Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası Başladı

Gümüşhane il genelinde Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında 2023 yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası başladı. Kampanya kapsamında 67 bin 764 büyükbaş hayvan aşılanacak.

Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası Başladı

Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan hayvan hastalıkları ile mücadele programı kapsamında büyükbaş hayvanlara yönelik sonbahar şap aşılama kampanyasının Gümüşhane il merkezi ve ilçelerde 1 Eylül-17 Kasım 2023 tarihleri arasında başlatıldığını söyledi.

Hayvancılıkta ekonomik anlamda büyük kayıplar oluşturan ve hayvanların verim kabiliyetinde düşüşlere sebep olan şap hastalığı ile etkin mücadelede aşılamaların büyük önem taşıdığını ifade eden Kıraç, “Aşılama çalışmaları hastalıktan korunmanın yanı sıra hayvan sevklerinde aşı şartının bulunması sebebiyle sevklerde sorun yaşanmaması açısından da gerekli. Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü kontrolünde ilimiz genelinde başlayan kampanya ile aşılama esnasında hayvanlar güncellenecek ve kampanya 17 Kasım 2023 tarihine kadar devam edecektir. İl genelinde yapılan aşılama çalışmalarıyla 67 bin 764 büyükbaş hayvan şap hastalığına karşı aşılanmış olacak” dedi.

Aşılama için gidilecek yerleşim yerlerine bir gün önceden haber verilirken, hayvan sahiplerinden aşılama günü evde bulunmaları ve hayvanlarına şap aşısı uygulanmasında yardımcı olmaları gerektiğini belirten Kıraç, hayvanların hastalıktan etkilenmemesi ve verim kayıplarının yaşanmaması için hastalıkla ilgili alınan tedbirlere tüm üreticilerin uyması ve hayvanlarını aşılatmalarının büyük önem arz ettiğini dile getirdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER