ÖSYM sınav koordinasyon kurulu toplandı

Gümüşhane'de hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Testi sınavı (TYT) 9 binada 3 bin 524 adayın katılımıyla, Alan Yeterlilik Testi sınavı (AYT) ise 6 binada 2 bin 241 aday ve Yabancı Dil Testi sınavı ise 2 binada 67 adayın katılımı ile gerçekleştirilecek.

ÖSYM sınav koordinasyon kurulu toplandı

Hafta sonu gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı öncesinde Gümüşhane Sınav Koordinasyon Kurulu, Gümüşhane Üniversitesi ev sahipliğinde toplanarak hazırlıkları değerlendirdi.

Gümüşhane'de hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Testi sınavı (TYT) 9 binada 3 bin 524 adayın katılımıyla, Alan Yeterlilik Testi sınavı (AYT) ise 6 binada 2 bin 241 aday ve Yabancı Dil Testi sınavı ise 2 binada 67 adayın katılımı ile gerçekleştirilecek.

ÖSYM tarafından 26-27 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) için Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek başkanlığında Rektörlük toplantı salonunda gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Mustafa Pala, İl Emniyet Müdürü Celal Taşci, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Gökcek, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı Hakkı Gündüz, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Vahap Yılmaz ve İl Sağlık Müdürü Dr. Engin Pehlivan katıldı.

“Sınav Öncesinde Yapılacak Çalışmalar, Sınav Günü Yapılacak Çalışmalar ve Sınav Sonrasında Yapılacak Çalışmalar” adlı üç başlıkta yapılan toplantıda, sınavların kuralına uygun ve güven içerisinde yapılabilmesi için alınacak tedbirler görüşüldü. 

Toplantıda ayrıca adayların sınava güvenli ve sağlıklı bir ortamda girmelerini sağlamak amacıyla Covid-19 salgınına yönelik alınacak tedbirler, sınav binalarının sınav gününden önce detaylı temizliğinin yapılması, adayların binalara girişlerin de fiziki mesafe önlemlerine dikkat edilerek binaların bahçelerine adaylar dışında kimsenin alınamaması ve ayrıca tüm aday ve görevlilere bina girişinde koruyucu maske ve hijyen malzemeleri verilmesi kararlaştırıldı.

Adayların sınav süresi içerisinde rahatsız edilmemeleri için dikkatlerini dağıtacak şekilde gürültülü çalışma yapılmaması, binaların yakınında araçların klakson çalmaması, ambulans ve itfaiye araçlarının sirenlerinin çalınmaması, her türlü resmi ve özel tören dolayısıyla dışarı yayın yapılmaması, bina hafriyat yıkımları ile seyyar satıcı ve benzeri satıcı gürültüleri ve her türlü gürültü yapılmaması için gerekli tedbirlerin İl Emniyet Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı tarafından sağlanması kararlaştırıldı.

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, şunları söyledi: “Şehrimizin paydaşları ile bir araya gelerek adayların sınava sağlıklı, güvenli ve rahat bir şekilde girmeleri için özverili bir çalışma yürütüyoruz. Bu yıl, halen devam etmekte olan Covid-19 salgını nedeniyle sınav koordinasyonu üzerinde daha titiz bir şekilde görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Sınavın başlangıcından bitişine kadar tüm aşamaları ile ilgili yapılacak çalışmalarımızı belirledik. Sınava girecek adaylar lütfen giriş belgelerinde yazılı olan sınav salonuna ve sınav binasına giriş saatlerine dikkat etsinler. Sınava girecek adayların adaptasyonlarını etkileyecek her türlü olumsuz durumun, özellikle gürültüyle ilgili olarak ilimiz genelinde gereken itinanın gösterilmesi bizler için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca adayların sınav salonuna alınması yasaklı olan eşyalar hakkında da dikkatli olmaları gerekiyor. Geleceklerine yön verecek olan bu sınavın ön gördüğü kurallar çerçevesinde hareket edildiği takdirde herhangi bir sorunun oluşmayacağı kanaatindeyiz. 26-27 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan sınava girecek tüm adaylara şimdiden başarılar diliyorum.” 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER