İSTİKLÂL MARŞIMIZ BİZE NE DİYOR?

Okullarda hafta başında ve sonunda okuduğumuz marşımızın anlamını ve önemini çocuklarımıza kavratabiliyor muyuz?

Okuyoruzda anlamına uygun yaşıyor muyuz acaba?

Ezberliyoruzda ne anlam ifade ettiğini biliyor  muyuz acaba? 

Sorular sorular sorular.....

Biz marşımıza kısa bir tahlil yapalım:

Tek hane kalsanda korkma çünkü sen Allah 'a inanansın ve bundan dolayı  bağımsızlık  senin hakkındır. 

O ayyıldızlı bayrak ki sadece ama sadece benim ve asil Türk milletinindir.

O kaşlarını çatma sana kurban olurum çünkü sen ki yüce yaradanın adını içinde barındırırsın ey nazlı hilal.

Kahraman milletime biraz gül, hiddetlenme yoksa sana dökülen kanlarımız helâl olmaz.

Ben tarih sahnesine çıktığımdan beri özgür yaşadım, özgür yaşarım. Hele hele zor duruma düştüğümde hangi akılsız bana karşı koyacakmış şaşarım. 

Haksızlık karşısında sel gibiyim bütün engelleri yıkar geçerim. Eğer inanmıyorsan tarihte dağları eritip Ergenekon'dan nasıl çıktığıma bir bak.

Ey batı medeniyeti senin topun tüfeğin varsa benimde ona karşı koyacak iman dolu göğsüm var. Onlardan korkma çünkü Allah 'a inanıp güven bir imanın var . Bugün medeniyette ileri olduklarını sananların son çırpınışlarıdır bunlar.

Sana samimi olarak olarak hitap ediyorum. Sana arkadaş diyorum. Bu alçakları sakın yurduma koyma. Gövdeni siper et kahpeye karşı. Allah vaadinden caymaz.Sana özgürlüğünü verecektir. Biraz sabır. Çünkü ALLAH sabredenleri sever. O vakitte kim bilir belki yarın belki yarından da yakındır.

Ayağını bastığın yere dikkat et, o toprağın altında adları unutulmuş, kefeni olmadan ve bir mezar taşı bile olmadan yatan binlerce şehit var. Onları incitirsin sakın verme  dünyaları alsan da bu cennet vatanı. Ayrıca şehitler ki cennetin en üst tabakalarında yer alacaktır sakın unutma.

Kim bu vatan için  kefensiz yatan binlerce şehidi varken canını feda etmez ki. Vatanın her karışını kazısan şehit fışkırır. YÜCE YARADAN neyim var neyim yoksa alsın ama beni vatanımdan ayırmasın. 

YÜCE YARADAN'dan tek temennim tek isteğim bu kutsal topraklara kafir gelmesin.Gelirse minarelerden okunan   ezanımızın sesini keserler. Onlara bu fırsatı verme ALLAH 'ım.

Eğer dualarım kabul olursa huşu ile bin kere secde ederim kalırsa tabi bir taşım. 

Her uzvumdan çıkan kanlı yaşım,fışkırır ta arşa kadar.

Şehitlere siz ölü demeyin onlar diridir,  birde bakmışsınız ki arşa kadar çıkmıştırlar.

Özgürlük bağımsızlık TÜRK milletinin hakkıdır. Al bayrağım korkusuzca gök yüzünde dalgalan. Artık sana kimse dokunamayacak. 

Allah 'a inan bu necip milletimin hakkıdır özgürce yaşamak. Uğrunda dökülen kanlarımız sana helâl olsun. 

Not: İstiklâl Marşımız milli ve maneviyatımızın bir sentezidir. İyi anlamak lazım. M.Akif'in dediği gibi: "Allah  bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın." Şairimize Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah. Ruhu için el fatiha. 

YORUM EKLE