Sungurlu: Mücadelesiz kazanılmaz

Eski Adalet ve Milli Savunma Bakanı hemşehrimiz Mahmut Oltan Sungurlu, “Eğer hiçbir mücadele etmeden bu topraklarımızı kaybedeceksek, kurtuluşumuzu kutlamanın bir anlamı” yok dedi.

Sungurlu: Mücadelesiz kazanılmaz

Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümü geçtiğimiz hafta sonunda İstanbul’da başlayan ve dün Gümüşhane’de gerçekleştirilen bir dizi etkinlikle kutlandı.

Kuşakkaya Gazetesine yaptığı değerlendirmede kurtuluşun 104.yıldönümünü kutlayan Mahmut Oltan Sungurlu ise son dönemde kentin gündeminde yer bulan sınır değişiklikleriyle ilgili bir dizi değerlendirmede bulundu.

Kürtün Sivil Toplum Örgütleri Platformu Başkanı Salim Koca’nın şehrin, ilçeye bağlı 2 köyün Giresun’a bağlanması, 3 köyün de sınırlarının değiştirilmesiyle ilgili kamuoyuna serzenişte bulunarak, “104 yıl önce düşman işgalinden kurtardığımız ilin sınırları değişiyor ilden ses çıkmıyor. İçimiz yanıyor. Toprak kaybediyoruz. Toprak ana demek namus demek. Bunu kaybettiğimiz halde sesimiz çıkmıyorsa vay halimize” sözlerinin hatırlatıldığı Sungurlu, “Bu mesele 2 il arasında görünüyor ama Gümüşhane’yi tümden ilgilendiren bir mesele. Bu sebeple Milletvekillerimiz, İl Başkanlarımız ve tüm Belediye Başkanlarımız yekvücut hareket edip, Sayın İçişleri Bakanı’na bu mesele detaylarıyla anlatılmalıdır. Eğer bu mücadeleyi yapmaz isek Kurtuluş etkinliği yapmamızın, şarkılarla-türkülerle kutlama yapmamız anlamsızdır” dedi.

Önceki yıllarda referandumla Giresun’dan Gümüşhane’ye bağlanmak için müracaat eden köylerin taleplerinin Valilik ve Bakanlık kararlarıyla reddedilmesinin emsal olarak masada durduğunun yetkili mercilere iyi anlatılması gerektiğine vurgu yapan Sungurlu, zamanında Doğankent’in tamamının Gümüşhane toprakları içerisinde olduğuna dikkat çekti.

Sungurlu: “Yıllar önce Valiler tarafından çizilen hudutlarda büyük yanlışlıklar var. O dönem hudutlar belirlenirken Doğankent ve Uluköy sınır değildi. Arada başka köy vardı. Sonradan aradaki köyler Uluköy’e bağlanınca hudut oldu. Yani o dönem çizilen hudut, kabiliyeti olmayan bir huduttur ve harita yanlış bir haritadır. Gavras Çayı’nı hudut gösteriyorlar. Eğer Gavras Çayı hudut olursa Doğankent’in yarısı otomatikman Gümüşhane sınırları içerisinde kalır. Yani gayriciddi bir huduttur. Eğer Sayın İçişleri Bakanımızla dediğim gibi bir randevu alınırsa kendilerine gitmeden evvel heyetimize bu durumu haritalar üzerinde detaylarıyla gösterilebilir” diye konuştu.

İhtilaflı olan 3 köyün tarihçesi hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Mahmut Oltan Sungurlu, “Bu köyler Çepni köyüdür. Çepnilerin DEDE’si ve Çepni Bey’i hala Kürtün’de yaşamakta, bir dönem AK Parti İlçe Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Sadece Kürtün ile sınır değil, Karadeniz’in 14 vilayeti Çepnilere dolayısıyla DEDE’ye bağlıdır. Hatta 2 büyük Çepni Evliyasının mezarı hala Kürtün topraklarındadır. Çepniler çok önemli ve büyük bir Oğuz Boyudur. Osmanlı’dan bile önce Anadolu’ya gelmiş bir boydur. Fatih Sultan Mehmet’in Karadeniz fethinde ve Türkleşmesinde Çepnilerin büyük katkıları olmuştur. Atalarımızla omuz omuza mücadele ederek bu toprakları kendilerine yurt edinmişlerdir. İlimiz sınırları içinde bulunan yaylalarımızın çoğunluğu Çepnilerindir. Tarihi Kadırga yaylamız ise Çepnilerin ortak yaylasıdır. Devletine bağlı, hukuka saygılı, 700 yıldır bu topraklarda kan hakkıyla yaşayan insanlarımızın haklarının elinden alınması büyük haksızlık olur. Bu hudutlar kadim hudutlardır ve değiştirilmesi düşünülemez” ifadelerini kullandı.

Haber: Zeynep Kaya

Haberin Kaynağı: Kuşakkaya Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2022, 23:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Buğra KIZILET
Buğra KIZILET - 2 yıl Önce

Büyük siyasetçi öğrenilecek çok şey var

Hakan Musluoğlu
Hakan Musluoğlu - 2 yıl Önce

İl sınırlarında ki bir köyün komşu ilin sınırlarına geçmesi nasıl oluyor da toprak kaybetme olarak görülüp kurtuluş kutlamalarına gölge düşürüyordiye değerlendiriliyor anlamadım. Sanki köy Yunanistan"a yada Rusya"ya bağlandı.Komik.

Rifat Kudu
Rifat Kudu - 2 yıl Önce

Bu konunun abartılmasına anlam veremiyorum, köylerde halk oylaması yapılmış ve halk kolaylıkla ulaşabileceği kendisine en yakın ilçeyi seçmiş, bunda abartılacak bir konu yok ve doğru olan da budur.

SIRADAKİ HABER