GÜDEF Gümüşhaneli sanatçılarla Üsküdar’da buluştu

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) Üsküdar derneğinin ev sahipliğinde Gümüşhaneli sanatçılarla buluştu.

GÜDEF Gümüşhaneli sanatçılarla Üsküdar’da buluştu

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) Üsküdar derneğinin ev sahipliğinde Gümüşhaneli sanatçılarla buluştu.

Toplantıya Federasyon Başkanı Vahit Olgun, Genel Sekreter M. Tahir Soylu, Genel Muhasip Murat Fidan, Genel Başkan Yardımcıları Emsal Akhan, Muammer Korçil, Tahsin Tekinırk, Ali Fidan, Burhan İncir, Muammer Özkan, Melek Çubukçu, Üsküdar Dernek Başkanı Ünal Pezük ve Gençlik kollarından Mehmet Selçuk katıldı.

Gümüşhaneli sanatçılardan ise Mahmut Polat, Hüsamettin Okumuş, Onur Akgül, Yıldırım Gömleksiz, Cemal Kaya, Ersin Yılmaz, Seçil Yavuz, Mustafa Sevindik, Habil Kozlu, Yaşar Kaynak, Turgut Korkmaz, İbrahim Yılmaz, Fikret Dolu, Zeynel İbiş İle Naci Dolu ve Tülay Yavuz katıldı.

Toplantıda konuşan ev sahibi Üsküdar Dernek Başkanı Ünal Pezük, “Gümüşhane’mizin değerlerini Üsküdar’da ağırlamaktan dolayı kıvanç duyuyorum. Sanat camiamızın kıymetli mensuplarıyla birçok programda birlikteyiz. Onların dertleriyle dertlenmek bizim için çok önemlidir. Hepiniz Üsküdar’ımıza hoş geldiniz” dedi. 

Federasyon Başkanı Vahit Olgun ise “Daha önce yine bizim başkanlığımız döneminde böyle yemekli bir toplantı yapmıştık. Sanatçılarımızla uzun bir aradan sonra tekrar birlikte olmaktan dolayı sevinç duyduğumu belirtmek istiyorum. Gümüşhane birçok kültürü bağrında besliyor, sizler Gümüşhane’mizin kültür elçileri olarak ilimizin tanıtımına olan katkılar sunuyorsunuz. Göreve geldiğimiz günden bugüne hemşerilerimizle birlikte olmak onların dertleriyle dertlenmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstanbul’da yada Gümüşhane’de bulunan hemşerilerimizin sesi olmak için gayret ediyoruz. Dernekleri ziyaret ediyoruz, Meslek gruplarıyla bir araya geliyoruz. Kasım ayında eğitim camiamızla bir araya geldik. Bugün burada diğer bir değerimiz olan sanatçılarımızla bir aradayız. İleriki günlerde diğer meslek gruplarıyla bir araya gelerek Gümüşhane’ye ve Gümüşhaneliye daha iyi nasıl hizmet ederiz çabasındayız. Değerli arkadaşlar, birkaç çalışmamızdan bahsederek sizlerin sıkıntılarını dinlemek istiyorum. 13 Mayıs tarihinde yapılan kongrenin ardından ramazan ayında iftar programlarıyla hemşerilerimizle buluştuk. Daha sonrasında Kürtün yayla şenlikleri, Köse dağı şenlikleri, Dernek ziyaretleri protokol ziyaretleri, İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman SOYLU ile buluşma, gazete ziyaretlerimiz, Gümüşhane’de ilk defa yapılan yönetim kurulumuz ile bayramlaşma gibi birçok programı gerçekleştirdik. İl, İlçe, Belde ve Köy derneklerimizin ziyaretleri ile Diğer illerdeki il derneklerimizi ziyarete devam edeceğiz. Ayrıca 17 Şubat tarihinde Gümüşhane’mizin 101. Kurtuluş programını Ümraniye Haldun ALAGAŞ spor tesisinde gerçekleştireceğiz. Görkemli bir program gerçekleştirmek için mücadele ediyoruz. Bunun için hepinizin fikirlerini önemsiyor desteğini bekliyorum. Bizler federasyon yetkilileri yada dernek başkanları belli kişilere ulaşırken, sizler büyük kitlelere ulaşıyorsunuz. Gümüşhane’mizin kültürünün ve federasyonumuzun çalışmalarının daha geniş kitlelere ulaştırılması için sizlerin önemini farkındayız. Bunun için sanatçılarımızın federasyon çatısı altında toplanması, Gümüşhane ve İstanbul’daki yapacakları programların federasyon bilgisi dahilinde olması gerektiğine inanıyorum. Bir nevi federasyonumuzun Kültür ve Turizmden sorumlu başkan yardımcılığı sanatçılarımızın menajeri olmalı. Bu menajerlik sanatçılarımız üzerinden bir gelir sağlamak için değil, sanatçılarımızın daha fazla imkan bulması için gayret olmalı diye düşünüyorum” diye konuştu.

Gümüşhaneli Ozan Hüsamettin Okumuş ise “Sanatçılarımıza desteğinizden ve bu akşam bir arada olmamıza vesile olmanızdan dolayı şahsınıza ve yönetiminize teşekkür ediyorum. Bugün burada olan veya gelemeyen tüm sanatçı arkadaşlarımızın genel sıkıntısı, her derneğimiz yada Gümüşhane’de olan her belediyemiz kendisine yakın olan sanatçıyı çağırıyor. Sizin de söylediğiniz gibi çoklu kültüre sahip bir il olarak bütün değerler değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Ayrıca federasyon çatısı altında toplanılması fikrini de önemsiyor davetiniz için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan Mahmut Polat ise “Burada bulunan değerli sanatçı kardeşlerim büyükleri olarak sıkıntıları benim dile getirmemi istediler. Arkadaşlarım adına davetinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bir memleketin sanatçısı yoksa o memlekette siyasi birliktelik, toplumsal birliktelik ve özgüven olmaz diye düşünüyorum. Horondaki gibi el ele tutuşamıyorsak, kültürümüzün etrafında birleşemiyorsak sıkıntı yaşamamız kaçınılmazdır. Siyasiler veya yöneticiler belli dönemlerde gelip giden kişilerdir. Sanatçılar ise ömür boyunca o topluma hizmet ederler. Şahsım için söylemiyorum ama Gümüşhane tanıtım günleri, Gümüşhane’nin kurtuluş programı gibi yapılan etkinliklerde diğer illerin yada popüler dediğimiz sanatçıların tercih edilmesini, Gümüşhane kültürüne hizmet eden bu kardeşlerimizin davet edilmemesini doğrusu yadırgıyorum. Bende sanatçı kardeşlerimizin yıl içerisinde daha fazla sesini duyurması için söylemiş olduğunuz fikri destekliyor hepinize saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan sanatçılarda bu fikre sıcak baktıklarını birlikte ve güzel bir organizasyonla bu işin daha fazla etkin yürütüleceğini söyledi.

Program sonunda konuşan Federasyon Başkanı Vahit Olgun “Bugün aramızda olan ve mazeretleri dolayısıyla katılamayan sanatçılarımızla bir arada olmaktan dolayı onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Sanatçılarımızın da Federasyon çatısı altında olmayı arzuladığını görüyorum. İlgili başkan yardımcımız tüm arkadaşlarla irtibata geçerek gerekli çalışmaları yürütecektir. Ayrıca bende Gümüşhaneli sanatçıların belediyelerimiz veya derneklerimizin programlarında mutlaka olması gereğini düşünüyor, bunun olması için gerekli gayreti göstereceğimizin bilinmesini istiyorum. Ancak belediyelerimizin yada büyük programlarda tüm çevrelerce tanına bir sanatçı getirmesinin de daha farklı kitlelere ulaşmak arzusundan dolayı yadırganmamasını istiyorum. Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

banner527

Gümüşhane Pestil Köme