Yeni kitabında Mavi Balina Oyununa Dikkat Çekti

Gümüşhane Üniversitesi Eğitim Bilimleri Dr. Öğretim Görevlisi Serhat Semercioğlu, Olay Gazetesini ziyaret ederek kaleme aldığı ‘Her şey Aile ile başlar’ adlı kitabini tanıttı. 

Yeni kitabında Mavi Balina Oyununa Dikkat Çekti

Gümüşhane Üniversitesi Eğitim Bilimleri Dr. Öğretim Görevlisi Serhat Semercioğlu, Olay Gazetesini ziyaret ederek kaleme aldığı ‘Her şey Aile ile başlar’ adlı kitabini tanıttı. 

Günümüzde çocukları en büyük tehlikesi olan Mavi Balina Oyunun neden olduğu yaşanmış 6 büyük hikâyeyi kaleme alan Semercioğlu, ‘Her şey aile ile başlar’ adlı kitapta internet oyunlarının çocukları üzerinde ki etkisini anlattı.

Yeni kitabı hakkında bilgi veren Semercioğlu, mavi balina oyununun çok ciddi sıkıntılara neden olduğuna kaydederek, “Bir link üzerinden insanlara ulaşıyor ve bu linke tıklayan kişilere görevler vermeye başlıyor. Örneğin, ilk olarak çocuğa diyor ki; ‘Bu gece saat ikide sana mesaj atacağız, görevini söyleyeceğiz ve sen bunu yerine getireceksin. Eğer yapmazsan görevini kaybedeceksin.’  Tabi yaş sınırı genellikle 12-18 yaş arası gençler olunca, onları biraz daha hırslandırıyor bu durum. Daha sonrasında merak uyandırıyorlar görev ne diye? Bu görevlerde genelde şu şekilde oluyor;   gecenin üçünde korkunç şeyler izle,  cevap olarak ‘Ben izleyemiyorum’ denirse karşılığında, oyunu kaybettiği ve zayıf olduğu ima eden cümleler kuruluyor. Kitabımda bu konuyu ele alan bir olayda mevcuttur” ifadelerini kullandı. 

 Yüksek lisans, doktora eğitimini çocuklarla ilgili olduğunu belirten Dr. Öğr. Gör Semercioğlu, ilk olarak çocuklarla ilgili kitaplar yazmaya başladığını dile getirerek şunları söyledi: “Bu benim 4. kitabım. İlk kitabım çocuklara yönelik bir kitaptı; matematikten korkan çocuklar matematikle daha haşir neşir olsunlar diye ‘Batuhan’ın Matematik Kutusu’ adlı kitabı yazdım. Daha sonra para yönetimi ile alakalı ‘‘Altın Başlangıç Aileler Ve Çocuklar İçin Para Yönetimi’’ kitabı çıktı ve sonrasında Taşkın Kılıç hocamla beraber ortak çalışmamız olan ‘İnsanlar Başaklara Benzer’ adlı eserimiz çıktı. Son olarak ta ‘Her Şey Aile ile Başlar’ kitabını kaleme aldım.” 

Çocukların eğitiminde ailenin rolün artık daha büyük ve zor olduğunu belirten Dr. Öğr. Gör Semercioğlu, yeni kuşağın internetle birlikte artık her şeye daha kolay ve daha hızlı ulaştığını, ailenin çocuğu yakından takip etmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 


 

Haberin Kaynağı: Olay Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406