Kelkit Vadisi Platformu 2.toplantısını yaptı

Şiran, Çamoluk, Alucra, Şebinkarahisar ve Gölova ilçelerine ait 7 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu “Kelkit Vadisi Platformu” ikinci toplantısını Çamoluk Derneği ev sahipliğinde yaptı.

Kelkit Vadisi Platformu 2.toplantısını yaptı

İlk toplantısını Ekim ayı başında Florya Sosyal tesislerinde yapan platformun İstanbul Üsküdar’daki Çamoluk Derneğinde düzenlenen ikinci toplantısında yol haritasını belirleyerek bölgenin kalkınması için çalışmalarına start verildi.

Sözcülüğünü Şiran Dernekler Federasyonu Başkanı Serkan Kaya'nın yaptığı platform çalışmaları bir rapor haline getirerek kamuoyu ve yetkililere sunacak.

Toplantıda Karadeniz ile Akdeniz’i bir birine bağlayacak en kısa uluslararası yol olacağı açıklanan güzergah için yapılması gereken çalışmalar ile Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk yolunun rehabilite edilerek ulusal yol standartlarına kavuşturulması için çalışmaların yapılması yönünde ortak görüş birliğine varıldı.

Trabzon-Gölova arasındaki mevcut olan yolun Tersun dağı kısmına tünel yapılması durumunda mesafe olarak 20 kilometre, zaman olarakta 30 dakikadan daha fazla kısalacağı açıklandı.

Tersun dağına tünel yapılması durumunda Çamoluk-Trabzon arasının 1 saat 45 dakika gibi bir zaman diliminde kat edileceği, bunun da bölge insanına büyük kolaylık sağlayacağı dile getirildi.

Konu ile ilgili teknik çalışmalar yapan Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Oktay Yıldız yaptığı açıklamada özellikle yeni Zigana Tünelinin hizmete girmesi ile Tersun Dağı Geçidine yapılacak tünelden sonra Trabzon limanlarından çıkan bir tırın hiç bir rampa, yokuşa takılmadan Gölova'ya ulaşacağını, bu durumun da yolun yoğun  kullanılmasını sağlayacağı için bölgenin ekonomik olarak gelişip kalkınmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Suşehri -Şebinkarahisar, Şebinkarahisar- Alucra ile Alucra- Çamoluk arasındaki yolun da projeye dahil edilerek ortaya çıkacak çalışma dosyası ile Karayolları ve bakanlık yetkililerine ulaştırılması yönünde ortak görüşe varılan toplantıda Şebinkarahisar Alucra, Şiran, Çamoluk ve Gölova'nın ortak hareket ederek güç birliği yapması kararı alındı.

Yapılacak çalışmaların seçimlerden önce şekillenmesi gerektiğini, ortaya çıkacak çalışmanın bölgede yerel yönetimler için aday olacak kişilere de tanıtımının yapılmasını ve seçimlerden sonra iş başına geleceklerin de projeyi sahiplenmesini sağlamaya dönük adımların atılması dile getirildi.

3. Toplantısını  Alucra Vakfı ev sahipliğinde yapma kararı alan platform toplantısına Şebinkarahisar Dernek Başkanı Mehmet Şimşek, Şiran Vakfı  Başkanı Ramazan Kahveci, Şiran Dernekler Federasyonu (ŞİDEF) Genel Başkanı Serkan Kaya, Çamoluk Derneği Başkanı Hacı Canik, Gölova Vakfı Başkanı Adnan Akça, Alucra Eğitim ve Kalkınma Vakfı adına başkan yardımcıları  Arif Dede ve Salim Kuzyurt, Şiran Derneği Kurucularından  Abdullah Canan, Şiran Derneği ve Şiran Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Hamzaoğlu, ŞİDEF Başkan Vekili İbrahim Yılmaz, Çamoluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi  Halil Üdük ile iş adamı Yusuf Gecü katıldı.

Çamoluk Haber
 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2023, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER