, magnezyum ve lif bulunmasının yanında yüksek düzeyde protein, antioksidan bulunan ve glüten içermediğinden çölyak hastaları ve glütensiz beslenenler için en iyi alternatiflerden olan 'karabuğday' diğer buğday çeşitlerinin aksine çiçekli ve ballı bir bitki olması nedeniyle arıcılık için de ciddi bir nektar kaynağı olmaya başladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER