Ramazan’da gıda denetimleri artırıldı

Gümüşhane il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli Gıda Kontrol Ekipleri vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşmasını için rutin olarak yürüttükleri denetimleri Ramazan ayıyla birlikte artırdı.

Ramazan’da gıda denetimleri artırıldı

Özellikle Ramazan ayında tüketimi artan tatlı, ekmek, unlu mamuller, et ve süt ürünlerine yönelik işletmelere ve toplu tüketim yerlerine denetimlere hız verilirken 'Ramazan Paketi' adı altına birçok gıdanın bir arada yer aldığı paketlerin son tüketim tarihi ve etiket bilgileri de kontrol ediliyor.

Denetimlerde özellikle toplu tüketim işyerleri, toplu iftarların yapıldığı yerler ve tedarikçileri, gıda satış yerleri, pastane, unlu mamuller ve tatlı üretim ve satış yerleri, ekmek-ekmek çeşitleri ile pide üretim ve satış yerlerine gerekli her türlü hijyen tedbirinin eksiksiz uygulanması yönünde kontroller yapılarak bu konuda gıda işletmeleri bilgilendirilirken denetimler esnasında 'Ramazan Paketi' adı altına birçok gıdanın bir arada yer aldığı paketlerin son tüketim tarihi ve etiket bilgileri de kontrol edilerek, gerekli durumda analiz edilmek için ürünlerden numune alınıyor. 

Denetimlerde ayrıca işletmelerin kayıt ve onay belgeleri, fiziki ortamları ve hijyenik şartlara uygunluklarının kontrolleri yapılarak, işletme sahipleri ve çalışanları gıda güvenliği ve personel hijyeni konularında bilgilendirme yapılıyor.

Gıda hareketliliğinin arttığı Ramazan ayı boyunca vatandaşların karşılaştıkları sorunları ALO GIDA 174 hattını veya 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp Gıda İhbar Hattı'na arayarak bildirmeleri istendi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
a.a.
a.a. - 12 ay Önce

Fırınları denetleyin fırınları

SIRADAKİ HABER