‘Kızıl Şahin’ üniversite kampüsünden doğaya salındı

Gümüşhane’de yaralı halde vatandaşlar tarafından bulunan Kızıl Şahin iki haftalık tedavi sürecinin ardından Gümüşhane Üniversitesinde doğaya salındı.

‘Kızıl Şahin’ üniversite kampüsünden doğaya salındı

Gümüşhane Merkez ilçe sınırları içerisinde vatandaşlar tarafından bulunarak Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü’ne getirilen ‘Kızıl Şahin’ tedavilerinin tamamlanmasının ardından, Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, DKMP Şube Müdürü İlbeyi Aydın ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Günay Çakır’ın katılımıyla doğaya salındı.

‘Kızıl Şahin’in yaklaşık iki hafta süren tedavisinin ardından doğal yaşam fonksiyonlarının tekrar oluşumunun sağlandığını belirten DKMP Şube Müdürü İlbeyi Aydın, vatandaşların doğada bitkin, yaralı veya tehdit altında olduğunu düşündükleri yaban hayvanlarını Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine ulaştırmalarının, böyle bir imkana sahip olmamaları halinde ise telefonla ilgili ekipleri bilgilendirmelerinin doğal yaşamın devamının sağlanması için oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. 

Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise ‘Kızıl Şahin’in neslinin tükenmekte oluşuna dikkat çektiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından doğal yaşam alanında yaralı ve bitkin bir halde bulunarak tedavi altına alınan ve bugün itibariyle iyileşme sürecini tamamlayarak ait olduğu doğaya dönecek olan ‘Kızıl Şahin’, nesli tükenme tehdidi altında olan bir kuş türü. Doğanın korunması için kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız elbette var. Fakat vatandaş olarak bizlere de bu anlamda görev düştüğünün bilincinde olmamız gerekiyor. Benzer durumlar karşısında vatandaşlarımızın üzerine düşen görev, ilgili kurumları haberdar ederek doğanın korunmasına katkı sağlamaktadır.  Bu düşüncelerle başta Gümüşhane İl Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın olmak üzere, bu süreçte büyük emek veren tüm personele emekleri için teşekkür ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2022, 16:58

ilgili haber/ler:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER