Gümüşhane’deni yeni koronavirüs tedbirleri açıklandı

Gümüşhane’de Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında toplanan İl Umum Hıfzıssıhha Kurulu, yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında bazı caddelerde sigara içilmesini yasakladı, 65 yaş üzeri vatandaşlara yeni kısıtlamalar getirdi, caddelere masa, sehpa, tabure atılmasını yasakladı.

Gümüşhane’deni yeni koronavirüs tedbirleri açıklandı

Gümüşhane’de Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında toplanan İl Umum Hıfzıssıhha Kurulu, yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında bazı caddelerde sigara içilmesini yasakladı, 65 yaş üzeri vatandaşlara yeni kısıtlamalar getirdi, caddelere masa, sehpa, tabure atılmasını yasakladı.

Gümüşhane Valiliği’nin web sitesinden yapılan duyuruda koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği kaydedildi.

Gelinen aşamada başta temizlik, maske ve mesafe kuralları olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle, vatandaşların yoğun olarak bulundukları bazı caddelerde, kaldırımlarda, kıraathane, kahvehaneler, çay ocakları gibi işyerlerinin önlerine sehba, masa, tabure, sandalye koymak suretiyle toplu halde oturarak, çay ve sigara içmek suretiyle maske ve mesafe kuralını ihlal ederek diğer vatandaşlarımıza virüsün bulaşma riskini artırdıkları değerlendirildiğinden Covid-19 salgınını önlemek, bulaşmayı azaltmak amacıyla, pandemi dönemi boyunca il genelinde bulunan kıraathane, kahvehane ve çay ocakları gibi işyerlerinin, iş yeri dışına kaldırım, yol, boş alan gibi oturmak amacıyla masa, sehpa, tabure, sandalye konulmasının, çay servis yapılması 18 Eylül 2020 tarihinden itibaren yasaklandı.

Fatih parkı 10.00-20.00 saatleri arasında 65 yaş üzeri vatandaşlara tahsis edildi

Toplantıda 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00-20.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine karar verilirken, bu süre içerisinde dışarı çıkan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşları salgından korumak, daha sağlıklı bir ortamda olmalarını sağlamak amacıyla il merkezinde bulunan Fatih Parkının 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara tahsis edilmesine, 65 yaş altı vatandaşların bu alanı kullanmamalarına karar verildi.

Caddelerde ve çay ocakları önünde sigara içmek yasaklandı

Kararla ayrıca sigara içme esnasında maskelerin indirilmesi ve sigara dumanının üflenmesi nedeniyle diğer vatandaşlara virüsün bulaşma riskinin artması nedenleriyle il merkezinde bulunan ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Zafer Meydanında kısıtlanan bu alanlardaki kahvehane ve çay ocaklarının önlerindeki sigara içilebilir açık alanlar dahil Covid-19 salgınını önlemek, bulaşmayı azaltmak, maskelerin düzgün biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla pandemi dönemi boyunca 18 Eylül 020 tarihinden itibaren sigara içmek yasaklandı.

Tüm bu kararlar hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması noktasında alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195.maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacağı duyuruldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Sadece pandemi süresince değil, süresiz kaldırılsın kaldırım işgalleri .Vatandaş slalom yapmak zorunda değil cadde ve kaldırımlarda.

ADI YOK
ADI YOK - 2 hafta Önce

KALDIRIMI İŞGAL EDEN TABURELER KESİNLİKLE SÜRESİZ KALDIRILSIN...

Meryem
Meryem - 2 hafta Önce

Cok guzel olmus fakat sız gormuyorsunuz galiba maskeler yuze degıl kola takılıyor bu kısılere ceza kesilmeli

GÜMÜŞHANELİ
GÜMÜŞHANELİ - 2 hafta Önce

AMA NE TEDBİR ALDILAR MAŞALLAH

Ziyaretçi
Ziyaretçi - 2 hafta Önce

Sayın Valim, virüs yayılımını artıracağını düşündüğüm için yetiştirme ve destekleme kursları adı altında açık olan yerlere kısıtlama getirir misiniz? Lütfen herkes her yerde hayatını sürdürürken bizim tedbirlere uyarak korunmamız mümkün değil. Saygılarımla

ratatsızlık
ratatsızlık - 2 hafta Önce

caddede yürürken zigzak çiziyoruz normal yaşantıdada tabure ,sandelye kaldırılsın iyi günler

Bahri AKBULUT  Yeni tedbirler hayırlı olsun. Birde il merkezi ilçeler arası ve il merkezi köyler arası yolcu taşımada bu kurallara uyulsa her koltuk yolcu ile doldurulmasa  daha inandırıcı olurdu  .
Bahri AKBULUT Yeni tedbirler hayırlı olsun. Birde il merkezi ilçeler arası ve il merkezi köyler arası yolcu taşımada bu kurallara uyulsa her koltuk yolcu ile doldurulmasa daha inandırıcı olurdu . - 2 hafta Önce

Yeni tedbirler hayırlı olsun. Merkez ilçeler ve merkez köyler arası dolmuşlarda da virüs kurallar uygulanırsa daha inandırıcı olurdu. Zira insanların dolmuşlarda birbuçuk metre kuralını uygulaması imkansızdır.

SIRADAKİ HABER