İstanbul’dan Gümüşhaneli çocuklar geçti

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonunun (GÜDEF) organizasyonuyla Gümüşhane’de taşıma usulüyle eğitim gören, daha önce Gümüşhane dışına çıkmamış, İstanbul’u, boğazı ve bir çok turistik mekanı filmlerde ve haberlerde gören 300 ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı ‘Geleceğe Yolculuk’ projesi devam ediyor.

İstanbul’dan Gümüşhaneli çocuklar geçti

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonunun (GÜDEF) organizasyonuyla Gümüşhane’de taşıma usulüyle eğitim gören, daha önce Gümüşhane dışına çıkmamış, İstanbul’u, boğazı ve bir çok turistik mekanı filmlerde ve haberlerde gören 300 ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı ‘Geleceğe Yolculuk’ projesi devam ediyor.

İstanbul’daki ilk günlerinde sırasıyla Çamlıca Camii, Çamlıca tepesi, Aydın Doğan Vakfı, Üsküdar sahili, boğaz turu ve Validebağ Korusunda bulunan Adile Sultan Kasrında filmlerde Özel Çamlıca Lisesi olarak geçen ve Hababam Sınıfının çekildiği film stüdyosunu gezen ve GÜDEF’in otellerde misafir ettiği öğrenciler akşam yemeğinin ardından ilk günü tamamlamış oldu.

İkinci günde İBB Beyaz Gezi kapsamında Sultan Ahmet Camii, Yere Batan Sarnıcı, 1453 Panorama, Eyüp Sultan Camii ve kabir ziyareti, Miniatürkü ziyaret edip sonra İsfambul AVM’ye geçen öğrenciler Naim Süleymanoğlu’nun hayatını konu alan “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filmini izledikten sonra Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin’in katkılarıyla Kâğıthane Belediyesinin Nurtepe sosyal tesislerinde akşam yemeğini yedi.

Yemekte konuşan GÜDEF Genel Başkanı Vahit Olgun, “Bu akşam bizleri ağırlayan Belediye Başkanımız Mevlüt Öztekin bey ve ekibine teşekkür ediyorum. Geleceğe Yolculuk projemiz tüm hızıyla devam ediyor. Dün ve bugün ecdat yadigârı İstanbul’umuzu, tarihi ve turistik alanlarımızı gezmiş oldunuz. Hızlandırılmış bir gezi gibi geçen günlerinizin yorucu da olsa güzel geçtiği kanaatindeyim. Yarın ise Çanakkale’yi ziyaret edeceksiniz. Evlerinize döndüğünüzde İstanbul’da geçirdiğiniz günleri ve anılarınızı el yazınızla kaleme alarak mutlaka bizlere gönderin. Tüm katılımcıların görüş ve düşüncelerini kitap haline getirip sizlere göndereceğiz” dedi.

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin ise böyle bir programın düzenlenmesi ve böyle ışıl ışıl bir gençliği Kâğıthane’de ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu projenin düzenlenmesinde başta federasyon başkanımız Vahit Olgun olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gümüşhane bizim için çok önemli bir şehir. Her ilçesinden hemşerilerimizin olduğu bir ilçenin belediye başkanı olmaktan memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

İstanbul ziyaretlerini tamamlayan öğrenciler üçüncü günde de erken saatlerde Çanakkale destanı tanıtım merkezi ile güne hızlı bir başlangıç yaptı. Sırasıyla Yalnız Çam Mezarlığı ve Anıtı, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı, Çanakkale Şehitler Abidesi, İlk Şehitler Anıtı, Seddülbahir Kalesi, Kilitbahir Kalesi, Namazgâh, Seyit Onbaşı Anıtı ve hastaneler bölgesini gezen öğrenciler Gümüşhane’ye hareket için yola çıktı. 

GÜDEF, üç gün boyunca misafir ettiği öğrencileri Ümraniye Belediyesi Nikâh Salonunda verdiği yemekten sonra uğurladı. 

Programda konuşan GÜDEF başkanı Vahit Olgun, “Üç gün boyunca İstanbul’da sizleri ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti anlatamam. Sizleri bizlere emanet eden ailelerinize ve üç gün boyunca bizlerle birlikte olan başta İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Hüseyin ERDEN olmak üzere tüm öğretmenlerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Türkiye’nin gündeminin bu kadar yoğun olmasına rağmen sizin bu ziyaretiniz ulusal medyamızda geniş yankı buldu. Demek ki bu organizasyon amacına uygun bir proje olmuş.  Bu Geleceğe Yolculuk projemiz Geleneksel Geleceğe Yolculuk projesi haline gelsin. Bunu ilk sayalım. İnşallah bundan sonraki senelerde devam eder. Her yıl Gümüşhane’den 300 çocuğumuzu hem İstanbul’u hem Çanakkale’yi gezecek şekilde programlar icra edilmiş olur. Gümüşhane vakfı başkanlığım dönemde ilk yıl 400 öğrencimize burs vermiştik. Bu yıllara göre 1200 sayılarını geçti. Bugün burada bulunan siz geçlerimiz İstanbul’da üniversiteyi kazanmanız halinde her türlü desteği vereceğimizi bilmenizi isterim. Dün bahsettiğim anı kitabına sizlerin gezilerinde çektirdiğiniz fotoğraflarında olacağı bir kitap olacak. Bugün buradan Gümüşhane’ye seyahat edeceksiniz. Kazasız belasız bir yolculuk diliyorum. Orada kalan arkadaşlarınıza ve ailelerinize selamlarımızı iletin. Bu projeye desteğinden dolayı başta İçişleri bakanımız sn. Süleyman Soylu’ya, Gümüşhane 23-24. Dönem Milletvekilimiz Kemalettin Aydın’a, Gümüşhane Valimiz Kamuran TAŞBİLEK, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’e, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan’a, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet YILDIRIM’a, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin’e, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır’a, Eyüp Sultan Belediye Başkanı Deniz Köken’e, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e, İBB İşletmeler Müdürü Atilla Şahin’e, İBB çalışanlarına, üç gün boyunca emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diyen Olgun çocuklara “Bu üç günlük geziden mutlu kaldık mı?” soruna öğrencilerin verdiği cevap “eveeet” oldu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin İNCİR
Engin İNCİR - 1 yıl Önce

Emeği geçen herkesi kutluyorum Daha nice güzel başarılara imza atmanız dileğiyle

Balnur şahin
Balnur şahin - 1 yıl Önce

Bende o geziye katıldım hatta fotoğraftaki kız benim gercekten bizi goturdukleri icin tekrardan tesekkur ederim ama boz ilk defa gumushane disina cikmadik cogu kez ztn istanbula gittik daha yazın ordaydik tmm gitmeyen arkadaslarimda vardi ama il dısina cikmamista yok tur biraz abarmissiniz ama gercekten tekrar dan tesekkur ederiz...

SIRADAKİ HABER